22. 09. 2018 21:12 | BRATISLAVA/TASR

Slovan vyhral nad Sereďou a potvrdil pozíciu lídra

V pätici sobotňajších fortunaligových zápasov potvrdili domáce celky úlohu favoritov.

Slovanisti sa tešia z gólu proti Seredi.
Slovanisti sa tešia z gólu proti Seredi. Foto: TASR/Jakub Kotian

Futbalisti Slovana Bratislava zvíťazili v sobotňajšom 9. kole Fortuna ligy 2018/2019 na Pasienkoch nad nováčikom ŠKF iClinic Sereď 2:1. Potvrdili pozíciu lídra, sú stále bez prehry a na konte majú 23 bodov.

Slovan Bratislava - ŠKF iClinic Sereď 2:1 (2:1)

Góly: 11. Saláta, 21. Čavrič - 23. Gatarič, ŽK: Mečiar, Menich, Michalík, Sus (všetci Sereď). Rozhodovali: Ochotnický - Vorel, Hrmo, 1031 divákov.

Slovan: Greif - Apau, Saláta, Bajrič, Suchockij - De Kamps - Nono (72. Holman), Dražič (90.+1 Cmiljanič) - Čavrič, Šporar, Moha (77. Savičevič)
Sereď: Nwolokor - Menich (78. Loduha), Ba, Michalík, Mečiar - Adekuoroye, Ventúra (83. Baez) - Sus, Pankaričan (73. Richnák), Gatarič - Ulrich

Nováčik začal bojovne a koncentrovane, inkasoval ale hneď z prvej vážnejšej akcie zápasu. Po priamom kope Nona z pravej strany hlavičkou otvoril skóre Saláta v 11. minúte. Aj druhá strela v zápase smerovala do priestoru troch žrdí a bola gólová, po rýchlej akcii a centri z ľavej strany sa v šestnástke dostal do zakončenia v 21. minúte Čavrič - 2:0. Pokles koncentrácie domácich hneď o dve minúty využil Gatarič, na hranici pokutového územia si kľučkou vylepšil pozíciu a presnou strelou k ľavej tyčke prekonal Greifa. Bola to tretia strela v zápase. Slovan v následných fázach držal loptu v moci a bránu súpera ohrozoval najmä zo vzduchu, Salátove hlavičky, resp. Šporarova ale išli mimo. V závere prvého polčasu ešte Šporar po centri na zadnú tyč trafil len bočnú sieť.

Prvé poriadne futbalové vzrušenie v druhom polčase priniesla až pekná technická strela Mohu v 55. minúte, jeho obaľovačku ale Nwolokor efektne vyrazil. Sereď mohla vyrovnať v 58. minúte, Sus pekne oklamal Suchockého, ale jeho jemný center Pankarinčan hlavou trafil iba slabo a lopta išla tesne vedľa tyčky. Hostia stále dobre bránili v mohutnom bloku a Slovanu chýbala kreativita. Profesorský výkon Slovana mohol potrestať Gatarič, keď sa dostal do nájazdu, po zákroku obrancu spadol v šestnástke, ale penalta sa nepískala. V 76. minúte sa už dral do zakončenia slovanista Dražič, ale zakončil slabo. V 87. minúte to ešte skúsil striedajúci domáci Holman, ale ani jeho obstrel nebol presný. "Belasí" tak po rozpačitom výkone predsa len potvrdili pozíciu favorita a pripísali si všetky tri body.

FC Nitra - MFK Zemplín Michalovce 2:1 (1:1)

Góly: 37. Kóňa, 76. Šimončič - 28. Turik. Rozhodovali: Pavlík - Tomčík, Kováč, ŽK: Križan - Turik, Vaščák, 1355 divákov

Nitra: Hroššo - Charizopulos, Machovec, Križan, Chovanec - Šimončič - Fábry (82. Macho), Kóňa, Chobot (61. Čeredničenko) - Abdulrahman, Vestenický (88. Fábry)
Michalovce: Kira - Rota, Kavka (46. Beskorovajny), Carrillo, Nawotka - Grič - Diarra (79. Kurminowski), Turik (70. Iloski), Žofčák, Kolesár - Vaščák

Sobotňajšie 9.kolo slovenskej najvyššej futbalovej súťaže odštartovalo na štadióne v Nitre, kde futbalisti spod Zobora privítali na svojom trávniku súpera z Michaloviec. Tímy, ktoré sú momentálne na chvoste tabuľky nezačali príliš atraktívnou hrou. Prvá šanca sa zrodila v 8. Minúte, keď sa Taiwo rútil na brán u hostí, no finálnu strelu nezvládol podľa predstáv. O dve minúty neskôr sa mohol presadiť domáci Tomáš Vestenický. Jeho zakončenie však skončilo len v náručí brankára Michaloviec. V 23. minúte sa po prvýkrát v zápase dostali do vážnejšej šance aj hostia, no zakončenie v podaní Diarru, ktorý pálil bez prípravy skončilo u pozorného Hrošša. O 5 minút neskôr sa však skóre už menilo. Ako prvý sa v tomto stretnutí a zároveň aj po prvýkrát vo Fortuna lige presadil záložník Zemplínčanov Jozef-Šimon Turik, ktorý sa so šťastím dostal k odrazenej lopte a pätičkou otvoril s kóre. Odpoveď Nitry prišla ešte v prvom polčase, keď v 36. minúte po peknej spolupráci Vestenický-Chobot skórovaô po peknej strelel najskúsenejší hráč Nitry Tomáš Kóňa. Do polčasu sa už ďalšie góly nezmestili, a preto hráči odchádzali na prestávku za vyrovnaného stavu.

Po výmene strán bol opäť aktívny hosťujúci Turik, ktorý sa dostal k bráne na niekoľko metrov, no jeho strela z 53. minúty skončila len na brvne domácej brány. O minútu neskôr sa zo strednej vzdialenosti pokúsil rozvlniť sieť domáci Andrej Fábry, ale jeho strela mínula ľavú žrď Kirovej brány. Druhý polčas sa niesol v pokojnejšom duchu, hra prebiehala vo väčšine času mimo pokutového územia. Napriek tomu sa do streleckej listiny zapísal ešte aj domáci kapitán Nitry Miloš Šimončič, ktorý v 76. minúte po štandardnej situácii nekompromisnou strelou z blízka prekonal brankára hostí a zariadil dokonalý obrat v zápase. Hostia sa už na vyrovnanie nezmohli. Nitra si pozornou defenzívou svoj tesný náskok udržala.

MFK Ružomberok - FK Železiarne Podbrezová 3:0 (2:0)

Góly: 41. Tandir (z 11 m), 65. Tandir, 43. Baran (vlastný). Rozhodovali: Chmura - Mókoš, Borsányi, ŽK: Obročník, Sedláček, Baran, Leško - Kochan, Daniel. 1451 divákov

Ružomberok: Macík - Jonec, J. Maslo, Twardzik, Urdinov - Kochan (78. Takáč), Qose - Daniel, Kostadinov (78. Mustedanagič), Gál-Andrezly - Tandir (84. Gerec
Podbrezová: Kuciak - Turňa, Baran, Bartoč, Viazanko - Obročník, Sedláček - Breznaník, Mikuš (83. Lepieš), D. Leško - Bernardina (64. Wiezik)

Domáci futbalisti vstúpili do zápasu aktívne a súpera od začiatku dostali pod tlak. Hostia sa len sem - tam dostali pred bránu MFK. V 3. min. prvý pozdrav na Kuciaka poslal Kochan, brankár Železiarov pri pravej žrdi vytlačil loptu na roh. O chvíľu do Danielovho prudkého centra nastavil hlavu Tandir, no mieril nad. Vzápätí na druhej strane Leško zacentroval pred ružomberskú bránu a na šťastie pre domácich, Bernardina na loptu nedosiahol. V 9. min. sa Daniel na dvakrát z uhla snažil prekonať Kuciaka, lenže neuspel. V 14. min. Leško vo „veľkom vápne" Liptákov ideálne našiel Mikuša, no ten bránu prepálil. O dve minúty neskôr podbrezovský Baran na bránkovej čiare, po hlavičke Twardzika, ratoval svoj tím a následne lopta z Tandirovej hlavy mierila akurát do náručia Kuciaka. V 27. min. Macík kryl Leškov pokus z diaľky. V 40. min. Breznaník vo vnútri pokutového územia fauloval Gála-Andrezlyho a Tandir z penalty dostal MFK do vedenia. O dve minúty na to si Baran nešťastne zrazil do vlastnej brány center z pravej strany.

Do druhého polčasu vykročila Podbrezová s očividnou snahou ešte niečo so zápasom urobiť. V 56. min. Macíka preveril Breznaník, potom domáci gólman bravúrne vytesnal štipľavý Leškov strelecký pokus. V 65. však prišiel tretí úder Ruže, Kostadinova ešte Kuciak zázračne vychytal, no Tandir už trafil opustenú bránu. V 67. min. zase Macík pri šanci Breznaníka vytiahol neskutočný zákrok. V 82. min. ružomberský brankár vytiahol ďalší skvelý zákrok, keď sa pred ním ocitol Breznaník. Skóre sa už ale nezmenilo.

AS Trenčín - ViOn Zlaté Moravce-Vráble 1:0 (1:0)

Gól: 28. Čatakovič. Rozhodovali: Kružliak - Štrbo, Jenčura, ŽK: Šulek, Paur, Bukari - Ľupták, Casado, 723 divákov

Trenčín: Šemrinec - Šulek, Paur, Kleščík, Yem - Zubairu, El Mahdioui - Ubbink (75. Bukari), Čataković - Mance, Sleegers
ViOn: Krnáč - Čögley, Karlík, Banovič, Chren - Orávik (69. Casado), Dimitrijevič (60. Richtárech), Ľupták, Brašeň - Paixao da Silva - Švec (73. Duga)

Domáci odštartovali podľa očakávania tlakom a Krnáč musel prvýkrát zasiahnuť v 6. minúte po strele Manceho. na opačnej strane hýril aktivitou najmä Švec, no prevaha a drźanie lopty patrili Trenčanom. Súper ich ale do vyložených šancí nepúšťal a tak to po štvrťhodine hry skúšal Čatakovič nepresnou strelou spoza pokutového územia. Ten istý hráč však o čosi neskôr napriahol presne a AS viedol 1:0. Vyrovnať mohol vzápätí Dimitrijevič, ale svoju šancu trestuhodne zmaril.

V druhom polčase pokračoval Trenčín v načatom trende, držal loptu na svojich kopačkách. Prvú veľkú šancu si vypracoval v 60. minúte, Sleegers v nej však neuspel. Tréner Zlatých Moraviec Juraj Jarábek sa snažil hru tímu oživiť striedaniami, ale domáca obrana stála na pevných nohách a všetky snahy súpera likvidovala už v zárodku. Divákov na myjavskom štadióne ešte roztlieskal v 83. minúte Mance, ale brankár Krnáč jeho strelu zlikvidoval. Trenčín záver zápasu pohodlne kontroloval a napokon si pripísal do tabuľky tri body.

MŠK Žilina - FK Senica 5:0 (1:0)

Góly: 45.+ Holúbek, 48. Anang, 60. Boženík, 64. Diaz, 75. Škvarka. Rozhodovali: Sedlák - Roszbeck, Barenčík, ŽK: Fazlagič - Petschi, Mendes, 1818 divákov

Žilina: Holec - Anang, Kaša, Králik, Sluka - Fazlagič - Káčer, Škvarka - Holúbek (73. Tomič), Boženík (78. Balaj), Diaz (66. Pečovský)
Senica: Taborda - Herrera (71. Krč), Dias, Kotula, Asmah - Petschi (52. Klapan) - Deretti, Mendes, Tešija (77. Celis), Castaneda - Azankpo

Od začiatku to bol súboj žilinskej ofenzívy so senickým obranným blokom. Prvú strelu na bránu mal v 8. min. kapitán Škvarka, ale spoza 16-tky mieril iba do stredu brány, kde bol nachystaný Taborda. Po štvrťhodine hry sa domácim podarilo skórovať, ale gól Boženíka pre ofsajd neplatil. Aj ďalšie minúty sa niesli v aktivite Žilinčanov, ale v 20. min. sa ukázali aj hostia, keď Azankpovi chýbalo málo, aby pred Holecom trafil loptu do siete. V 24. min. mali domáci veľkú šancu na prvý gól zápasu, no Taborda proti Boženíkovi výborne zasiahol. V 27. min. mal ďalšiu šancu na gól Škvarka, ale pokus z hranice 16-tky skončil tesne nad brvnom Senice. Gólom sa neskončila ani skrumáž pred bránou hostí, keď lopta nakoniec putovala iba na ďalší rohový kop domácich. Žilinčania sa tlačili do zakončenia, hrali aktívne a mali jasne navrch, ale výraznejšie šance si z tlaku nevedeli vypracovať. Keď už sa zdalo, že na prestávku pôjdu mužstvá za bezgólového stavu, faulovali hostia pár metrov pred šestnástkou Škvarku a z priameho kopu sa ľavačkou presadil do ľavého rohu Holúbek.

Žilinčania vstúpili do polčasu ďalším gólom z ofsajdu, ale potom sa presadili aj regulérne. Škvarka vybojoval naľavo loptu, poslal center na Boženíka, ktorý Taborda stihol dostať iba pred šestnástku, kde hosťujúci gólman zasiahol ešte pred jedným z nabiehajúcich domácich. Lopta sa však dostala napravo k Anangovi, mladý ghanský obranca poslal z diaľky loptu od brvna do brány a svojím premiérovým gólom za MŠK zvýšil na 2:0. Šošoni úplne ovládli hru a po hodine hry viedli už o triedu. Diaz nacentroval zľava a Boženík tečom prekonal Tabordu. O štyri minúty vysunul zase Škvarka do šance Diaza, ten poslal loptu ponad Tabordu a domáci viedli už 4:0. V 66. min. prišiel na trávnik za potlesku divákov v stoji Viktor Pečovský a svojím 405. štartom v najvyššej slovenskej súťaži sa osamostatnil na čele tejto štatistiky. Žilinčania potom trochu poľavili v aktivite dopredu, a takmer ich vytrestal Mendes, ktorého pokus v 16-tke reflexívne vyrazil pozorný Holec. Žilinčania potom opäť zapli a výsledkom aktivity bol gól kapitána Škvarku, ktorý po prihrávke od Káčera v 16-tke prestrelil Tabordu. Zápas sa dohrával v pokojnom tempe a Žilina pokorila Senicu hladko 5:0.