Správy z vášho kraja:
11. 02. 2018 13:30 | PJONGČANG/TASR

V šprinte mužov zlatý Nemec Peiffer, 22. Kazár

Striebornú medailu na 10 km trati vybojoval Čech Michal Krčmář.

Arnd Peiffer.
Arnd Peiffer. Foto: AP

Olympijským víťazom v šprinte biatlonistov sa stal v Pjongčangu Nemec Arnd Peiffer. Striebornú medailu na 10 km trati vybojoval Čech Michal Krčmář (+4,4) a bronzovú Talian Dominik Windisch (+7,7). Zo slovenskej štvorice skončil najlepšie 22. Matej Kazár (+54,9), na 52. mieste finišoval Martin Otčenáš (+2:00,9), do stíhacích pretekov sa nekvalifikovali 70. Tomáš Hasilla (+2:31,6) a 74. Šimon Bartko (+2:39,6).

V mužskom šprinte bol v biatlonovom areáli Alpensia v neskorom večere favoritom prvej veľkosti Francúz Martin Fourcade. Z piatich šprintov SP však v sezóne zvíťazil len raz a štyrikrát bol druhý, z toho trikrát ho zdolal Nór J.T. Boe a raz jeho starší brat T. Boe. Aj z tejto štatistiky vznikol nad šprintom zaujímavý otáznik. Geniálny Francúz vo svojej kariére zatiaľ na ZOH medailu v šprinte nezískal, takýto scenár si určite nepripúšťal, no stal sa pravý opak. Do úvahy pripadalo aj častá zákonitosť, kde sa dvaja bijú, zvíťaziť môže tretí, a toto pravidlo sa potvrdilo. Počasie bolo mrazivé s mínus 11 stupňami, vietor silný, pri umelom osvetlení s lotériou na strelnici.

Po ženskom šprinte sa skloňovalo aj medzi mužmi hlavne počasie. Biatlonistkám narobilo veľké starosti a poučiť sa zo zimy a vetra mohla medzi 87 štartujúcimi aj štvorica slovenských mužov. Martin Otčenáš so štartovným číslom 19 bol v skupine najväčších favoritov, hneď za ním sa usiloval J.T. Boe. Matej Kazár vyrazil na trať s 57-kou, Tomáš Hasilla so 76-kou a Šimon Bartko s 81. Prekvapujúco až s 54-kou vybehol M. Fourcade, v podstate ako posledný z favoritov.

Úvodná streľba dopriala naturalizovanému Kórejčanovi Lapšinovi a jeho medzičas dlho svietil na vedúcej priečke, aj keď čistých strelcov neustále pribúdalo. Z vedúcej priečky ho vytlačil až Martin Otčenáš, ktorý bol od neho o 4,7 sekundy rýchlejší. Medzi 'čistými' strelcami chýbal Nór Svendsen i Čech Moravec s jednou chybou, Nór T. Boe dokonca s dvoma, jeho mladší brat J.T. Boe s hrozivými tromi. Nórske zakolísania čiastočne napravil Bjöntegaard a bol to práve on, ktorý strieľal v stojke na vedúci post neomylného Nemca Peiffera. Po tom, čo nevyčistil tretí a piaty terč, však vypadol z medailových úvah. S napätím sa čakalo na M. Fourcada a dosť šokujúco minul až tri terče, druhý, štvrtý a piaty. Odrazu sa otvorili obrovské šance pre ďalších, oveľa menších favoritov.

Francúz asi najviac na diaľku 'potešil' Peiffera i Čecha Krčmářa, oboch neomylných strelcov, najlepších na medzičase po streľbe stojmo. Krčmář sa snažil zlikvidovať stratu na Nemca 6,8 sekundy a aj keď ho o 2,4 sekundy stiahol, na Peiffera to nestačilo. Nemci si tak po triumfe Dahlmeierovej pripísali v Pjongčangu už druhé biatlonové zlato. Radovali sa aj Česi, v sobotu s bronzom Vítkovej, teraz so striebrom Krčmářa. Zlatý 30-ročný Peiffer síce štyrikrát stál na najvyššom stupni na MS, no na ZOH sa medailovo, a hneď zlatom, presadil prvýkrát.
Martin Otčenáš (strelecká bilancia 0-4) začal rýchlo a úvodnú streľbu ležmo zvládol bravúrne za 27,1 sekundy. V tej chvíli sa začal pre neho rysovať super výsledok, korý si pokazil so štyrmi chybami na 1., 2.,, 4. a 5. stojkovom terči. Matej Kazár (0-1) napodobnil čistú ležku Otčenáša, odstrieľal ju za 29,2 sekundy, aj keď pomalšie bežal. Na vedúci post strácal v tej chvíli 22,5 sekundy. V polohe stojmo mu 'ušiel' hneď prvý výstrel a jeho strata ho vyburcovala zabojovať, aj keď napokon neúspešne, o najlepšiu dvadsiatku. Tomáš Hasilla (1-2) a Šimon Bartko (2-3) sa tiež snažili aspoň sa kvalifikovať do stíhačky a skončiť v šesťdesiatke, no márne.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018

Už ste čítali?