21. 02. 2018 19:18 | BRATISLAVA, PJONGČANG/TV Markíza

Olympiáda oživila tému extrémnej juhokórejskej gastronómie

Tradičná pochúťka naráža na odpor.

Bosintang.
Bosintang. Foto: Fanfo/shutterstock.com

Olympiáda oživila tému extrémnej juhokórejskej gastronómie. Jednou z tradičných pochúťok je totiž aj psie mäso. Aktivisti by športovú udalosť radi využili na to, aby zvýšili tlak na vládu a psov definitívne vypudili z jedálnička svojich krajanov.

Psí vývar bosintang, ktorý je v Južnej Kórei stáročnou tradičnou pochúťkou. Len v samotnom hlavnom meste sa na prípravu tejto polievky ročne zabijú údajne až dva milióny psov.

Viaceré miestne autority tlačili na reštaurácie, aby v čase zimnej olympiády vyradili z menu psie mäso a nepútali na seba zbytočnú pozornosť. Aktivisti tento krok nazvali pokrytectvom.

„Aj práve teraz množstvo psov trpí na chladných farmách. Vláda sa teraz v čase olympiády snaží tváriť akoby sme tu tento problém nemali. Spoločnosť sa ale mení, mali by sme si byť vedomí nejakých práv zvierat. Dnes je iná situácia ako pred 30 či 50 rokmi," tvrdí aktivistka Lee Jiyen.

Predaj psieho mäsa je v krajine legálny

Zatiaľ čo v minulosti sa tento pokrm vyskytoval na juhokórejských stoloch často a nikoho nepohoršoval, najmä mladá generácia by to rada zmenila.

Zo psov sa totiž medzičasom stali obľúbení domáci miláčikovia. A stále viac ľuďom sa bridí pohľad na zvieratá zatvorené v malých klietkach na farmách, ktoré zabíjajú neraz krutým spôsobom. Starší však protestujú.

„Nepáči sa mi myšlienka, že by sme mali prestať niečo jesť len preto, že to nezapadá do nejakých západných etických noriem," povedal na kameru oslovený Kórejčan.

„Naša vláda z toho robí tému len keď hostíme nejakú veľkú medzinárodnú udalosť. No hneď ako sa skončí, všetko sa vráti do starých koľají, takže ma to neznepokojuje," myslí si kórejská žena.

Psie mäso sa konzumuje aj v iných ázijských krajinách, okrem iného napríklad v Číne, Indonézii či vo Vietname.

Naopak na Taiwane konzumáciu psov aj mačiek zakázali ešte pred 20 rokmi a kto dnes tento zákon poruší, vystavuje sa pokute až do výšky 65-tisíc dolárov a dvojročnému väzeniu.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018

Už ste čítali?