01. 11. 2017 21:03 | BRATISLAVA/TASR

Hrdinom večera sa stal Dele Alli, ktorý mal prsty vo všetkých troch góloch Tottenhamu.

Dele Alli (Tottenham) sa raduje so spoluhráčmi po strelení gólu.
Dele Alli (Tottenham) sa raduje so spoluhráčmi po strelení gólu. Foto: Profimedia.sk

Futbalisti Tottenhamu Hotspur triumfovali v stredajšom šlágri 4. kola H-skupiny Ligy majstrov 2017/2018 na domácom štadióne nad Realom Madrid 3:1 a zabezpečili si postup do osemfinále. Spoločne s nimi majú miestenku vo vyraďovačke aj hráči Manchestru City, ktorí zvíťazili na pôde SSC Neapol 4:2.

Domáci Spurs sa dostali do prvej väčšej šance už v 11. minúte, keď hostia pokazili rozohrávku, Harrymu Kaneovi nevyšiel lob cez Kika Casillu. V 27. minúte však už tribúny vo Wembley jasali. Harry Winks poslal dlhý pas za obranu na Kierana Trippiera, ktorý našiel prízemným centrom z pravej strany Dele Alliho, a ten v sklze otvoril skóre. Gól však platiť nemal, keďže Trippier stál v ofsajde.

Na druhej strane mal dve dobré príležitosti Cristiano Ronaldo. Prvú vytlačil Hugo Lloris, pri druhej namieril portugalský útočník do stredu bránky. V 41. minúte mohol pridať druhý gól Kane, ale trafil len do Sergia Ramosa. V druhom dejstve sa domáci zamerali na obranu a brejky, jeden z nich im vyšiel v 56. minúte.

Hrdinom duelu sa stal Alli, ktorého tečovaná strela skončila za bezmocným Casillom. V 65. minúte po ďalšom rýchlom protiútoku definitívne rozhodol Christian Eriksen - 3:0. Desať minút pred koncom znížil Ronaldo na 1:3, no to už nič nezmenilo na prehre "bieleho baletu".

V druhom zápase H-skupiny remizovala Borussia Dortmund na domácej pôde s APOEL Nikózia 1:1. Domácich poslal do vedenia Raphael Guerreiro a po zmene strán vyrovnal Mikael Pote. Tottenham má s 10-timi bodmi istý postup, Real je so siedmimi druhý, Dortmund a APOEL majú na konte dva.

Aguerov rekord pri výhre Man City nad Neapolom

V zápase F-skupiny sa na štadióne San Paolo dostal do vedenia Neapol vďaka Lorenzovi Insignemu, no Manchester City dokázal otočiť v rozmedzí štrnástich minút rozdelených polčasom. V 34. vyrovnal Nicolas Otamendi a tri minúty po zmene strán John Stones. Obaja sa presadili hlavou po rohových kopoch.

V 62. minúte bolo však opäť skóre nerozhodné, z pokutového kopu trafil Jorginho - 2:2. Triumf City zariadil v 69. minúte Sergio Agüero, ktorý sa stal historicky najlepším strelcom klubu vo všetkých súťažiach. Bol to jeho 178. gól v 264. zápase za City vo všetkých súťažiach od príchodu z Atletica Madrid v roku 2011.

Dvadsaťdeväťročný Argentínčan prekonal Erica Brooka, ktorý si v rokoch 1928 až 1940 pripísal 177 gólov v 453 vystúpeniach. Informovala o tom agentúra AP.

V závere zvýšil na 4:2 Raheem Sterling.

V druhom skupinovom zápase si ukrajinský Šachtar Doneck poradil s Feyenoordom Rotterdam 3:1 a s deviatimi bodmi sa výrazne priblížil postupu do osemfinále.

V E-skupine FC Liverpool podľa očakávania zvíťazil doma nad NK Maribor 3:0, duel viedol slovenský rozhodca Ivan Kružliak. "Reds" sú na čele tabuľky (8 bodov) o bod pred Sevillou (7). Tá vrátila Spartaku Moskva prehru z uplynulého kola na jeho pôde (1:5) a doma triumfovala 2:1.

Besiktas vedie skupinu

Hráči AS Monaco remizovali na pôde Besiktasu Istanbul 1:1. Turecký tím je s desiatimi bodmi na čele tabuľky, "kniežatá" sú s dvoma na poslednej priečke. Úvodný duel stredajšieho programu LM odštartovali aktívnejšie domáci futbalisti, ktorí si utvorili tlak, no gól z neho nevyťažili. Monaco sa postupe osmelilo smerom dopredu. V 37. minúte nacentroval Stevan Jovetič na hranicu malého vápna, kam si nabehol Rony Lopes, ale zblízka nedokázal prestrčiť loptu za brankára.

V prvej minúte nadstaveného času však už hostia udreli. Lopes spoza šestnástky obstrelil obrancu a brankár nestihol zasiahnuť. Domácim sa podarilo vyrovnať krátko po zmene strán. Ricardo Quaresma si v šestnástke zasekol loptu, Jorge ho poslal k zemi a nariadenú penaltu premenil Cenk Tosun. V ďalšom priebehu si obe mužstvá vypracovali viacero dobrých šancí, ale gól už nepadol.

Druhý zápas skupiny medzi FC Porto a RB Lipskom sa skončil 3:1, oba tímy ešte majú šancu na postup.

sumáre 4. kola skupinovej fázy LM 2017/2018:

E-skupina:

FC Liverpool - NK Maribor 3:0 (0:0)
Góly: 49. Salah, 64. Can, 90. Sturridge. Rozhodovali: I. KRUŽLIAK - M. BALKO, T. SOMOLÁNI (všetci SR)

FC Sevilla - Spartak Moskva 2:1 (1:0)
Góly: 30. Lenglet, 59. Banega - 78. Ze Luis. Rozhodoval: Soares Dias (Portug.)

F-skupina:

SSC Neapol - Manchester City 2:4 (1:1)
Góly: 21. Insigne, 62. Jorginho (z 11 m) - 34. Otamendi, 48. Stones, 69. Agüero, 90.+2 Sterling. Rozhodoval: Brych (Nem.) /HAMŠÍK odohral za domácich celý zápas/

Šachtar Doneck - Feyenoord Rotterdam 3:1 (2:1)
Góly: 17. a 68. Marlos, 14. Ferreyra - 12. Jorgensen. Rozhodoval: Sidiropoulos (Gréc.)