18. 09. 2018 21:34 , článok bol aktualizovaný 18. 09. 2018 21:55 | KOŠICE/TASR

Miškovec bol v Košiciach zrelý na uterák, napokon z toho bola dráma

Majster z Bystrice prehral na ľade nováčika.

Košickí hráči sa tešia z gólu proti Miškovcu.
Košickí hráči sa tešia z gólu proti Miškovcu. Foto: TASR

Hokejisti MAC Budapešť si pripísali premiérový triumf v Tipsport Lige. V utorok si na domácom ľade poradili s obhajcom titulu HC'05 iClinic B. Bystrica hladko 4:0.

Favorizovaní Bystričania sa dostali do prvej veľkej šance vo 4. minúte. Gabor vysunul medzi kruhy Surového, jeho strela však opečiatkovala iba ľavú žrď bránky domácich. O chvíľu neskôr Bálisz zneškodnil pokus Kubku, na druhej strane Baroš pohotovo vyrazil strelu Terbócsa.

Hra mala dobrý spád, útoky sa prelievali z jednej strany na druhú. V druhej polovici tretiny sa čoraz viac osmeľovali aj domáci, brankára hostí "prevetral" Dudás. Bystrica v 14. minúte zaútočila v prečíslení do odkrytej obrany, ale Varga po prihrávke Surového trafil iba hornú žrď.

V úvode druhej tretiny mali navrch hostia, no Zigo a po ňom ani Marshall nezmenili bezgólový stav. V 26. minúte Bálizs zlikvidoval strelu Sýkoru a potom ho blafákom neprekonal ani osamotený Zigo.

Nevyužité šance Bystricu mrzeli, pretože nasledoval uragán domácich, ktorí v priebehu 142 sekúnd strelili tri góly.

Najskôr sa strelecky presadil Szabad, o chvíľu neskôr si nahodenie Bodóa zrazil do bránky Ďatelinka a na konci 29. minúty zvýšil na 3:0 Terbócs po prihávke Nagya spoza bránky. Zaskočení hostia potom nedokázali využiť ani krátku presilovku o dvoch hráčov a do kabín išli s trojgólovým mankom.

Tréner hostí poslal v tretej tretine do bránky Williamsa namiesto Baroša a ten musel hneď zasahovať pri blafákovom pokuse Langkowa. MAC potom nevyužil presilovku a hneď po jej skončení mohli skorigovať Bystričania, no pri prečíslení to zobral na seba Varga a v zakončení neuspel.

V 47. minúte sa blysla Willamsova lapačka po nebezpečnej strele domáceho Klempu a MAC si proti trápiacemu sa súperovi držal pohodlný náskok.

Brankár budapeštianskeho tímu Bálizs si udržal čisté konto aj pri vylúčení Nagya v závere zápasu a jeho spoluhráči pridali štvrtý zásah. Pri hre Bystričanov bez brankára sa presadil Szabad a nováčik si pripísal premiérový triumf v lige.

MAC Budapešť - HC'05 iClinic B. Bystrica 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Góly:
27. Szabad (Terbócs), 29. Bodó (Brown), 29. Terbócs (Nagy), 58. Szabad. Rozhodovali: Jonák, Müllner - Synek, Gegáň, vylúčenia: 3:3, presilovky a oslabenia: 0:0, 720 divákov
Budapešť: Bálizs - Pozsgai, Macaulay, Burt, Dudás, Vokla, Garát, Fejes - Odnoga, Nagy, Terbócs - Klempa, Langkow, Dansereau - Orban, Brown, Bodó - Szabad, Kreisz, Szigeti
B. Bystrica: Baroš (41. Williams) - Mihalik, Marshall, Miller, Kubka, Ďatelinka, Sloboda, Biro, Török - Tamáši, Faille, Asselin - Zigo, Higgs, Sýkora - Šťastný, Surový, Varga - Gabor, Češík, Kabáč

Kovbojka v metropole východu

Košičania chceli maďarskému tímu vrátiť prehru z prípravného obdobia a do súpera sa pustili od prvých minút. V úvodnej tretine mali herne navrch a svoju prevahu postupne prejavili aj gólmi.

V 3. minúte Suja tečoval McDowellovu strelu a ten istý hráč pridal v 9. minúte aj druhý gól, keď presne namieril zo strednej vzdialenosti. Tréner hostí Hanlon reagoval oddychovým časom, ale ani ten jeho zverencov herne neprebral.

Hralo sa prevažne na polovici Miškovca, ktorý v 17. minúte doplatil na oslabenie. Obranca Dudáš clonil brankárovi Duschekovi vo výhľade a tečoval Kafkovu strelu - 3:0.

Domáci boli pri chuti a v 24. minúte mohli pridať štvrtý gól, Netík však nezištnú Bropheyho prihrávku nezúročil. Keď Šoltés v 27. minúte využil dvojnásobnú presilovku Košičanov a zvýšil na 4:0, vyzeralo to na jednoznačnú záležitosť domácich.

Tí však v ďalšom priebehu druhej časti spravili viacero defenzívnych chýb, ktoré súper trestal. V 29. minúte Kulmala získal puk po nedorozumení domácich hráčov pred brankárom Habalom a upravil na 4:1.

V 38. minúte Loiseau získal puk po ďalšej chybe domácich a blafákom si vychutnal Habala. Hráči Miškovca do konca druhej časti znížili na 4:3, keď si Ládovu strelu nešťastne stečoval Pretnar.

Hostia vstúpili do tretej časti s odhodlaním vyrovnať, no obrana Košičanov pracovala spoľahlivejšie než v závere druhej tretiny. Dôležitý moment priniesla 50. minúta, keď Galamboš vyriešil únik troch proti jednému presnou strelou - 5:3.

Rušno bolo aj o minútu neskôr, keď Rusk nešetrne trafil domáceho kapitána Nagya, ktorého následne pästným súbojom pomstil Dudáš. Košičania o svojom víťazstve definitívne rozhodli v presilovke v 54. minúte, keď bez prípravy presne namieril Netík - 6:3.

HC Košice - DVTK Jegesmedvék Miškovec 6:3 (3:0, 1:3, 2:0)
Góly:
3. Suja (McDowell, Nagy), 9. Suja (Spilar, Lenďák), 17. Dudáš (Kafka, Pretnar), 27. Šoltés (Haščák, Nagy), 50. Galamboš (Šoltés, Koch), 54. Netík (Kafka, Pretnar) - 29. Kulmala, 38. Loiseau (Magosi, Miskolczi), 40. Láda (Kulmala). Rozhodovali: Konc, Štefik - Gajan, Smrek, vylúčení: 1:6 na 2 min., navyše Dudáš (Koš.) 10 min. za pästný súboj, Rusk (Mišk) 10 min. za pästný súboj a 5 min. + DKZ za napadnutie, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, 4238 divákov.
Košice: Habal - Lenďák, Dudáš, Pretnar, Koch, McDowell, Pulli, Čížek - Netík, Brophey, Kafka - Spilar, Suja, Nagy - Haščák, Galamboš, Šoltés - Hričina, Krajňák, Klíma - Žitný
Miškovec: Duschek - Slovák, Szirányi, Kiss, Crawford, Milam, Rusk, Milam, Vojtkó, Láda - Magosi, Galanisz, Miskolczi - Somogyi Kulmala, Pance - Loiseau, Vas, Harrison - Vincze, Hajós, Ritó

Domáca prehra Žiliny

Aktívnejšie vstúpil do zápasu doposiaľ nezdolaný líder súťaže, ale Horčička, ktorý dostal v bránke vlkov dôveru, svoj tím podržal. Domáci odpovedali nebezpečne, keď kapitán Balej nepremenil v 4. a v 7. min nájazdy na Košarišťana.

Domáci však hrali v 7. min prvú presilovku zápasu a počas nej Košarišťan podrazil jedného z domácich, a tí mali k dispozícii 77 sekúnd výhody o dvoch hráčov. Nedokázali ju využiť, aj keď Sikela bol k tomu v 9. min blízko.

V úvode 13. min opečiatkoval König delovkou v presilovke žrď domácej bránky a Nové Zámky mali o chvíľu výhodu ďalšej presilovky, ale faulom o ňu rýchlo prišli. Vlci to však nevyužili, a tak prišiel trest, keď Nejezchleb poslal puk do pravého dolného rohu Horčičkovej bránky a Novozámčania šli do kabín s najtesnejším vedením.

Do druhej časti vstúpili Novozámčania aktívnejšie aj vďaka presilovke, ale nedokázali ju využiť a hra sa postupne začala preklápať na stranu domácich. Dospelo to až do gólu, ktorý dal po polhodine zápasu presnou strelou od modrej obranca Kučný.

O chvíľu neskôr nevyužil Balej ďalší nájazd od modrej a Žilina ďalšie dve presilovky, počas ktorých podržal hostí viackrát Košarišťan. Vlci boli až do záveru druhej časti aktívni, ale ďalší gól nepridali.

Polovica poslednej tretiny bola vyrovnaná a hra mala spád, vyložené šance sa však nerodili a čakalo sa skôr na to, kto urobí chybu. V 51. min ju spravili domáci, keď fauloval Bárta a hostia šli do početnej výhody.

O vyše minútu ho napodobnil Piegl a Novozámčania 49 sekúnd trvajúcu prevahu o dvoch korčuliarov využili v 53. min na gól Henricha Ručkaya. Žilinčania sa však nevzdali, Surovka v oslabení dobre forčekoval v útočnom pásme a dokázal po zisku puku aj prekonať Košarišťana a vyrovnať.

Prišlo však ďalšie vylúčenie na domácej strane a v 57. min ho tečom Novákovej strely od modrej potrestal Fábry. Hostia síce ešte faulovali, vlci hrali presilovku, v závere aj power play, ale po tretí raz v zápase už vyrovnať nedokázali. Nové Zámky tak stále zostávajú bez straty bodu na čele súťaže.

MsHK DOXXbet Žilina - MHC Mikron Nové Zámky 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Góly:
31. Kučný (Rudolf Huna, Jenčík), 54. Surovka - 19. Nejezchleb (M. Novák, Rogoň), 53. H. Ručkay (Zbořil), 57. Fábry (M. Novák, Ordzovenský). Rozhodovali: T. Orolin, Snášel - Stanzel, Bogdaň, vylúčení: 6:7, navyše: Košarišťan 10 minút za nešportové správanie, Hatala (obaja Nové Zámky) 10 minút za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:2, oslabenia: 1:0, 311 divákov
Žilina: Horčička - Žilin, Jankovič, Bagin, Kučný, Matejka, Piegl, Mendrej - Balej, Húževka, Bárta - Rudolf Huna, Surovka, Jenčík - Hvila, J. Ručkay, Beránek - Sikela, Ondruš, Fedosejev - Hrazdíra
Nové Zámky: Košarišťan - Andersons, Kudla, Hain, Zaťko, Ordzovenský, M. Novák, König, Hatala - T. Pospíšil, R. Hruška, Štrauch - H. Ručkay, Zbořil, J. Jurík - Nejezchleb, Fábry, Rogoň - Bajtek, Videlka, Ondrušek

Mikuláš vezie spod Čákovho hradu bod

Vicemajster sa snažil začať aktívne. Tlak bol však rýchlo zastavený vylúčením. Z následnej presilovej hry po zle vyhodenom puku golfovým úderom otvoril skóre od modrej čiary Suchý, ktorý cez spleť tiel prekonal Valenta.

Domáci tím sa nevedel v úvodných minútach dostať správne do zápasu. To sa mu podarilo v presilovej hre v 10. min, keď tečovaná strela od modrej čiary skončila aj so šťastím v sieti Kislicyna. Liptáci mali následne výhodu dvoch presilových hier, ale vylúčenia Hlinku a Radivojeviča nevyužili.

V 17. min po vyhratom vhadzovaní trafil Mikula žŕdku. Onedlho pokus Pardavého brankár vyrazil. Do šatní šli napokon s jednogólovým vedeniam hostia. V závere tretiny videorozhodca posudzoval neprehľadnú situáciu pred Valentom a hoci sa hostia radovali, gól nedosiahli.

V druhej tretine sa hral vyrovnaný hokej. Hra sa prelievala od jednej brány k druhej. V čase, kedy sa Liptáci pustili do útočenia prišiel gól v ich sieti. V skrumáži sa pred bránkoviskom najlepšie zorientoval Špankovič a prepasíroval puk do Kislicynovej siete.

Trenčianska radosť proti Liptovskému Mikulášu.
Trenčianska radosť proti Liptovskému Mikulášu. Foto: TASR

Húževnatí hostia sa však nevzdávali a stále boli domácim vyrovnaným súperom. Aktivita sa im vyplatila v 37. min. Uhrík spoza brány vyzval na zakončenie Koríma, ktorý strelou z voleja prekonal Valenta.

Liptovský Mikuláš sa mohol po druhý raz dostať do vedenia na začiatku tretej tretiny. Oško si nakorčuľoval do voľného priestoru, ale Valent chráničmi vytesnil puk do rohu klziska.

Misky váh na stranu Trenčína mohol nakloniť Bartovič. Z krídelnej pozície preveril rameno Kyslicyna. Onedlho v presilovej hre vyzval Mikula prihrávkou spoza brány na zakončenie Hecla, no ani on neprekvapil gólmana.

Trenčanom k víťaznému koncu nepomohli ani tri presilové hry v poslednej dvadsaťminútovke a zápas pokračoval v predĺžení. V ňom rozhodol o domácom triumfe Varga.

HK Dukla Trenčín - MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 pp (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
Góly:
10. Hecl (Bartovič, Frühauf), 29. Špankovič, 62. Varga (Starosta, Radivojevič) - 3. Suchý, 37 Korím (Uhrík, Vybíral). Rozhodovali: Adamec, Goga - M. Orolín, Rojík, vylúčení: 4:6, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 3072 divákov
Trenčín: Valent - Starosta, Rýgl, Frühauf, Cebák, Holenda, Bohunický, Bokroš - Hlinka, Bližňák, Radivojevič - Hecl, Sádecký, Bartovič - Mikula, Pardavý, Varga - Špankovič, Švec, Hudec - Jakubec
Liptovský Mikuláš: Kislicyn - Mezovský, Nádašdi, Suchý, Kurali, Horváth, Nemec, Korím, Bača - Róbert Huna, Richard Huna, Kriška - J.Sukeľ, Piatka, Oško - Števuliak, Lištiak, Lichanec - Vybíral, Uhrík, Žiak

Nitra poľahky zdolala "kamzíkov"

Úvod stretnutia zachytili lepšie domáci. Corgoňov poslal už v 4. minúte do vedenia Blackwater po peknej súhre prvého útoku. Brankár Gračnar bol v prvej polovici tretiny obstrelovaný z každej strany.

V 8. minúte inkasoval znovu, tentokrát sa presadil strelou spomedzi kruhov Lantoši - 2:0. Popradčania si zobrali oddychový čas, ktorý padol na úrodnú pôdu. V 9. minúte napriahol od modrej Ťavoda a prepálil Šimbocha - 2:1.

V prvej desaťminútovke prostrednej tretiny sa hral hokej bez väčších šancí. Hrozbu priniesli iba dve nebezpečné strely domáceho Morrisona, ale bez gólového efektu. V 30. minúte tvrdo vypálil Blackwater, ale jeho strelu zastavilo brvno.

Kanadského útočníka to však dlho nemrzelo. O pár sekúnd bol na konci peknej kombinácie a poslal Nitru do dvojgólového vedenia. Znížiť sa pokúšal v 31. minúte bývalý hráč Nitry, Macík, ale jeho strelu zastavila žŕdka.

Nitrianska radosť z gólu v zápase s Popradom.
Nitrianska radosť z gólu v zápase s Popradom. Foto: TASR

V 47. minúte bol blízko presného zásahu hosťujúci Zagrapan, ale Šimbochovi pomohla druhýkrát v zápase žŕdka. Kamzíci si nedokázali vytvoriť žiadny väčší tlak a čas hral s Nitrou.

Definitívu zápasu dal v 55. minúte presnou strelou v presilovej hre McCormack, ktorému výrazne pomohli cloniaci hráči - 4:1. V 57. minúte mohol ešte pridať piaty gól Nitry Lantoši, ale puk z jeho hokejky sa pomaly dokĺzal iba do žrde.

HK Nitra - HK Poprad 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Góly:
4. Blackwater (Slovák, Lantoši), 8. Lantoši (Blackwater, Čaládi), 30. Blackwater (Slovák, Lantoši), 55. McCormack (Blackwater, Slovák) - 9. Ťavoda (Karlsson). Rozhodovali: Novák, Fridrich - Valo, Šefčík, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1927 divákov
Nitra: Šimboch - McCormack, Mezei, Morrison, Rais, Versteeg, Rácz, Pupák - Blackwater, Slovák, Lantoši - Scheidl, Richard, Buček - Mychan, Bortňák, B. Rapáč - Čaládi, Hrušík, Pätoprstý - Fominych
Poprad: Gračnar - Kozák, Fabian, D. Brejčák, Petran, Erving, Salija, Ťavoda, Karlsson - Svitana, Mlynarovič, Koyš - Zagrapan, Paukovček, Abdul - Takáč, Heizer, Václav - Matúš Paločko, Bjalončík, Macík

Kanonáda Zvolenčanov

V úvodnej tretine sa stále niečo na ľade dialo, a to do takej miery, že sa časovo poriadne natiahla. Padli v nej dva góly a mohli aj tri, keby ďalší gól domácich z hokejky Obdržálka po výzve hosťujúceho trénera rozhodca uznal.

Na príčine bolo príliš veľa hráčov na ľade, Detvania sa však druhému gólu do svojej siete o 27 sekúnd neskôr predsa len neubránili. Skóre rušného regionálneho derby otvoril v 7. min Kytnár po šikovnom tečovaní strely Michala Chovana.

V 14. min dorážka do vyprázdnenej bránky Handlovského v presilovke skončila opäť za chrbtom brankára Petríka, čo však hostí nezlomilo a keby v 15. min premenil Kuklev klasický samostatný nájazd, Detvania mohli držať so Zvolenčanmi krok.

Asi si to aj uvedomovali a v druhej tretine o dosť pridali s úsilím streliť kontaktný gól. Veľmi blízko mal k nemu v presilovke Gašpar v 23. min, potom dostali možnosť na 69-sekundovú presilovku o dvoch hráčov navyše a v 27. min Tibenského nádejný teč brankár Skapski kryl.

Zvolenčania si od 31. min mohli vychutnávať už trojgólové vedenie, v oslabení Ulrych vysunul Špirka a na jeho blafák Petrík nestačil poriadne zareagovať. Aj Halamova tutovka v 34. min prinútila Petríka k vážnemu zákroku, na druhej strane v 38. min Ščurko vo veľkej šanci len potvrdil, že Detva sa v zakončení trápila a na Skapskiho nedozrela.

Na tomto fakte sa veľa nezmenilo, aj keď v tretej tretine padli v rozpätí 22 sekúnd dva góly. Najskôr Drgoň bez prípravy v 47. min prepálil v presilovke Petríka a vzápätí Gašpar strelil konečne aj detviansky gól.

O víťazovi neboli pochybnosti v 50. min, keď spoluprácu s Vandasom presne zakončil Špirko. Korunu jednoznačnému výsledku nasadil v 57. min hetrikom Špirko.

HKM Zvolen - HC 07 Orin Detva 6:1 (2:0, 1:0, 3:1)
Góly:
7. Kytnár (Michal Chovan, Obdržálek), 14. Handlovský (Vandas, Vandane), 31. Špirko (Ulrych), 47. Drgoň (Michal Chovan, Zuzin), 50. Špirko (Vandas, Handlovský), 57. Špirko (Handlovský) - 48. Gašpar (Puliš, Ščurko). Rozhodovali Baluška, P. Stano - J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení 6:8, presilovky 2:0, v oslabení 1:0, 2618 divákov.
Zvolen: Skapski - Drgoň, Ulrych, Vandane, Černook, Pöyhönen, Zeleňák, Růžička - Michal Chovan, Kytnár, Obdržálek - Vandas, Špirko, Handlovský - P. Zuzin, Lušnák, Šišovský - Halama, Holovič, Petráš
Detva: Petrík - F. Fekiač, Sládok, Šimon, Matúš Chovan, Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Jendroľ - Žilka, V. Fekiač, Ďaloga - Puliš, Magogin, Tibenský - Gašpar, Murček, Ščurko - Milý, P. Valent, M. Surový