25. 01. 2014 14:59 | KYJEV/TASR/SITA

Ďalšia obeť protestov v Kyjeve. Demonštranti obsadili vládnu budovu

Janukovyč odmietol požiadavku opozície, aby odstúpil.

Protesty na Ukrajine
Protesty na Ukrajine Foto: SITA
Stovky protivládnych demonštrantov obsadili budovu oblastnej samosprávy v meste Vinnycia ležiacom približne 180 kilometrov juhozápadne od Kyjeva. Podľa britskej televízie ITV sa o to isté pokúsili v piatok aj v meste Černovice (Černivci).

Až do minulého týždňa sa demonštranti sústreďovali najmä v Kyjeve, pričom na iných miestach sa konali len menšie protesty. Od nedele, keď došlo v hlavnom meste k ozbrojeným zrážkam medzi demonštrantami a poriadkovými silami, však prívrženci opozície obsadili niekoľko vládnych budov aj na západe krajiny, kde má prezident Janukovyč a jeho vláda malú podporu.

Protesty na Ukrajine
Protesty na Ukrajine Foto: SITA
 

Janukovyč medzičasom odmietol požiadavku opozície, aby odstúpil a vyhlásil predčasné voľby. V piatok ponúkol predstaviteľom opozície len niekoľko drobných ústupkov, ktoré protestujúcich neuspokojili.

Ďalšia obeť

Ukrajinský demonštrant, ktorý utrpel vážne zranenia pri zrážkach s políciou, zomrel v nemocnici. Informovali o tom úrady v Kyjeve.

Jeho smrťou sa zvýšil oficiálny počet obetí na tri, podľa opozície je ich však už šesť. "Mal vážne zranenia, podstúpil niekoľko operácií, zomrel však v nemocnici," uviedla v Kyjeve hovorkyňa pre oblasť zdravotníctva.

Podľa strany Svoboda je obeťou 45-ročný Roman Senyk, ktorý pri stredajších zrážkach s políciou utrpel ťažké zranenia pľúc. Hovorca strany uviedol, že ho postrelili do hrude.

Protesty na Ukrajine
Protesty na Ukrajine Foto: SITA
 

Komentáre ( 0)