22. 02. 2018 15:10 , článok bol aktualizovaný 22. 02. 2018 16:17 | PJONGČANG/kc, TASR

Dojatá Paulína Fialková: Prvýkrát som naozaj hrdá, že som Slovenka

Paulína vyštartovala ako 17. a Kuzminovej odovzdala štafetu z druhej priečky.

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km na ZOH v juhokórejskom Pjongčangu.
Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km na ZOH v juhokórejskom Pjongčangu. Foto: TASR
Paulína Fialková v štafete žien na 4x6 km.
Paulína Fialková na trati štafety žien na 4x6 km na ZOH.
Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km na ZOH.

Slovenské biatlonistky majú po štafete opäť dôvod na radosť. Skvelý piatym miestom si vynahradili pokazené preteky zmiešaných štafiet. Najlepší výkon paradoxne podala smoliarka z mixu Paulína Fialková. Hrdinka dnešných pretekov prežívala posledné dva dni ťažké chvíle a v rozhovore pre RTVS pridala krásny odkaz pre ľudí, ktorí ju podržali.

„Tak ako som ja pred dvoma dňami zlyhala na štafete, to sa môže stať každému športovcovi a zvlášť biatlonisti sú si toho veľmi dobre vedomí. Mňa samozrejme mrzí, že sa to stalo práve na olympiáde, a že som tým poikazila výkon celej štafete. Som nesmierne vďačná za všetky tie pozitívne reakcie, ktoré mi prišli. Všetky som si prečítala a neskutočne ma to posunulo dopredu. Ja som možno prvýkrát bola naozaj hrdá na to, že som Slovenka a aký je to národ," odkázala dojatá biatlonistka.

Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km na ZOH.
Paulína Fialková v cieli štafety žien na 4x6 km na ZOH. Foto: TASR/Martin Baumann
 

S jedným dobíjaním v úvodnej streľbe ((0+1, 0+0) veľa nestratila a v hustom snežení, s vetrom a mrazom - 3 stupne sa veľmi rýchlo prepracovala vpred, 'stojku' zvládla perfektne a zaradila sa na 4. priečku.

"Bolo to náročné, bola som mierne 'vyklepaná', ale pred štartom som si povedala, že sú to preteky ako každé iné. Robila som to, čo zakaždým, v tomto duchu som sa snažila súťažiť," uviedla P. Fialková.

Do druhého úseku P. Fialková so 6. najrýchlejším bežeckým časom poslala Kuzminovú (0+1, 1+3) na 3. priečke.

„Určite to pre mňa nebolo jednoduché znova sa postaviť na štart na ten prvý úsek. Bolo to ťažké, ale bola to pre mňa nová výzva. Som nesmierne rada, že som ju zvládla tak, ako som ju zvládla. Boli to pre mňa dôležité preteky," povedala P. Fialková v cieli, v rozhovore pre RTVS.

Na strelnici boli miestami veľmi ťažké podmienky. Silný vietor spôsobil, že pretekárky pred výstrelmi dlho čakali:„Čakali sme, kým sa to trošku ukľudní, lebo v tom sa strieľať naozaj nedá," potvrdila Paulína Fialková.

Okrem výnimočne dobrej streľby pridala Fialková aj skvelý bežecký výkon. Vyštartovala ako 17. a Kuzminovej odovzdala štafetu z druhej priečky. Paulína si po pretekoch pochvaľovala veľmi rýchle lyže.

V zostave Sloveniek sa nenašiel slabý článok

Nevyspytateľná krása a krásna nevyspytateľnosť biatlonu sa naplno prejavili vo štvrtkovej olympijskej štafete žien v Pjongčangu. Vyťažili z toho aj slovenské reprezentantky, ktoré mali z piatej pozície obrovskú radosť. Nesmierne sa tešili predovšetkým Terézia Poliaková s Ivonou Fialkovou, ktoré sa na rozdiel od kolegýň nedočkali cenného individuálneho umiestnenia.

Poliaková skončila v šprinte a vytrvalostných pretekoch až v deviatej desiatke výsledkovej listiny, I. Fialková bola najvyššie 64. Predstavili sa na treťom a štvrtom úseku po tom, ako štafetu rozbehli piata z vytrvalostných pretekov Paulína Fialková a trojnásobná medailistka Anastasia Kuzminová. Slovenky sa však v popredí držali stále a udržali sa tam až do cieľa. 

Terézia Poliaková v treťom úseku v štafete žien na 4x6 km na ZOH v Pjongčangu.
Terézia Poliaková v treťom úseku v štafete žien na 4x6 km na ZOH v Pjongčangu. Foto: TASR/Martin Baumann
 

"Nemala by som to ani hovoriť, ale na štarte som si pomyslela, že teraz nastupujem ja ako najslabší článok. Aj som sa bála, že mi bude odovzdávať na prvom mieste. Bola som radšej, že prišlo viac dievčat pohromade a mohla som sa potiahnuť. Na trati to pre mňa bolo dosť náročné, lebo od začiatku som cítila nohy. Na kopci mi asi päťkrát prešmyklo na ľadovej ploche, odvtedy som išla v kŕči. Vravela som si, že keď to nejde na trati, musí to vyjsť na strelnici a musím si napraviť reputáciu a spraviť si radosť," uviedla Poliaková, ktorá podľa vlastných slov podala jeden z najlepších výkonov kariéry.

Na strelnici si verila viac ako v predchádzajúcich dňoch: "Po 'ležke' som pozerala, čo sa deje, zastrieľala som, všetky ležali a ja som odchádzala na druhom mieste. Po 'stojke' na treťom, povedala som si, že to musím udržať za každú cenu. Nohy mi stvrdli na skalu, ale strata na odovzdávke nebola až taká veľká, devätnásť sekúnd je veľmi slušných."

Na záverečnom úseku finišovala mladšia zo sestier Fialkových, ani ona nepodľahla tlaku z črtajúceho sa výsledku. Vo štvrtkovej zostave Sloveniek sa nenašiel slabý článok.

"Nikto nečakal, že my, ktoré sme boli trošku slabšie úseky, to dokážeme takto pekne zaklincovať. Videla som, aké to mala Terka ťažké, zvládla to a odovzdávala mi na piatom mieste. Bol to neskutočný pocit, chvíľu som bola v tranze, až po prvej streľbe mi začalo dochádzať, že idem vpredu a rozhodne 'stojka'. Neviem, či si dokáže niekto predstaviť, aké je to na poslednom úseku, keď je pretekár takto vpredu, aké emócie sa v ňom miešajú. Pri prvom dobíjaní sa vo mne miešali všetky možné aj nemožné pocity. Veľakrát sa to už nezvládlo, veľakrát sa to zvládlo, v deň D sa to dokázalo. Veľmi ťažko sa mi hľadajú slová po tomto výsledku, niet krajšieho pocitu, ako zakončiť zimné olympijské hry týmto výsledkom," vyznala sa Ivona v mix zóne po tom, ako ju vyobjímala trénerka Anna Murínová.

Ivona Fialková v cieli po štvrtom úseku v štafete žien na 4x6 km na ZOH.
Ivona Fialková v cieli po štvrtom úseku v štafete žien na 4x6 km na ZOH. Foto: TASR/Martin Baumann
 

Nefalšovaná radosť všetkých členiek by bola skúškou aj pre zarytých cynikov. Po zarmucujúcej miešanej štafete sa nevyspytateľnosť biatlonu ukázala na príklade sestier Fialkových tentoraz v priaznivom svetle.

"Po všetkom napätí, čo bolo okolo nás, sme dokázali, že to vieme. Ďakujem trénerom a celému tímu, každý centimeter trate ma niekto povzbudzoval. Je to neopísateľný pocit," dodala Ivona.

Ona finišovala, Paulína rozbiehala. Musela sa tak opäť vydať hneď na úvodný úsek, na ktorom v mixe spoznala odvrátenú tvár svojho odvetvia: "Tieto preteky boli pre mňa dôležité už len skrz to, že som sa postavila na štart a zvládla som to. Bolo to náročné, bola som dosť vyklepaná, ale povedala som si, že bez ohľadu na to, čo sa stalo, sú to preteky ako každé iné. V tomto duchu som sa snažila ísť. Emócia z miešanej štafety vo mne ešte pretrvá, ale ukázala som, že jedna taká súťaž ma nemôže zlomiť. Prvý výstrel je vždy podstatný, ak nepadne, človek znervóznie. Pokiaľ padne, môže pokoje strieľať ďalej."

Najskúsenejšia a najúspešnejšia z kvarteta nehrala vo štvrtok hlavnú úlohu, prebrali ju biatlonistky, ktoré vďaka tomu vystúpili z komparzu. Je to prísľub i do budúcnosti, že aj keď sa Anastasia Kuzminová definitívne rozhodne ukončiť aktívnu činnosť, bude mať kto potiahnuť nielen jednorazovú olympijskú, ale aj pomyselnú štafetu slovenského ženského biatlonu: "Dievčatá zvládli streľbu perfektne. Paulína to po okamihoch, ktoré musela zažiť, rozbehla bez problémov. Musím pochváliť Teréziu, vynikajúco pracovala, tešíme sa, že Ivona to dokončila na dobrej úrovni. Dievčatá sú silné a ešte ukážu, na čo majú."

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z OH 2018

Už ste čítali?