20. 09. 2017 17:38 | BRATISLAVA/TASR

Slovenské reprezentantky nastúpia vo Fedcupe proti veľmi silnému súperovi

Zverenky kapitána Mateja Liptáka prehrali v baráži o účasť vo svetovej skupine s Holandskom 1:4.

Slovenská fedcupová reprezentácia, zľava: Husárová, Hantuchová, nehrajúci kapitán Lipták, Šramková a Schmiedlová.
Slovenská fedcupová reprezentácia, zľava: Husárová, Hantuchová, nehrajúci kapitán Lipták, Šramková a Schmiedlová. Foto: TASR

Slovenské tenistky privítajú v 1. kole II. svetovej skupiny budúcoročného Pohára federácie (10.-11. februára) Rusko. Rozhodol o tom stredajší žreb v londýnskej centrále Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v Londýne, pri ktorom bolo Slovensko medzi nenasadenými tímami. Okrem Ruska ešte mohlo naraziť na Taliansko, Rumunsko alebo Ukrajinu.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka prehrali v apríli v baráži o účasť vo svetovej skupine na antuke v bratislavskom NTC s Holandskom 1:4 a nepostúpili medzi najlepšiu osmičku. Nádej zahrať si v roku 2018 medzi elitou definitívne zhasla na augustovom valnom zhromaždení ITF v Hočiminovom meste. Vo Vietname totiž neschválili návrh na rozšírenie svetovej skupiny z ôsmich na šestnásť tímov.

"Myslím, že nemusím hovoriť o tom, aké je Rusko silný tím. Majú veľa kvalitných hráčok, či už skúsených alebo mladých a určite by mohli postaviť aj dva rovnako kvalitné tímy. Rusko bude pre nás veľkou výzvou a v tomto stretnutí bude papierovým favoritom. Ako v každom dueli v tímovej súťaži bude najdôležitejšie, v akom zložení a v akej momentálnej forme budú v čase zápasu naše hráčky a Rusky. Každopádne fanúšikovia sa majú na čo tešiť. Privítame veľmi atraktívneho súpera a verím, že domáce prostredie bude pre nás výhodou," povedal pre TASR Lipták.

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje Rusko za veľmi atraktívneho, no ťažkého súpera.

"Veľmi som si želal, aby sme v domácom prostredí privítali Taliansko, žiaľ, nevyšlo to. Rusky budú pre náš tím a kapitána Mateja Liptáka veľkou výzvou. Je to niekoľkonásobný víťaz Pohára federácie, ktorý dlho hral vo svetovej skupine. Rusko má hráčky na všetky povrchy a výborného debla. Ak však nastúpime v najsilnejšom zložení, máme šancu dosiahnuť dobrý výsledok. Myslím si, že zápas sa bude hrať na harde, ktorý našim dievčatám najviac vyhovuje. Všetko však bude závisieť od konzultácii medzi hráčkami, kapitánom a vedením STZ. Uvidíme, v akej forme prídu Rusky po Australian Open," povedal pre TASR Moška.

Vo fedcupovej histórii pôjde už o štvrtý vzájomný zápas oboch krajín, v troch predchádzajúcich boli úspešné Rusky. Doposiaľ poslednýkrát sa iba tímy stretli v semifinále svetovej skupiny v apríli 2013 v moskovskom Krylatskom. Slovenky viedli po úvodných dvojhrách 2:0, Rusky však zápas otočili.

Rozhodujúci bod vybojovali vo štvorhre výborne deblistky Jekaterina Makarovová s Jelenou Vesninovou. V singlovom rebríčku WTA je z Rusiek momentálne najvyššie Svetlana Kuznecovová, ktorej patrí ôsma priečka. Vesninová je 19., Anastasia Pavľučenkovová 23., Daria Kasatkinová 32. a Makarovová 35.

žreb II. svetovej skupiny:

SLOVENSKO - Rusko,
Austrália - Ukrajina,
Rumunsko - Kanada,
Taliansko - Španielsko

žreb svetovej skupiny:

Bielorusko - Nemecko,
Česko - Švajčiarsko,
Francúzsko - Belgicko,
Holandsko - USA 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis

Už ste čítali?