14. 03. 2018 09:45 | ONTARIO/Robert Ďurkáč

Klub, v ktorom začal kariéru Wayne Gretzky, ohuruje zámorie a prepisuje rekordy

Tesne pred vstupom do NHL tu pôsobil aj Joe Thornton či Paul Coffey.

Reprofoto.jpg
Reprofoto.jpg Foto: reprofoto: YouTube

Pokiaľ by ste v tejto sezóne chceli vybrať nejaký hokejový tím, na ktorý by sedelo označenie „hrať si svoju vlastnú ligu", museli by sme nazrieť do juniorskej úrovne. Žiarivým príkladom je tím z kanadskej Ontario Hockey League.

Hráči Sault Ste. Marie Greyhound prechádzajú jednou z najkvalitnejších líg v zámorí ako nôž maslom. Čísla hovoria jasnou rečou - v 65 zápasoch poznali chuť porážky len sedemkrát!

Do konca základnej časti zostávajú už len tri duely, pričom ich doteraz 111 nazbieraných bodov je najviac v histórii súťaže (prekonali tak rekord spred troch sezón, ktorý držal tiež tento klub). Okrem toho majú historicky najviac víťazstiev v rámci jednej sezóny (aktuálne 58).

Pre porovnanie, druhý najlepší tím OHL, Sarnia Sting, má na konte o 18 bodov menej. Dominancia klubu je o to pozoruhodnejšia, že v rámci Canadian Hockey League (CHL), združujúcej tri najväčšie kanadské juniorské súťaže (OHL, QMJHL, WHL) nie je iný klub, ktorý by pôsobil suverénnejšie.

Zostrih duelu proti Sarnii Sting (7:1)


Zdroj: YouTube/SooToday

Niet preto divu, že klub poškuľuje po majstrovskej trofeji, ktorú naposledy získal v sezóne 1991/1992. Základom úspechu by mali byť aj naďalej veľmi stabilné výkony jednotlivcov.

Center Morgan Frost je so 107 bodmi (40+67) druhým najproduktívnejším hráčom celej súťaže, krídelník Boris Katchouk vedie klubovú štatistiku strelcov so 41 gólmi.

Veľmi dobré výkony ukazuje švédsky bek Rasmus Sandin, ktorý príde na draft NHL len tento rok. Stále iba 18-ročný mladík vymenil švédsku seniorskú SHL za Kanadu, kde zbiera takmer bod na zápas (48 zápasov, 44 bodov).

Medzinárodné skúsenosti a jeden úspech na prelome rokov získala trojica Katchouk, obranca Conor Timmins a útočník Taylor Raddysh, ktorá sa s Kanadou radovala zo zlata na MS do 20 rokov.

V klube, ktorý vznikol v roku 1962, začal svoju kariéru najlepší hráč všetkých čias Wayne Gretzky. Ten tu odohral sezónu 1977/1978, len rok pred vstupom do NHL. Už tu dokazoval svoju výnimočnosť, veď v 64 stretnutiach nazbieral 182 bodov.

Okrem tejto legendy si istý čas dres tohto klubu obliekali aj ďalší členovia Siene slávy - obranca Paul Coffey, center Ron Francis, ale aj ďalší hráči, ktorí zanechali stopu v profilige.

Medzi nich patria terajší kouč Arizony Rick Tocchet, najlepší brankár NHL v sezóne 1985/1986 John Vanbiesbrouck, Adam Foote, Steve Sullivan, či jeden z najlepších bitkárov všetkých čias Bob Probert.

Zo súčasných mien vyčnieva Joe Thornton, akiste budúci člen Siene slávy, ďalej Jeff Carter, Wayne Simmonds, Matt Murray či Darnell Nurse.

Pôsobenie v Sault Ste Marie si skúsil aj bývalý slovenský reprezentant Rastislav Pavlikovský či Česi Jiří Tlustý a už nebohý Josef Vašíček.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Hokej

Už ste čítali?