20. 04. 2017 15:08 | BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Slovensko žije hokejom: Pozrite si, ako sa hecujú mladíci pred zápasom s Rusmi

Prečítajte si zaujímavé štatistiky pred štvrťfinálovým duelom.

Slovenská gólová radosť v zápase s Kanadou.
Slovenská gólová radosť v zápase s Kanadou. Foto: TASR

Slovenský hokejový fanúšik si konečne po dlhšom čase mohol prísť na svoje. A to sa ešte nezačali seniorské majstrovstvá sveta! Či nám však prinesú viac fanúšikovskej radosti, ako práve prebiehajúci šampionát mládežníkov do 18 rokov, je otázne.

Naši mladíci totiž v základnej skupine predviedli fantastické výkony a hoci prehrali s Fínskom aj Kanadou, výhry nad Lotyšskom a Švajčiarskom im zabezpečili tretie miesto v skupine. V štvrťfinále sa tak vyhnú favorizovaným Spojeným štátom a sily si zmerajú s o niečo „hrateľnejším" Ruskom. Duel odštartuje dnes (štvrtok) o 17.30 v Poprade.

Rusi vstúpili do šampionátu výhrou 3:1 na Švédskom. Nasledovala prehra 4:5 s USA a víťazstvo 4:1 nad outsiderom z Bieloruska. V poslednom stretnutí v skupinovej fáze s Českom sa rozhodovalo až v predĺžení, úspešnejší v ňom boli Rusi.

Porovnanie tímových štatistík

Slováci vystrelili na súperov 119-krát, čo je porovnateľné číslo so 117 pokusmi Ruska. Náš štvrťfinálový súper má však lepšiu úspešnosť, keďže sa im podarilo streliť 16 gólov, zatiaľ čo našim reprezentantom 13.

Ešte podobnejšie sú štatistiky presilových hier a oslabení. Oba tímy hrali v početnej výhode 18-krát, z čoho štyrikrát sa im podarilo skórovať. Úspešnosť hry v oslabení majú spolu Američanmi všetky tri tímy najlepšiu z celých majstrovstiev - 90,91 %. Jeden zásadný rozdiel v tejto štatistike však predsa je a hrá do našich karát. Kým Slováci patria k tým disciplinovanejším (11 vylúčení), Rusi naopak patria k častejšie vylučovaným hráčom (24 vylúčení). Úspešne využité presilovky preto môžu byť kľúčom k nášmu úspechu.

Slovensko a Rusko majú veľmi podobné aj brankárske štatistiky. V úspešnosti brankárov sú Rusi s 92,47 % na druhom a Slováci s 90,57 % na treťom mieste. V počte inkasovaných gólov sme dokonca na šampionáte druhí najlepší my a Rusi až štvrtí, keďže dostali o gól viac.

Čísla hovoria jasne: Môžeme sa tešiť na vyrovnaný duel dvoch kvalitných celkov.

Slovensko U18 - Rusko U18
Slovensko U18 - Rusko U18 Foto: TV Markíza
 

Koho sledovať

Po štyroch odohratých dueloch už našich chlapcov asi netreba bližšie predstavovať. Piliermi v obrane sú Martin Fehérváry a Michal Ivan, ale v skvelom svetle sa ukázal aj Adam Žiak či Marek Korenčík. V útoku sa darí najmä prvým dvom formáciám, v ktorých sú Adam Ružička, Adam Liška, Miloš Roman či Patrik Hrehorčák.

Ruskú „zbornú" na ceste za úspechom vedie v bráne Maxim Žukov, ktorý pôsobí v americkej juniorskej súťaži USHL. Gólmana by nemal minúť tohtoročný draft NHL, jeho meno by sa malo podľa skautov objaviť v treťom kole.

Rusi prišli na šampionát bez najväčšej mládežníckej hviezdy Klima Kostina, ktorý by sa do NHL mal dostať hneď v prvom kole draftu. Dôvodom je dlhotrvajúce zranenie. Aj napriek tejto absencii majú Rusi hráčov ako Ivan Čechovič či Andrej Svečnikov, ktorí sú so šiestimi kanadskými bodmi ťahúňmi tímu. Švečnikov skóroval už štyrikrát, Čechovič trikrát. Najproduktívnejším Slovákom je zatiaľ Patrik Hrehorčák, ktorý strelil tri góly a na konte má štyri kanadské body.

Brankár Jakub Kostelný.
Brankár Jakub Kostelný. Foto: TASR
 

Ako už tímové štatistiky naznačili, tešiť sa môžeme aj na súboje brankárov. Kto sa postaví do našej brány tréner Norbert Javorčík dopredu prezradiť nechcel. Môže to byť líder majstrovstiev Jakub Kostelný, ktorý inkasoval v dvoch zápasoch iba raz a drží si úspešnosť 97,44 % alebo Juraj Sklenár, ktorý síce inkasoval deväťkrát (s Fínskom a Kanadou), no má za sebou dobrý zápas so Švajčiarskom.

V Ruskej bráne by mal prednosť dostať spomínaný Maxim Žukov, ktorý má gólový priemer 3,27, no úspešnosť zákrokov 91,23 %.

Tajný recept na Rusov

Štatistiky sú jedna vec a výkon na ľadovej ploche druhá. A na to, aby bol čo najlepší, nesmie chýbať správna koncentrácia, ale aj atmosféra. Naši mladíci si fantastickú podporu fanúšikov v Poprade užívajú. No a pred zápasmi sa motivujú aj v kabíne, v ktorej nemôže chýbať ani tímový DJ.

Kým u mužov sa v tejto úlohe preslávil Tomáš Tatar, o atmosféru v šatni mladíkov sa starajú hneď niekoľkí. Najviac Martin Fehérváry, Filip Krivošík, Daniel Demo a Miloš Fafrák. A čo si púšťajú? Zostanete prekvapení:

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?