20. 03. 2017 17:45 | PRAHA/rd, idnes.cz

Česká extraliga vrcholí, prím hrajú slovenskí brankári

Marek Čiliak je s Kometou Brno už v semifinále play-off, Hradec Králové s Patrikom Rybárom chýba k postupu medzi štyri najlepšie celky už len jeden triumf.

Marek Čiliak na archívnej snímke.
Marek Čiliak na archívnej snímke. Foto: TASR

Slovenskí brankári doslova kraľujú českej hokejovej extralige. Marek Čiliak je s Kometou Brno už v semifinále play-off, Hradec Králové s Patrikom Rybárom chýba k postupu medzi štyri najlepšie celky už len jeden triumf.

Blízko k „boju o medaily" majú aj Liberec s Jánom Lašákom a takisto jeho menovec Laco s Chomutovom. Je preto možné, že vyraďovacia fáza bude u našich západných susedov vrcholiť v slovenskej réžii. Ako to, že našinci sú v českej súťaži v kurze? Celú situáciu popisuje portál idnes.cz.

„Zásadným faktorom sú tabuľky. Za slovenského gólmana nemusíte platiť takzvané tabuľkové. Pokiaľ si môžete vybrať medzi českým a slovenským brankárom na rovnakej úrovni, pričom za českého platíte, je jasné, čo si zvolíte," popisuje tréner brankárov v Litvínove Zdeněk Orct.

Práve tento klub je dôkazom fungovania slovenskej expanzie. Keď po titule Litvínova odišla jednotka tímu Pavel Francouz do KHL, vedenie síce chcelo iného českého brankára, napokon sa rozhodlo pre Jaroslava Janusa. Toho malo zadarmo.

„Z ekonomickej stránky tomu rozumiem. Z profesijnej ma to štve. Mám vytipovaného brankára v prvej lige. Potom sa ale pozriem, že ho vlastní ten a ten tím, a sme na začiatku," dopĺňa Orct.

„Pre slovenských brankárov je to krok dopredu, česká liga má vyššiu kvalitu, i finančne si zrejme polepšia. Naproti tomu, našinci nejdú na Slovensko, zamieria kamsi von," konštatuje Orct.

Patrik Rybár, syn niekdajšieho slovenského reprezentanta Pavla Rybára, si rozhodne po dvoch rokoch v slovenskej súťaži teraz v Hradci polepšil. Zrejme aj podstatne starší Ján Laco, ktorý posledných päť sezón strávil v KHL. Zaujímavé sú však osudy Lašáka a Čiliaka, dvoch odchovancov zvolenského hokeja.

Skúsený, 37-ročný Lašák, odchytal v slovenskej súťaži len 59 stretnutí, čo je skoro rovnaký počet ako počet, ktorý odchytal v minulej sezóne v Liberci. Naopak v Česku je dlhoročnou stálicou, viacero sezón pôsobil v Pardubiciach a raz s nimi vyhral titul. Pred rokom triumfoval s Libercom.

Čiliak sa do Česka dostal ako 15-ročný, keď mal pätnásť, zlanárilo ho Brno. Neváhal ani sekundu, hoci vo viacerých slovenských kluboch hosťoval „Myslím, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohol v kariére urobiť."

Finále Čiliak zažil s Kometou pred tromi rokmi, neuspel. Je vysoko pravdepodobné, že jeho náprotivkom bude niektorý z jeho krajanov. „Všetci sú to výborní gólmani, čo ukazovali celú sezónu," hovorí na margo krajanov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?