Tipsport liga: Košice zdolali Liptovský Mikuláš, Banská Bystrica zas Žilinu

Banská Bystrica má po víťazstve v Žiline dvojbodový náskok na čele.

Na snímke vľavo Michal Švihálek (Žilina) a Patrik Lamper (Banská Bystrica).
Na snímke vľavo Michal Švihálek (Žilina) a Patrik Lamper (Banská Bystrica). Foto: TASR

HC Košice - MHk 32 Liptovský Mikuláš 2:1 pp (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)

Góly: 27. Miklík (Nagy, Pulli), 64. Pacan (Dudáš) - 39. R. Rapáč (B. Rapáč). Rozhodovali: Orolin, Štefík - Rojík, Stanzel, vylúčení: 5:7 na 2 min., navyše Huna (Lipt. Mik.) DKZ za nešp. správanie, presilovky a oslabenia: 0:0.

HC Košice: Habal - Kessel, Dudáš, Šedivý, Ovčačík, Michalčin, Pulli, Koch - Miklík, Pacan, Nagy - Kafka, Hovorka, Šoltés - Spilar, Suja, Jenčík - Hričina, Boltun, Vrábeľ - Petráš

MHk 32 Liptovský Mikuláš: Košarišťan - Gründling, Moravčík, Tabaček, Nemec, Mezovský, Nádašdi, Nitriansky, Mat. Bača - Števuliak, Piatka, Huna - R. Rapáč, Paukovček, B. Rapáč - Koyš, M. Sukeľ, Kriška - Lišitak, Uhrík, Laco.

Prvá tretina divákov nenadchla. Zaujímavých situácií v nej bolo iba minimum a diváci sa v nej nedočkali ani jedného gólu. To nezmenil ani Koyš v 4. minúte, ktorého strelu ukryl košický brankár Habal v lapačke a ani domáci útočník Jenčík, ktorý v 16. minúte nezužitkoval Spilarovu prihrávku. Skóre neotvoril ani Hovorka v 19. minúte, keď v nádejnej pozícii netrafil puk ideálne.

Aj druhá tretina bola najmä o bojovnosti na úkor gólových príležitostí. Liptáci mohli skóre otvoriť v 24. minúte, ale neujala sa ani Lištiakova dorážka. Čakanie na gól sa skončilo v 27. minúte, keď Nagy vytvoril streleckú pozíciu Miklíkovi, ktorý prekonal Košarišťana - 1:0. Krátko na to v sľubnej príležitosti stroskotal Košičan Suja. Liptáci sa nevzdávali a v 39. minúte stálo na ich strane aj šťastie.

Strela Branislava Rapáča sa od zadného mantinelu odrazila pred jeho brata Richarda, ktorý spomedzi kruhov upravil na 1:1. Košičania mali ideálnu možnosť získať náskok späť v 48. minúte, ale ani 36-sekundová presilovka o dvoch hráčov nepriniesla ich druhý gól. Na vyrovnanom skóre nič nezmenili ani dve ďalšie presilovky.

Rozhodnúť zápas mohol v 60. mnúte útočník hostí Rudolf Huna, ale v brejku dvoch proti jednému výborne zasiahol brankár Habal. V predĺžení oslabil hostí práve Huna, ale tí sa ubránili aj vďaka výborne chytajúcemu Košarišťanovi. Rozhodnutie napokon priniesla až strela Pacana po Dudášovej prihrávke.

MsHK DOXXbet Žilina - HC'05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)

Góly: 1. Konečný (Holovič) - 20. Faille (Asselin), 39. Bubela (Hohmann, Bartánus). Rozhodovali: Kalina, Stano - Korba, Jobbágy, vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše M. Tvrdoň 10 min.+DKZ za nešportové správanie, Mazanec - Kabáč obaja 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky a oslabenia: 0:0, 503 divákov.

Žilina: Mikoláš - P. Mikuš, Kozák, Andersons, Juraško, Mazanec, Hatala, Mich. Roman, Mendrej - Pospíšil, R. Hruška, M. Tvrdoň - Konečný, Holovič, Klimenta - J. Jurík, Ondruš, Švihálek - Dolinajec, Rogoň, Stupka

Banská Bystrica: Lukáš - Ďatelinka, Kubka, Gélinas, Delisle, Mihálik, Sedlák, Košecký - Bittain, T. Surový, Lamper - Bartánus, Bubela, Hohmann - Asselin, Faille, Bortňák - Kabáč, Češík, Gabor.

Domáci už v prvom striedaní zápasu vážne pohrozili po 16-tich sekundách hry Hruškom, no hostia toto varovanie nezobrali dostatočne vážne, a tak prišiel trest. Holovič v 44. sekunde vystrelil a Konečný puk tečoval do siete bezmocného Lukáša. Hostia sa snažili vyrovnať, ale domácu dvojku v bráne, Maroša Mikoláša, nedokázali prekonať ani v presilovke, ktorú hrali od 8. minúty.

Chvíľu po jej skončení mohli zvýšiť náskok vlkov Konečný s Klimentom, ale druhý menovaný situáciu 2 na 1 zakončil po prihrávke svojho spoluhráča iba strelou do pripraveného Lukáša. Hra bola vyrovnaná, šance bolo vidno na oboch stranách, ale príležitosti domácich boli predsa len o niečo nebezpečnejšie, no Lukáš si dával dobrý pozor.

V záverečnej minúte však inkasoval aj Mikoláš, keď Asselin prihral medzi kruhy Faillemu, ktorý z prvej vyrovnal. Žilina bola lídrovi súťaže aj naďalej vyrovnaným súperom. K dispozícii mala v úvode druhej časti aj presilovku, no hostia ju úspešne ubránili a postupne preberali iniciatívu. Vlci sa však obetavou hrou nenechali priveľmi zatlačiť pred Mikoláša a navyše hrozili z nebezpečných protiútokov.

V 33. min. predviedol dva vynikajúce zákroky domáci gólman, keď ho neprekonal v nájazde Faille a v dorážke ani Asselin. Žilinčania nepotrestali ani ďalší faul Bortňáka v 2. tretine a v závere tretiny za to pykali. Faul na Juríka v 39. min rozhodcovia nepotrestali, v hre sa pokračovalo a Bubela z vrchu medzikružia poslal baranov prvý raz do vedenia. Domáci Marek Tvrdoň navyše musel predčasne pod sprchy po tom, čo po góle adresoval nadávky hlavným rozhodcom.

Rozladení Žilinčania v závere tretiny ešte mohli vyrovnať Pospíšilom, ale pri jeho blafáku Lukáš podržal svoj tím. V tretej časti hry sa domáci tlačili dopredu a snažili sa o vyrovnanie. Nepodarilo sa im to však ani v dvoch početných výhodách. Hráči majstra dobre bránili, napádali domácich neustále a nedovolili im získať veľa priestoru na zakončenie. V 49. min. sa pobili Mazanec s Kabáčom, ale bitka sa skončila zmierlivo a obaja kohúti si odsedeli aj desaťminútové tresty.

Päť minút pred koncom mohol po prihrávke Švihálka vyrovnať Stupka, ale obstrelil okrem Lukáša aj bránu baranov. Necelé tri minúty pred koncom po obliehaní domácej brány musel proti výbornej Surového strele spomedzi kruhov zasiahnuť ešte lepšie Mikoláš.

Hostia hrali umne, čo najďalej od svojej brány, ale po šanci Švihálka 113 sekúnd pred koncom získali domáci útočné pásmo a začali hrať v šestici. Ich hra bez brankára však nebola úspešná a majster si tri body za víťazstvo uchránil a ostal na čele súťaže.

HKM Zvolen - HK Nitra 3:2 pp (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Góly: 7. Šišovský (J. Kováčik, Špirko), 12. Steén (Coffman, Ross), 64. Coffman - 24. Marek Slovák (Rýgl), 49. H. Ručkay (Paulovič, Rýgl). Rozhodovali: Baluška, Snášel - Kollár, R. Výleta, vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1295 divákov.

Zvolen: Šimko - T. Bokroš, Ross, Ťavoda, J. Kováčik, Ulrych, Hraško, Zeleňák - Coffman, Steén, Obdržálek - Šišovský, Kytnár, Matis - Puliš, Špirko, Síkela - Török, V. Fekiač, Marcinek

Nitra: Lawson - Rýgl, Mezei, Ordzovenský, Milam, Miroslav Pupák, M. Versteeg, Korím - Paulovič, Krištof, H. Ručkay - Lantoši, Marek Slovák, Blackwater - Macík, J. Ručkay, Kovacs - Csányi, Šiška, Rzavský

Prvá tretina sa niesla v znamení zvolenských tečov. V 6. minúte predviedol prvý po strele Ťavodu Obdržálek, o pár sekúnd druhý Kytnár, no úspešný bol až tretí v presilovke v podaní Šišovského, ktorý stál v medzikruží a využil náprah Kováčika. V deviatej minúte si tento domáci obranca poslal puk korčuľou za vlastného gólmana Šimka, ale videorozhodca hosťom gól zo spornej situácie pri posunutej bránke neuznal. V dvanástej minúte hral Zvolen druhú presilovku a opäť dobre tečoval.

Najprv Šišovský a po ňom Steén pred bránkou, ktorý sa napokon tešil z druhého presného zásahu po strele Coffmana. Nitrania si nevytvárali šance. Lawson sa teda v bránke nenudil a musel si dať pozor aj na šiesty teč súpera, konkrétne v podaní Puliša. V sedemnástej minúte sa na neho rútil Matis, ale nedokázal sa presadiť. Hráči spod Zobora pohrozili až tesne pred prestávkou z dorážky Slováka, Šimko bol na mieste. V strednom dejstve hostia vyrovnali hru, ale najprv mohli inkasovať tretí gól. Síkela to šikovne skúšal z kruhu a Matis nevyužil tutovku sám pred Lawsonom, keď zakončil bekhendom.

Mohlo ho to mrzieť, pretože v 24. minúte unikla dvojica útočníkov Nitry po pravej strane a Slovák poslal vysoký puk cez Šimka - 2:1. Zvolen v ďalšom priebehu hry nevyužil presilovky, v jednej z nich mal dobrú možnosť pri pravej žrdi Šišovský. Početnú výhodu mali aj "corgoni", no taktiež sa nedokázali presadiť. V osemnástej minúte už v plnom počte mohol vyrovnať H. Ručkay, predviedol šikovný teč po strele Rýgla, no Šimko nekapituloval. Tretia tretina sa začala rušne. Najprv mieril bez prípravy do vinkla Kytnár, Lawson ho vychytal, na druhej strane zaujal pekný prienik J. Ručkaya, ale gólmana HKM nepokoril.

Ten nekapituloval ani v oslabení, pretože Milam nastrelil žŕdku. Veľkú šancu mal v 49. minúte Šiška, ktorý neuspel pred odkrytou bránkou Zvolena, no o pár sekúnd sa predsa len podarilo vyrovnať na 2:2 pohotovému H. Ručkayovi. Ťažil totiž zo skvelej prihrávky Pauloviča od zadného mantinelu.

Otvorený a zaujímavý hokej pokračoval, v dobrých možnostiach sa ocitli na domácej strane Šišovský a Puliš, na hosťujúcej sa snažili z ľavej strany zmeniť stav Paulovič a Milam. Keďže sa im to nepodarilo, duel dospel do predĺženia. V ňom Kytnár najprv zblízka neposlal puk do prázdnej bránky súpera a Nitran Paulovič nevyužil sólový únik. O dvoch bodoch rozhodol napokon v 64. minúte Coffman, ktorý parádnou strelou z kruhu nedal Lawsonovi šancu - 3:2.

HK Dukla Trenčín - HK Poprad 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Góly: 9. Hecl (Varga, Frühauf), 29. Holenda (Pardavý) - 56. Svitana (Brejčák, P. König). Rozhodovali: D. Konc, Jonák - M. Orolín, Šefčík, vylúčení: 6:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1414 divákov.

HK Dukla Trenčín: Valent - Starosta, Bačík Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík - Bezúch, Ölvecký, Sojčík - Varga, Sádecký, Hossa- Mikula, Dlouhý, Hecl - D. Hudec, J. Pardavý ml., J. Švec - Deveaux

HK Poprad: Kováč - P. König, D.B rejčák, Petran, Fabian, Dinda, Ježek, Davydov, Krempaský - Štrauch, Mlynarovič, Svitana - Buc, Heizer, Hvila - Abdul, Vartovník, Matej Paločko - Vašaš, Bjalončík, Kundrík

Zápas v Trenčíne bol najmä súbojom o stratené sebavedomie. Vojaci ani kamzíci neoplývali oslnivou formou. Úvodnú desaťminútovku poznačilo až päť vylúčení. Trenčania nevyužili dve krátke presilové hry o dvoch hráčov, čo ich ale mrzieť nemuselo. Pri presilovej hre v 9. min Vargovu strelu do protipohybu Kováča šikovne tečoval Hecl. Popradčania mohli vyrovnať v početnej výhode o jedného muža, ale Buc odrazený puk z ťažkého uhla za Valentov chrbát neposlal.

Prvej tretine chýbalo väčšie vzrušenie pred oboma bránami a hráči sa iba hľadali. Obraz hry sa ani po prestávke nezmenil. Sotva priemerný ligový hokej pokračoval. Mierne aktívnejší boli domáci, no hostia čakali na brejkové situácie. Najvážnejšia z nich prišla hneď v úvode, keď sa Hvila s Petranom rútili na osamoteného obrancu. Prvý menovaný zobral zodpovednosť na seba, ale trafil iba pripraveného Valenta.

Vojaci pridali druhý presný zásah pred polovicou zápasu. Pardavého strelu gólman vyrazil, no na dorážku v podaní Holendu už bol prikrátky. Šancu dostať sa späť do zápasu nevyužil Petran, keď puk v blízkosti bránky neumiestnil do siete. Podobne dopadli pri úniku dvoch na brankára Mlynarovič so Štrauchom.

Popradčania sa snažili byť v záverečnej tretine aktívnejší. Tlačili sa pred Valentovo bránkovisko, no ten všetky šance bezpečne pokryl. Osem minút pred koncom chcel divákov rozohriať pästným súbojom Deveaux, ale na jeho výzvy nikto z popradskej lavičky nereagoval. V 56. min sa kamzíkom podarilo znížiť, keď v presilovej hre dobre postavený Svitana pretavil Brejčákovu prihrávku na kontaktný gól. V záverečnej dráme už gól nepadol a Dukla si pripísala tri body.

HC Nové Zámky - HC 07 Detva 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)

Góly: 54. Šimun (Fábry, Varga) - 29. Videlka (Murček), 31. Belluš (Kuklev), 32. Žilka (Milý, Gašpar), 60. Murček (Ščurko) Rozhodovali: Novák, Goga - Krajčík, Tvrdoň, vylúčení: 3:8 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1.

HC Nové Zámky: Baroš - Husák, Salija, M. Novák, Plášil, Hruška, Jass, Rehák, Kuzma - Varga, Novotný, Škoda - Zbořil, Šimun, Šille - Hřebejk, L. Jurík, Fábry - Saulietis, Ondrušek, Lorraine

HC 07 Detva: Hackett - Mar. Chovan, Kuklev, Šimon, Sládok, Vyskoč, Macejko, F. Fekiač, Gachulinec - Belluš, Surovka, Sitnikov - Milý, Gašpar, Žilka - Videlka, Murček, Ščurko - Jendroľ, Surový, Piačka

Zápas v Nových Zámkoch začali veľkou šancou hostia, keď si na útočnej modrej prebral puk Sitnikov, no zakončil len do Baroša. Úvodné dve minúty duelu patrili Detvancom, potom sa hra vyrovnala. Strelecké pokusy pribúdali, no gólových šancí bolo spočiatku poskromne. V 11. minúte si Kuklev prienikom medzi štyrmi domácimi hráčmi vypýtal presilovku, no tá ostala nevyužitá. Vo veľkej šanci sa ocitol Novák, po Juríkovej prihrávke spoza brány však nedokázal zblízka prekonať Hacketta.

Rovnako pochodil o pár sekúnd neskôr Zbořil. Na druhej strane sa v obrovskej šanci ocitol Žilka, puk však poslal len do novozámockého brankára a s následnou dorážkou nepochodil ani Milý. V záverečných minútach úvodného dejstva hrali domáci presilovku, ktorá sa 37 sekúnd pred koncom zmenila na početnú výhodu o dvoch hráčov. Napriek snahe im však v zakončení zakaždým chýbal posledný krôčik. Domáci mohli otvoriť skóre po skončení presilovky, no po Šimunovej prihrávke neuspel proti Hackettovi Zbořil.

Na druhej strane sa po detvianskom prečíslení dostal do gólovej šance Milý, Baroš bol však pozorný. Neuspel ani Hruška so svojím švihom a tak udreli hostia. V presilovke sa snažil puk poslať na spoluhráča Videlka a domáci brankár si ho hokejkou zrazil do vlastnej siete. O 72 sekúnd neskôr viedli hostia už o dva góly. Belluš si prebral puk na útočnej modrej čiare a nikým neatakovaný prestrelil Baroša.

Aby toho nebolo málo, prešlo len ďalších 60 sekúnd a Detva viedla vďaka Žilkovi už 3:0. Domáci mohli okamžite znížiť, no ich peknú akciu nezakončil gólom Novák. V tretej tretine pokračoval útočný hokej s viacerými príležitosťami na oboch stranách. Po Juríkovej prihrávke mal možnosť skorigovať skóre Saulietis, ale tesne pred Hackettom neuspel a Salijov bekhend dopadol podobne. V 47. minúte sa pred detvianskeho brankára pretlačil Saulietis, no faulovaný poslal puk tesne vedľa jeho ľavej tyče.

Na druhej strane predviedol výborný zákrok Baroš, ktorý stopol Bellušovu strelu. Domáci sa aj v oslabení snažili znížiť, no Hackettova brána bola pre nich zakliata. Presvedčil sa o tom aj Šimun, ktorý stroskotal vo vyloženej príležitosti a rovnako aj Zbořil spomedzi kruhov. V oslabení mohli udrieť aj hostia, v strednom pásme sa puku zmocnil Surovka, ale Baroš bol pozorný. Domácim sa nakoniec podarilo prekonať Hacketta.

Fábry vyslal strelu a puk tečoval pred detvianskym gólmanom Šimun. V závere domáci odvolali brankára, čo potrestal gólom do prázdnej brány Murček a Detvania tak prerušili novozámockú sériu štyroch výhier v rade.