Švajčiarska rozprávka pokračuje. Helvéti senzačne postupujú na úkor Kanady

Švajčiari vo finále vyzvú Švédov, ktorí obhajujú titul.

Švajčiarski hokejisti sa tešia po góle do siete Kanady.
Švajčiarski hokejisti sa tešia po góle do siete Kanady. Foto: Profimedia.sk

Hokejisti Švajčiarska zvíťazili v druhom semifinálovom zápase MS v Dánsku nad Kanadou 3:2 a stali sa druhými finalistami.

Helvéti boli po celý zápas vyrovnaným súperom favorizovaným Kanaďanov, rozhodujúci dvojgólový náskok si vypracovali v tretej časti. Jedným z hlavných rozhodcov zápasu bol Slovák Jozef Kubuš. Po piatich rokoch si tak v nedeľu od 20.15 h zahrajú finále a rovnako ako v roku 2013, aj tentoraz budú ich súpermi Švédi. Duel o bronz medzi Kanadou a USA je na programe od 15.45 h.
semifinále (Kodaň):

Kanada - Švajčiarsko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 28. Horvat (Dubois, Pageau), 59. Parayko (McDavid, Schenn) - 19. Scherwey (Untersander, Kukan), 30. Hofmann (Fiala, Andrighetto), 45. Haas (Andrighetto, Diaz). Rozhodcovia: Kubuš (SR), Kaukokari (Fín.) - Lhotský (ČR), Oliver (USA), vylúčení: 3:1 na 2 min., presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, 12.166 divákov.
zostavy:
Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Edmundson, Ekblad, Murray, Nurse, Pulock - Jost, Turris, O'Reilly - Nugent-Hopkins, McDavid, Schenn - Horvat, Dubois, Pageau - Beauvillier, Barzal, Bailey - Eberle
Švajčiarsko: Genoni - Josi, Diaz, Kukan, Untersander, Müller, Fora, Frick - Fiala, Corvi, Niederreiter - Meier, Vermin, Andrighetto - Hofmann, Haas, Moser - Scherwey, Schäppi, Rod

Kanaďania boli favorit zápasu, no Švajčiari doň vstúpili koncentrovane. Nepúšťali hráčov zámorského tímu do gólových príležitostí a postupne sa osmelili aj v ofenzíve. Meier a Scherwey svoje príležitosti v 11., resp. 13. minúte ešte nepremenili a úspešní neboli ani Kanaďania McDavid a Beauvillier. Scherwey si nepremenenú príležitosť vynahradil v 19. minúte, keď v brejku jeden na jedného presne namieril spoza obrancu - 0:1.

18:41 Scherwey (Untersander, Kukan)

Druhá tretina priniesla obojstranne ofenzívnejší hokej s viacerými šancami na oboch stranách. Kanaďania sa snažili o tlak, ich vyrovnanie na 1:1 však prišlo po úniku Horvata - 1:1.

27:20 Horvat (Dubois, Pagueau)

Švajčiari držali krok s Kanaďanmi, vo viacerých úsekoch druhej časti boli lepším tímom a v 30. minúte im vrátila tesný náskok presilovková kombinácia so zakončujúcim Hofmannom - 1:2.

29:40 Hoffman (Fiala, Andrighetto)

V 32. minúte sa už zdalo, že Kanaďania vyrovnajú, no Beauvillierovu veľkú šancu na konci pohľadnej kombinácie zmaril výborným zákrokom Genoni. Kanaďania si v závere druhej časti vytvorili tlak, ale švajčiarsku defenzívu neprekvapili.

Švajčiari aj v tretej časti pokračovali v koncentrovanom výkone, no Kanaďania zvýšili dôraz i aktivitu. Šance na vyrovnanie nepremenili Turris ani O'Reilly, ktorý trafil žŕdku, na opačnej strane sa však v 45. minúte ujala strela Andrighetta, ktorú tečoval Haas - 1:3.

44:14 Haas (Andrighetto. Diaz)

Tretia tretina sa odohrávala takmer výlučne okolo švajčiarskeho brankára Genoniho, ktorý bol v častej permanencii. Viac než dve minúty pred koncom tretej tretiny sa Kanaďania odhodlali k hre bez brankára, v ktorej obranca Parayko prestrelil Genoniho - 2:3. V pokračujúcom tlaku však už ďalší gól nedosiahli.

57:53 Parayko (McDavid, Schenn)