21. 04. 2017 09:38 | BRATISLAVA/ TASR, ml

Emotívna reč Kisku v šatni: Boli ste lepším tímom. Slzy dokazujú, že ste do toho dali všetko

Z tribún znelo: "Pre nás ste majstri!" Chalanov to dojalo.

Prezident Slovenska Andrej Kiska a prezident SZĽH Martin Kohút sledujú štvrťfinálový zápas Slovensko - Rusko.
Prezident Slovenska Andrej Kiska a prezident SZĽH Martin Kohút sledujú štvrťfinálový zápas Slovensko - Rusko. Foto: TASR

Štvrťfinálový zápas na hokejových MS do 18 rokov medzi Slovenskom a Ruskom si prišiel do Popradu pozrieť aj prezident Andrej Kiska. Výsledok mal trpkú príchuť. Naši chlapci po bojovnom výkone napokon podľahli hokejovej veľmoci po predĺžení. Od samostatných nájazdov pritom duel delilo iba niečo cez minútu.

Slovenskí mladíci podali na šampionáte fantastický výkon a získali si srdcia množstva fanúšikov. Kým mená ako Hrehorčák, Roman, Ivan či Liška doteraz poznal iba úzky okruh, teraz o nich počulo celé Slovensko. Túžba po medaile na domácom šampionáte napokon zostala nenaplnená.

Chlapcom sa prišiel po obetavom výkone poďakovať do šatne aj prezident Kiska a každému z nich potriasol pravicou. Toto bola jeho motivačná reč:

„Chcel by som sa vám poďakovať. V mene mojom, ako prezidenta, aj v mene všetkých fanúšikov. Keď ste počuli to obrovské ďakujem, tak to bolo za celé naše Slovensko. Dali ste do toho srdce, ukázali ste, že náš hokej má perspektívu. Ich /Rusov/ je 30-násobne viac ako nás. Pre nich je hokej tiež absolútnym top športom a napriek tomu ste ukázali, že to super vieme. Podľa mňa ste boli lepší. Chýbalo trochu šťastia, ale taký je život. Takže, chalani, držte sa. Prajem vám veľa úspechov. Ďakujem vám všetkým. Skutočne ste bojovali v mene celej našej krajiny a máte byť na čo hrdí. Ja viem, že teraz je to smutné a bolí to, ale verte, že toto zostane jeden z úžasných okamihov v histórii nášho slovenského hokeja, preto, že ste bojovali. Aj tie slzy sú prejavom toho, že ste do toho dali všetko. Ďakujem. Všetko dobré a ja sa teším, že mnohých z vás uvidím na ďalších rôznych majstrovstvách neskôr a že spolu zažijeme aj krajšie chvíle. Teraz, vyspať sa, hlavy hore a ideme ďalej!

"Pre nás ste majstri," znelo z tribún

Inkasovaný gól v závere predĺženia zmrazil divákov na popradskom štadióne, ale tí sa po chvíľke spamätali a slovenských hráčov vyprevádzali mnohými povzbudivými pokrikmi. Práve fantastická podpora divákov bude jednou z najpamätnejších spomienok útočníka Adama Lišku.

Liška patril na šampionáte k lídrom slovenskej ofenzívy. Turnaj napokon zakončil so ziskom šiestich kanadských bodov (2+4) v piatich zápasoch a v trojici najlepších slovenských hráčov na turnaji bol popri Martinovi Feférvárym a Martinovi Kupcovi jediný útočník. Tieto skutočnosti však boli slabou náplasťou na štvrťfinálové vypadnutie.

"Náš výkon proti Rusku bol dobrý, ale počíta sa víťazstvo a my sme dnes prehrali. V hlavách sme to víťazstvo mali a sústredili sme sa na to, aby sme plnili to, čo máme. Pri rozhodujúcom góle nám chýbalo aj trochu šťastia, keď Adamovi Žiakovi vypadla hokejka. Také niečo sa nestane po celý zápas a práve teraz sa stalo," mrzelo šikovného útočníka.

Zápas s Ruskom opäť priniesol vysoké nasadenie slovenského tímu, ktorý sa síce viackrát dostal pod tlak, ale takisto vedel aj zatlačiť súpera. Podobné to bolo aj v predĺžení. V čase, keď sa už zdalo, že sa Rusi sústredia na ubránenie nerozhodného stavu, ktorý by po desaťminútovom predĺžení znamenal samostatné nájazdy, prišlo rozhodnutie z hokejky Kirilla Slepca.

"Aj v predĺžení sme išli krok po kroku a sústredili sme sa na našu hru. Je nám aj trochu ľúto, že sme sa nedostali k nájazdom," poznamenal Liška. Bezprostredne po zápase mal v očiach slzy. Krátko po krutej prehre nebolo jednoduché s nadhľadom zhrnúť účinkovanie Slovenska na turnaji. "Hodnotím to pozitívne. Mali sme výborných fanúšikov, ktorí nám pomáhali po celý turnaj a boli naším siedmym hráčom na ľade. Za to by som sa im chcel veľmi pekne poďakovať. Je to pre mňa obrovský zážitok. Veľmi si to vážim," ďakoval Liška divákom.

Tí súčasne ďakovali celému slovenskému tímu za výkony, ktoré mladíci predviedli v piatich zápasoch šampionátu. Ani v jednom herne nesklamali a v riadnom hracom čase prehrali iba prvý duel s Fínmi, aj to tesne 4:5. O tom, že slovenskí hokejisti zanechali v Poprade výborný dojem svedčal aj pokrik divákov "Pre nás ste majstri!" Vnímal ho aj Adam Liška.

"Ten pokrik ma veľmi dojal. Bolo to niečo nezabudnuteľné, až sa mi tisli slzy do očí," priznal produktívny útočník, ktorý bude mať na šampionát tri hlavné spomienky. "Boli to pre nás domáce majstrovstvá, na ktorých sme vytvorili výbornú partiu a hnali nás skvelí diváci. Tieto tri veci si budem navždy pamätať," dodal Liška.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?