02. 11. 2017 14:11 , článok bol aktualizovaný 02. 11. 2017 14:19 | BRATISLAVA/TASR

Novozaložená Liga národov posunie do Slovenského futbalového zväzu viac financií

Žreb sa uskutoční 24. januára vo švajčiarskom Lausanne.

Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment počas tlačovej konferencie k novej súťaži reprezentačných tímov Liga národov.
Generálny sekretár SFZ Jozef Kliment počas tlačovej konferencie k novej súťaži reprezentačných tímov Liga národov. Foto: TASR

Slovenská futbalová reprezentácia dostane len za účasť v "béčku" Ligy národov milión eur. Za prípadné víťazstvo vo svojej skupine by zinkasovala ďalší milión.

Európska futbalová únia (UEFA) súťaž centralizuje a bude ju vysielať celosvetovo, čo prinesie najmä menším národným zväzom ďalšie finančné výhody z predaja televíznych práv.

"Pre menšie a stredné zväzy je to zaujímavé, z predaja televíznych práv na prípravný zápas by sme nikdy nezískali toľko prostriedkov," uviedol generálny sekretár Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jozef Kliment.

Žreb sa uskutoční 24. januára vo švajčiarskom Lausanne a Slovákom určí dvoch súperov spomedzi Rakúska, Walesu, Ruska, Švédska, Ukrajiny, Írska, Bosny a Hercegoviny, Severného Írska, Dánska, Turecka a Česka. "Mali by sme byť v prvom koši a vyžrebujú nám súperov z druhého a tretieho koša," pokračoval Kliment.

Súperiť bude všetkých 55 krajín UEFA. Reprezentácie sa do štyroch líg rozdelili na základe rebríčka uzavretého kvalifikáciou MS 2018. V "áčku" i "béčku" sú štyri trojčlenné skupiny, v "céčku" jedna trojčlenná a tri štvorčlenné a v "déčku" štyri štvorčlenné skupiny.

Platí, že z politických dôvodov sa nesmú stretnúť Ukrajina s Ruskom a Arménsko s Azerbajdžanom. Prihliadať sa bude aj na obmedzenia zimných dejísk v Nórsku, Fínsku, na Islande a Faerských ostrovoch či na vzdialenosti.

Súperiť sa začne na jeseň budúceho roka zápasmi v skupinách, po dva sa odohrajú v septembri, októbri a novembri, keď bude známy konečný stav vo všetkých štyroch ligách.

V decembri 2018 nasleduje žreb kvalifikácie ME 2020, ktorej formát sa nezmenil - na šampionát postúpia prvé dve mužstvá z desiatich skupín. Počas nej sa v júni 2019 bude konať finálový turnaj Ligy národov pre víťazov skupín "áčka".

Po skončení kvalifikácie príde v marci 2020 na rad play off Ligy národov. To rozhodne o zvyšných štyroch účastníkoch ME, ktorí doplnia dvadsiatku z riadnej kvalifikácie.

Logo novej súťaže UEFA Ligy národov.
Logo novej súťaže UEFA Ligy národov. Foto: TASR
 

"UEFA prišla so súťažou, aby zatraktívnila súperenie národných tímov. Dosiaľ boli iba ME a MS, v rámci ktorých sa hrala európska časť kvalifikácie. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) má v kalendári deväť okien, v každom bol priestor na dva zápasy. Dosiaľ sme hrali desať kvalifikačných duelov, plus, keď sa tréner rozhodol, prípravné stretnutia. Liga národov vypĺňa všetky termíny k dispozícii pre prípravné zápasy. Cieľ bol zriadiť novú súťaž a pridať prvok súťaživosti. Zo športového hľadiska je najväčšia dodatočná motivácia. Popri dvadsiatke kvalifikovaných sa cez Ligu národov prebojujú na ME ďalší štyria účastníci. Nebudú to iba mužstvá z najvyšších košov, ale aj tímy na nižších miestach v rebríčku," povedal generálny sekretár SFZ.

Systém zostupu a postupu bude fungovať ako v ligových klubových súťažiach. Mužstvá na poslednej priečke svojej skupiny zostúpia o úroveň nižšie, naopak, víťazi okrem "áčka" postúpia o kategóriu vyššie. "Keby sme vyhrali našu skupinu, v nasledujúcej edícii by sme hrali v najsilnejšej lige," poznamenal Kliment.

Vyplnenie termínov však má jeden háčik, nezostali rezervné dátumy. Preto nebude jednoduché preložiť súboj na náhradný termín, budú platiť pravidlá, aby sa odohral najneskôr na druhý deň. Hostiteľ bude musieť napríklad zabezpečiť rezervný štadión pre prípad nespôsobilosti pôvodného.

"Za určitých okolností, ako je naša trojčlenná skupina, bude priestor na ďalšie dva prípravné zápasy. Musíme ich absolvovať, nájdeme si súpera medzi tímami, ktoré rovnako nehrajú. UEFA bude pôsobiť vo funkcii mediátora, niekedy to budú mužstvá mimo Európy."

Konfrontácie európskych reprezentácii so zástupcami iných konfederácií však nemusia zostať len na úrovni prípravy či záverečného turnaja MS, generálny sekretár SFZ informoval o novinke z nemeckého Frankfurtu nad Mohanom. UEFA tam navrhla projekt rozšírenia Ligy národov na globálnu.

"Všetkým konfederáciám sa zapáčil tento model. Musia sa dotiahnuť rozhovory s Medzinárodnou futbalovou federáciou (FIFA). Je záujem začať Ligu národov celosvetovo. Otázka je, či by sa začalo už po ME 2020 alebo až po MS 2022 v Katare. Juhoamerická futbalová konfederácia (CONMEBOL) by chcela začať už o dva roky. Skupinová časť Ligy národov by sa konala v jednotlivých konfederáciách, nasledovali by kvalifikácia šampionátu a celosvetové play off Ligy národov," dodal Kliment.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Futbal

Už ste čítali?