28. 02. 2017 16:47 | OSLO/Robert Ďurkáč

Nielen Martin Ödegaard, v Nórsku rastie budúca ikona športového sveta

V tomto kalendárnom roku sa rapídne zlepšuje.

Nórsky tenisový mladík Casper Rudd počas turnaja ATP v Rio de Janeiro.
Nórsky tenisový mladík Casper Rudd počas turnaja ATP v Rio de Janeiro. Foto: AP

Delí ich od seba len päť dní a na konci decembra obaja oslávili osemnáste narodeniny. Zatiaľ čo ten starší zaujal už pred tromi rokmi, keď ako 15-ročný nastúpil za seniorský klub svojho tímu, mladší z tejto dvojice začal na seba vážnejšie upozorňovať v poslednom polroku.

Reč je o futbalistovi Martinovi Ödegaardovi, ktorý je hráčom Realu Madrid a tenistovi Casperovi Ruudovi. Z oboch, zdá sa, rastú obrovské hviezdy vo svojich športoch.

O prvom menovanom z tejto dvojice sa už toho popísalo pomerne dosť, preto sa poďme bližšie pozrieť na Caspera Ruuda, ktorý na konci februára ohúril celý tenisový svet.

Profesionálom tretí rok, v junioroch sa stal jednotkou

Tenis mal v rodine tohto mladíka nezameniteľnú pozíciu, veď jeho otec Christian bol takisto úspešným tenistom. Staršiemu Ruudovi sa v renkingu podarilo najvyššie skončiť na 39. pozícii.

„Náš vzťah je skvelý. Niekedy to, prirodzene, nie je úplne ideálne, pokiaľ máte s rodičom také pevné puto, nám to ale prospieva. Otec do môjho tímu proste patrí,“ vyslovil sa Casper pre portál lavenir.com.

Ten začal oficiálne pôsobiť na profesionálnej úrovni v roku 2015, vtedy sa prvýkrát predstavil na juniorských grandslamových turnajoch. Na nich ako 16-ročný spolu s rovnako starým Srbom Miomirom Kecmanovičom dosiahli semifinále štvorhry na Wimbledone.

S osvedčeným tenisovým partnerom dosiahli rovnaký výsledok o rok neskôr na francúzskom French Open. Mimochodom, Kecmanovič je momentálne juniorským svetovým hráčom číslo jeden, štafetu s malým oneskorením prebral práve po Ruudovi.

Prvé úspechy medzi seniormi

Casper Ruud bol najlepším juniorským tenistom sveta na začiatku roka 2016. Tento úspech sa mu podaril ako vôbec prvému nórskemu tenistovi. Do novej sezóny si stanovil skúšať šťastie na turnajoch ITF, ktoré sú vstupnou bránou do kolotoča ATP.

Do septembra odohral štyri turnaje, z nich jeden vo fínskej Kaarine dokázal vyhrať. Pri svojej premiére na ATP Challengeri v španielskej Sevilli si odniesol celkový triumf.

Zdroj: Twitter/OurNumberOneRF

Ba čo viac, na ceste k vrcholu prvýkrát v kariére dokázal zdolať hráča top 150. Štvrťfinálový protivník Inigo Cervantes vtedy figuroval na 75. svetovej pozícii.

Skvelý výsledok mu umožnil pôsobiť na Čengdu Open v rámci ATP World Tour 250, kam sa dostal vďaka divokej karte. V Číne ho už v úvodnom kole zastavil Viktor Troicki.

Jeho rýchly progres však bol hmatateľný, za viac ako deväť mesiacov sa v renkingu vyšvihol o 554 miest!

Začiatok tohto roka ako z rozprávky

Stúpajúca forma mu vydržala aj na začiatku tohto roka, veď v kvalifikácii na Australian Open skončil v záverečnom treťom kole. Jeden triumf ho delil od toho, aby si odbil premiéru na seniorskom grandslame.

Prelomovým okamihom bolo udelenie divokej karty na ATP turnaj do brazílskeho Ria. Pre Ruuda to bolo prvé účinkovanie na tomto okruhu. Pre porovnanie, okrem neho dostali extra povolenie hrať v Riu aj o desať rokov starší Joao Souza a 32-ročný srbský reprezentant Janko Tipsarevič, takže žiadni rovesníci.

V Riu, na turnaji s dotáciou takmer 1,4 milióna eur, vo februári naplno ukázal svoj veľký potenciál. Postupne zdolal troch súperov a dosiahol semifinále, v ktorom po troch setoch nestačil na štvorku turnaja Pabla Carrena-Bustu (6:2, 5:7 a 0:6).

Pritom za stavu 6:2 a 5:4 mal mečbal, ktorý neskúsený Nór nedokázal využiť. Výborné výkony však rodáka z Osla katapultovali v renkingu v rozpätí jedného roka z pozície číslo 779 na súčasné 133. miesto. Hoci ledva prekročil prah dospelosti, už stihol tenisom zarobiť v prepočte takmer 100-tisíc eur.

Štvrťfinále ATP v Riu proti Thiagovi Monteirovi


Rapídny posun v priebehu týždňa, vzorom mu je "Rafa"

„Prvýkrát som Caspera zazrel práve tu a zapôsobil na mňa. Nepamätám si, kedy malo Nórsko takého dobrého hráča," vystrúhal poklonu vychádzajúcej hviezde víťaz turnaja v Riu Dominic Thiem.

Casper sa v priebehu uplynulých siedmych dní vyšplhal o 75 priečok a pokiaľ to takto pôjde ďalej, celkom reálne už v tomto roku môže atakovať top 50. Stal by sa prvým Nórom v elitnej stovke od čias jeho otca v roku 1995. "Tenis nie je v našej krajine taký populárny, preto verím, že dobrými výkonmi sa mi podarí viac ho zviditeľniť," vyjadril túžbu Casper v rozhovore pre portál ubitennis.

Jeho tenisovým vzorom je španielsky fenomén Rafael Nadal. "Páči sa mi jeho intenzívny a výnimočný štýl hry. Obdivujem ho odmalička," doplnil.

Ako povedal pre portál The tennis review, vyhovuje mu, keď je v roli outsidera. Sme veľmi zvedaví, čo tento mladík, ktorého s Alexandrom Zverevom a Bornom Čoričom pasujú do nastupujúcej generácie, bude ukazovať, keď nastúpi v pozícii favorita zápasu.

 Zdroj: Twitter/BerdFan

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis