28. 05. 2014 17:35 | ČESKÁ REPUBLIKA/ TVNOVINY.sk, rozhlas.cz

Novinár nachytal alternatívneho liečiteľa. Marcela († 45) to ale stálo život

Veril, že je vyliečený, zomrel však hneď po odchode zo sekty.

jiri.jpg
jiri.jpg Foto: YouTube.com

Štyridsaťpäťročný Čech Marcel Wimmer trpel rakovinou krvi. Ide o najťažšie liečiteľnú chorobu. V januári tohto roka zomrel. S najväčšou pravdepodobnosťou by dnes ešte žil, keby sa na sklonku života nerozhodol odmietnuť klasickú liečbu. Zveril sa do rúk spoločenstva Slnko nádeje. Ich liečebné postupy ale nezaberali. Marcel chradol a choroba rýchlo postupovala. Bol ale presvedčený o tom, že sa lieči. 

Marcel veril Jiřímu Suchému, že je vyliečený. Rodičom zomrel v náručí.
Marcel veril Jiřímu Suchému, že je vyliečený. Rodičom zomrel v náručí. Foto: rozhlas.cz
 

"Oni mu vysvetlili že keď sa dostane telom, bolesťami na totálne dno, že sa vlastne znovu narodí a bude sám liečiť ľudí," spomína Marcelova kamarátka Jiřina Dvořáková pre rozhlas.cz.

Marcelovi rodičia ale prianie svojho chorého syna rešpektovali a začiatkom roka ho odviezli do sídla spolku. Guru Jiří Suchý Marcelovi vynadal, že vôbec navštívil lekára. Po niekoľkých dňoch sa zo spoločenstva ozvali mužovým rodičom, že Marcel je už na 80 percent zdravý a majú si poňho prísť. Po schodoch ho už len niesli. Skolaboval a už sa neprebral. Bolesťami trpel do poslednej chvíle. Umrel pred domom, v ktorom sídli Slnko nádeje.

Rádiožurnál sa tak rozhodol pátrať, čo je táto sekta zač. Trvalo im to niekoľko mesiacov. Do spolku nasadili svojho človeka s fiktívnym nádorom na mozgu a skrytým mikrofónom mapoval všetky čarodejnícke rituály, ktoré sa v spolku odohrávali. 

Jiří Suchý tvrdil, že lieči ľudí. Neskôr novinárovi klamal do očí.
Jiří Suchý tvrdil, že lieči ľudí. Neskôr novinárovi klamal do očí. Foto: YouTube.com
 

Fiktívneho pacienta Jiří Suchý hneď v prvom telefonáte žiadal, aby nechodil k lekárovi. Vraj si s nádorom sám poradí a o dva týždne si naňho nájde čas. Keď nasadený človek prišiel na prvú seansu, Suchý ho zaviedol do miestnosti s veľkým kryštálovým kameňom, pohovkou a kancelárskym kreslom, na ktorom sedáva sám majster. Asistovala mu jeho žena, ktorá sa na liečbe podieľala. Jiťulka, ako jej manžel hovorí, nádor diagnostikovala a Jiří začal čarovať.

Začal mávať rukami, tlieskať, lúskať a rozprávať sa sám so sebou. Po niekoľkých seansách mužovi oznámili, že je nádor na ústupe. Neexistujúci tumor sa mal zmenšiť o dva centimetre. Suchý sa potom spýtal "universa", akú odmenu si má vypýtať. Odpoveď znela 1 800 českých korún, spolu s liečivou vodou sa cena vyšplhala na 3 500.

S nahrávkou potom prišiel Rádiožurnál Suchého konfrontovať. Pozrite si jeho reakciu.Komentáre ( 0)