21. 11. 2017 21:18 , článok bol aktualizovaný 21. 11. 2017 21:52 | BRATISLAVA/TASR

Tenistami roka Norbert Gombos a Magdaléna Rybáriková

Do Siene slávy uviedli dve veľké a známe mená.

Tenistka roka 2017 Magdaléna Rybáriková.
Tenistka roka 2017 Magdaléna Rybáriková. Foto: TASR

Najlepšími tenistami Slovenska za rok 2017 sa stali Norbert Gombos a Magdaléna Rybáriková. Daviscupový reprezentant i wimbledonská semifinalistka triumfovali v tradičnej ankete Slovenského tenisového zväzu prvýkrát. Cenu pre víťaza kategórie Junior roka si na slávnostnom vyhlásení v bratislavskom NTC prevzal Martin Fekiač.

Titul Juniorka roka patrí Viktórii Morvayovej. Talentom roka sa opäť stala Romana Čisovská. Najlepším tímom je rovnako ako vlani fedcupové družstvo v zložení Anna Karolína Schmiedlová, Rebecca Šramková, Daniela Hantuchová, Jana Čepelová, Kristína Kučová vedené kapitánom Matejom Liptákom. Slovenský tím po výhre 3:2 v talianskom Forli a domácej prehre 2:3 s Holandskom zotrval v II. svetovej skupine.

Juniorka roka Viktória Morvayová s bývalým tenistom Karlom Kučerom.
Juniorka roka Viktória Morvayová s bývalým tenistom Karlom Kučerom. Foto: TASR
 

Rybáriková zvíťazila v ankete, do ktorej svojimi hlasmi prispelo spolu 61 funkcionárov, členov Siene slávy, trénerov a novinárov, suverénnym spôsobom s celkovým ziskom 230 bodov pred vlaňajšou víťazkou Dominikou Cibulkovou a Čepelovou. Najviac hlasov dostala aj v ankete o najpopulárnejšieho tenistu roka. 

"Tento rok bol pre mňa ako sen. Nikdy by som nedosiahla prenikavý grandslamový výsledok bez podpory mojich rodičov a brata. Veľká vďaka patrí aj mojim trénerom, ktorí mi verili, aj keď som bola po dvoch operáciách na 450. mieste svetového rebríčka. Ďakujem aj generálnemu sekretárovi STZ Igorovi Moškovi, ktorý ma ako 16-ročnú zobral do NTC i prezidentovi zväzu Tiborovi Mackovi. Bol jedným z mojich prvých trénerov a veľa mi dal."

Pre Rybárikovú bola uplynulá sezóna najúspešnejšia v kariére. Zverenka trénera Petra Hubera sa v júli prebojovala do semifinále grandslamového Wimbledonu. Na tráve vyhrala 100-tisícové turnaje ITF v Surbitone a Ilkley, uspela aj na podujatiach v Gifu a Fukuoke. Na jeseň postúpila do finále turnaja WTA v Linzi a rok zakončila na 20. mieste svetového rebríčka.

Aj Gombos zvíťazil v ankete jasne so ziskom 235 bodov pred kolegami zo slovenského daviscupového tímu Lukášom Lackom a Andrejom Martinom. V uplynulej sezóne sa stal víťazom dvojhry na challengeri vo francúzskom Orleans, v Heilbronne postúpil do finále. 

Tenista roka 2017 Norbert Gombos.
Tenista roka 2017 Norbert Gombos. Foto: TASR
 

V septembri prispel rozhodujúcou mierou k udržaniu Slovenska v 1. skupine euro-africkej zóny Davisovho pohára, keď v baráži proti Poľsku v NTC vyhral obe dvojhry. V súčasnosti je zverenec trénera Ladislava Simona na 134. mieste rebríčka ATP vo dvojhre.

"Je to pre mňa obrovská česť, že som sa stal slovenským Tenistom roka. Kto by to povedal, že taký drevák ako ja raz získa toto ocenenie. Nikdy by som tu nestál bez mojich rodičov. Veľká vďaka patrí aj môjmu trénerovi Ladislavovi  Simonovi, kondičným trénerom a môjmu psychológovi. Chcem sa čo najskôr vrátiť do elitnej stovky. Už som bol na 80. mieste, záver sezóny mi nevyšiel podľa predstáv. Verím, že nový rok bude pre mňa ešte úspešnejší," uviedol Gombos.

Do Siene slávy slovenského tenisu uviedli v utorok večer finalistu Davisovho pohára z roku 2005 Dominika Hrbatého a víťazku Pohára federácie z roku 2002 Henrietu Nagyovú. Hrbatý získal počas aktívnej kariéry šesť singlových titulov na okruhu ATP a vo dvojhre bol svetovou dvanástkou. 

Nový člen Siene slávy slovenského tenisu Dominik Hrbatý.
Nový člen Siene slávy slovenského tenisu Dominik Hrbatý. Foto: TASR
 

V Davis Cupe je slovenským rekordérom. Za 14 rokov nastúpil v 26 stretnutiach a odohral 58 zápasov, z nich 33 vyhral. V roku 2005 ho vyhlásili za najlepšieho športovca SR v ankete Klubu športových redaktorov. V roku 2013 dostal za reprezentáciu v Davis Cupe od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF Cenu za oddanosť.

Tenisová legenda Henrieta Nagyová po vstupe do Siene slávy slovenského tenisu.
Tenisová legenda Henrieta Nagyová po vstupe do Siene slávy slovenského tenisu. Foto: TASR
 

Nagyová vyhrala v roku 1994 po boku Švajčiarky Martiny Hingisovej štvorhru junioriek na Roland Garros. O rok neskôr debutovala v Pohári federácie. V španielskom Maspalomase v roku 2002 bola členka víťazného družstva Slovenska v tejto prestížnej tímovej súťaži.

Nagyová nastúpila v 14 fedcupových stretnutiach, odohrala 24 zápasov, z nich 18 víťazných. Vo svetovom rebríčku sa najvyššie dostala na 21. miesto. Je držiteľka deviatich singlových titulov na okruhu WTA, čo je najviac zo slovenských tenistiek. Na WTA Tour vyhrala aj štyri turnaje vo štvorhre.

Tenistka Daniela Hantuchová a tréner Matej Lipták si prevzali ocenenie Tím roka.
Tenistka Daniela Hantuchová a tréner Matej Lipták si prevzali ocenenie Tím roka. Foto: TASR
 

Po uvedení Hrbatého a Nagyovej bude vo vstupnej hale NTC už 25 plakiet s menami členov siene, ktorú STZ založil v roku 2007. Pre tenisovú komunitu bol galavečer príležitosťou ešte raz zatlieskať Daniele Hantuchovej, ktorá v tomto roku ukončila úspešnú profesionálnu kariéru. Na rad prišlo aj udelenie Ceny za rozvoj tenisu, dostali ju Anton Dragun, Mária Kováčová a Ivan Zelenák.

Výsledky ankety Tenista roka 2017:
MUŽI: 1. Norbert Gombos 235 bodov, 2. Lukáš Lacko 66, 3. Andrej Martin 33, 4. Jozef Kovalík 32, 5. Martin Kližan 21, 6. Igor Zelenay 13
ŽENY: 1. Magdaléna Rybáriková 230 bodov, 2. Dominika Cibulková 116, 3. Jana Čepelová 30, 4. Viktória Kužmová 29, 5. Anna Karolína Schmiedlová 4, 6. Kristína Kučová 1
JUNIORI: 1. Martin Fekiač 155, 2. Samuel Poškár 133, 3. Lukáš Palovič 65
JUNIORKY: 1. Viktória Morvayová 217, 2. Barbora Matúšová 75, 3. Lenka Stará 47
TALENT ROKA: 1. Romana Čisovská 98, 2. Inez Mária Kotlíková 95, 3. Nina Stankovská 88
TÍM ROKA: 1. Fed Cup Slovensko 163, 2. Davis Cup Slovensko 106, 3. Dievčatá SR do 12 rokov 60
NAJPOPULÁRNEJŠIA SLOVENSKÁ TENISTKA 2017 PODĽA INTERNETOVÉHO HLASOVANIA NA STRÁNKE www.stz.sk: 1. Magdaléna Rybáriková 573, 2. Norbert Gombos 127, 3. Dominika Cibulková 118

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Tenis

Už ste čítali?