15. 08. 2016 09:06 | RIO DE JANEIRO/TASR

Klišinová môže ako jediná ruská atlétka štartovať v Riu

Halová majsterka Európy z rokov 2011 a 2013 podala odvolanie na CAS, s ktorým napokon uspela.

Darja Klišinová na archívnej snímke.
Darja Klišinová na archívnej snímke. Foto: TASR/AP

Športový arbitrážny súd povolil ruskej diaľkarke Darji Klišinovej štartovať na OH 2016 v Riu de Janeiro. Informovala o tom agentúra DPA. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) pôvodne povolila atlétke štart v Riu, keďže sa už tri roky pripravuje v akadémii na Floride, kde sa podrobuje dopingovým testom.

Ale na základe nových informácií z minulého týždňa rozhodnutie prehodnotila a 25-ročnú Rusku v sobotu suspendovala. Halová majsterka Európy z rokov 2011 a 2013 však podala odvolanie na CAS, s ktorým napokon uspela. Klišinová sa teda môže v utorok postaviť na štart kvalifikácie v skoku do diaľky a bude tak jedinou atlétkou z Ruska na OH.

Moskva rozhodnutie privítala

"Spravodlivosť vyhrala. Súd pochopil, že neexistujú žiadne fakty o porušení pravidiel," povedal tlačovej agentúre TASS predseda ruskej štátnej dumy pre kultúru a šport Dmitrij Sviščov.

Spokojnosť s rozhodnutím CAS-u prejavil aj ruský minister športu Vitalij Mutko: "Teraz sa môžeme upokojiť a držať Darji palce."

So vzorkami Klišinovej sa malo manipulovať

Nemecký novinár Hajo Seppelt z televízie ARD, ktorého dokument odštartoval kauzu v súvislosti so systematickým a štátom riadeným dopingom v ruskom športe, v sobotu uviedol, že s dopingovými vzorkami Klišinovej sa manipulovalo.

IAAF sobotu večer oznámila, že revokovala svoje pôvodné rozhodnutie a diaľkarke vystavila stopku. Seppelt na sociálnej sieti Twitter napísal, že vzorky Klišinovej údajne obsahujú dva rôzne typy DNA a je preukázateľná manipulácia s nimi. Prípad vyšetruje aj Svetová antidopingová agentúra (WADA).


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Rio 2016

Už ste čítali?