Správy z vášho kraja:
04. 04. 2014 09:15 | PRAHA/TASR

Na Európu sa valí piesok zo Sahary

Ide o zaujímavý jav, ktorá nemá vážny vplyv na ľudské zdravie ani leteckú dopravu.

Púštna búrka
Púštna búrka Foto: TASR

Nad Európou sa v dôsledku silného vetra na africkej púšti Sahara opäť objavujú jemné prachové častice. Dnes a v sobotu by sa podľa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mali dostať aj nad územie Českej republiky. Tento rok pôjde už o druhý výskyt tohto javu, ktorý je možné pozorovať ako červenožltý poprašok. 

Až takéto zlé, to dúfame, nebude.
Až takéto zlé, to dúfame, nebude. Foto: TASR
 

Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz.

Silný vietor fúkal v Alžírsku a v Maroku v stredu odpoludnia a večer. Vo štvrtok sa dostal nad Francúzsko, odkiaľ poputuje do oblasti Beneluxu a nad Nemecko. Po južnom okraji tlakovej výše so stredom nad Škandináviou sa dostane i do strednej Európy, varoval ČHMÚ.

"Výskyt vzduchu s najvyššími koncentráciami saharského prachu nad našou republikou očakávame v priebehu piatka a soboty, keď bude v dôsledku samočistenia a vymývania atmosféry dochádzať k jeho depozícii na zemský povrch i na našom území," dodali ešte vo štvrtok meteorológovia.

Už 18. februára nastala v ČR podobná situácia, keď bol dážď zafarbený prachom a znečisťoval strechy, automobily aj iné povrchy žltým povlakom, zreteľným po uschnutí kvapiek. Dažďové zrážky sa pritom očakávajú aj v týchto aprílových dňoch.

Odborníci uviedli, že ide o zaujímavý jav, ktorá nemá vážny vplyv na ľudské zdravie ani leteckú dopravu.

S pieskom so Sahary v kombinácii so smogom sa v posledných dňoch trápia aj obyvatelia Británie, pripomenul web Novinky.cz.

Česko však zažíva oveľa obvyklejší jav pre toto ročné obdobie - lámanie teplotných rekordov. Vo štvrtok padol rekord v Beskydách, starý 76 rokov. Na tamojšom vrchu Lysá hora zaznamenali 15,2 stupňa Celzia.

Ešte teplejšie bolo v Plzni, kde meteorológovia namerali 24 stupňov.

Rekordy padli v ČR celkovo na 104 miestach. Priemerné teploty sa pohybujú medzi 18 až 22 stupňami, dodali odborníci.

Komentáre ( 0)