Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

16. 05. 2019 18:46 | KOŠICE, BRATISLAVA/TASR

Galský kohút nepustil Kanade perie zdarma

Švédi deklasovali Rakúsko.

Francúzsky brankár Corentin Henri Buysse inkasuje prvý gól, vľavo sa prizerá Sean Couturier (Kanada). Foto: TASR

Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtok vo svojom štvrtom zápase A-skupiny na MS v Košiciach nad Francúzskom 5:2. O svojom víťazstve rozhodli už v prvej tretine, v ktorej odskočili súperovi na trojgólový rozdiel. Francúzi síce v tretej tretine zdramatizovali duel, ale favorit si napokon triumf poistil ďalšími dvoma gólmi.

V priebežnej tabuľke je Kanada na druhej priečke košickej A-skupiny, na konte má 9 bodov. Francúzom patrí 7. priečka so ziskom jedného bodu.

Francúzi nastúpia na ďalší zápas v piatok od 16.15 proti Slovensku, Kanada si v sobotu v rovnakom čase zmeria sily s Nemeckom.

A-skupina (Košice):

Kanada - Francúzsko 5:2 (3:0, 0:0, 2:2)

Góly: 9. Mantha (Theodore, Severson), 11. Nurse (Marchessault, Dubois), 17. Cirelli (Couturier, Reinhart), 49. Mantha, 51. Stone (Marchessault) - 37. Fleury (Chakiachvili, Guttig), 43. Rech. Rozhodovali: Ohlund (Švéd.), Reneau (USA) - Lhotský (ČR), Malmqvist (Švéd.), vylúčení: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 4519 divákov.
Kanada: Hart - Severson, Nurse, Stecher, Chabot, Myers, Theodore - Stone, Dubois, Marchessault - Reinhart, Couturier, Cirelli - Mantha, Turris, McCann - Joseph, Strome, Jost - Bertuzzi, Henrique
Francúzsko: Hardy - Chakiachvili, Thiry, Gallet, Hecquefeuille, Dame-Malka, Manavian, Janil - Perret, Ritz, Valier - Bozon, Claireaux, Fleury - Treille, Texier, Rech - Leclerc, Guttig, Bertrand

Priebeh zápasu

Kanaďania nastúpili do zápasu s cieľom rozhodnúť hneď v úvode a tento scenár sa im darilo napĺňať. Francúzov drtili rýchlymi kombináciami a po prvej dvadsaťminútovke viedli po góloch Anthonyho Manthu, Darnella Nurseho a Anthonyho Cirelliho 3:0.

V druhej tretine náskokom uspokojený favorit nebúšil do súpera až s takou vervou, ale kvalitatívny rozdiel medzi oboma súpermi bol viditeľný. Zápas sa zdramatizoval v treťom dejstve. Damien Fleury a Anthony Rech prekonali Cartera Harta a Kanaďanom začalo v tom momente prihárať. Potom však Mantha svojim druhým gólom v zápase vrátil pokoj do radov "javorových listov", o dve minúty neskôr pridal gólovú poistku Mark Stone.

Stano pískal ďalší zápas

Švédski hokejoví reprezentanti deklasovali vo štvrtkovom zápase bratislavskej B-skupiny MS Rakúsko 9:1. Úradujúci majstri sveta mali expresný štart, v priebehu úvodných šiestich minút strelili tri góly a prakticky rozhodli o svojom víťazstve. Jedným z dvojice hlavných rozhodcov bol Slovák Peter Stano.

"Tri korunky" si po tretej suverénnej výhre v rade upevnili priebežné tretie miesto v tabuľke, po dni voľna nastúpia v sobotu o 20.15 h proti zatiaľ stopercentným Švajčiarom. Rakúšania, ktorí stále čakajú na prvý triumf na šampionáte, sa už v piatok o 16.15 h stretnú s takisto bezbodovými Nórmi.

B-skupina (Bratislava):

Švédsko - Rakúsko 9:1 (5:0, 2:0, 2:1)

Góly: 2. Landeskog (E. Pettersson, Lindholm), 3. Krüger (Lindblom), 6. Nylander (Wennberg, Hörnqvist), 8. Larsson (Nylander), 15. A. Kempe (Lander, Ekholm), 30. Rasmussen (Krüger), 34. Lindholm (Landeskog, E. Pettersson), 43. Ekman-Larsson (Wennberg, Hörnqvist), 46. E. Pettersson (Lindholm, Landeskog) - 48. M. Raffl (Hofer, Schlacher). Rozhodovali: Iverson (Kan.), STANO (SR) - Dalton (V.Brit.), Sormunen (Fín.), vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, 8386 divákov.
Švédsko: Lundqvist - Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Ekholm, Gustafsson, M. Pettersson, Hägg - Hörnqvist, Wennberg, Nylander - Lindholm, E. Petersson, Landeskog - Eriksson, Lander, A. Kempe - Rasmussen, Krüger, Lindblom - M. Kempe
Rakúsko: Starkbaum - Pallestrang, Heinrich, Unterweger, Schumnig, Schlacher, Wolf, Peter, Strong - T. Raffl, Herburger, Schneider - Hofer, Baumgartner, M. Raffl - Haudum, Rauchenwald, Zwerger - Ganahl, Hundertpfund, Cijan

Švédi nastúpili aj s novou posilou Landeskogom a kapitánovi Colorada stačilo iba pár sekúnd na to, aby sa strelecky presadil. Po prihrávke Lindholma skóroval už v 69. sekunde pri svojom prvom striedaní hneď z prvej strely na bránku. Favorit sa naštartoval a v rýchlom slede pridal ešte dva góly, takže o víťazovi bolo v 6. minúte prakticky rozhodnuté. Rakúšania neboli schopní držať súperovo tempo, tobôž narúšať jeho strojové kombinácie.

Na 5:0 zvýšil A. Kempe, v druhej tretine sa Rasmussen dokonca presadil pri vlastnom oslabení. A to mohol outsider prehrávať aj vyšším rozdielom nebyť skvelých zákrokov brankára Starkbauma. Keď na začiatku tretej časti zvýšil Ekman-Larsson v presilovke na 8:0, zostala už len jediná otázka - či Rakúšania dokážu zabrániť potupnej desiatke. To sa im napokon podarilo, dokonca M. Raffl dosiahol čestný úspech.

Hlasy po záase (TASR, mix-zóna):

Elias Lindholm, útočník Švédska (v zápase 1+2): "Podarilo sa nám hneď v úvode streliť pár gólov, takže sme mohli zvyšok duelu dohrávať v kľude. Tieto zápasy nie sú nikdy také ľahké, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať, musíte k stretnutiu pristúpiť zodpovedne a nepodceniť súpera."

Henrik Lundqvist, brankár Švédska: "Dve tretiny sme hrali výborne, v tej tretej sme už trochu zvoľnili tempo a hrali trochu ľahkovážnejšie. Celkovo to bol ale veľmi kvalitný výkon z našej strany. Urobili sme ďalší krok na našej ceste."

Roger Bader, tréner Rakúska: "Bol to úplne normálny zápas, normálna prehra. Samozrejme, želali by sme si, aby sa skončil iným výsledkom. Prehrali sme s mužstvom, ktoré bolo nie o jednu, ale hneď o dve triedy lepšie. Švédi majú vo svojom strede hráčov svetovej úrovne, ktorí excelujú v NHL a aj ako tím hrajú organizovane."