28. 06. 2016 17:34 | PRAHA/tn.cz, rock

Český súd rozhodol, že lesby a gayovia môžu vychovávať deti

Ústavný súd sa k otázke adopcie detí pármi rovnakého pohlavia vyjadril po prvýkrát.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: shutterstock

Homosexuáli, ktorí žijú v registrovanom partnerstve, si budú môcť adoptovať dieťa. Na dnešnom pojednávaní o tom rozhodol Ústavný súd Českej republiky. Právna úprava im to doteraz zakazovala. Správu priniesol portál Tn.cz

Sporný zákon

Ústavný súd sa k otázke adopcie detí pármi rovnakého pohlavia vyjadril po prvýkrát. Urobil tak na základe konkrétneho prípadu. Muž žijúci osem rokov v registrovanom partnerstve, požiadal radnicu Prahy 13 o zaradenie medzi osvojiteľov. Následne však úrad aj pražský magistrát jeho žiadosť pre platný zákon odmietli.

Spor sa ťahal niekoľko rokov, až celý prípad skončil na Ústavnom súde ČR. O tom, či si partneri budú môcť adoptovať dieťa, rozhodovali v utorok. V pléne bolo pätnásť sudcov.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: shutterstock
 

Tí nakoniec sporný zákon, ktorý homosexuálom zakazoval adopciu detí, zrušili. Nález sa priamo nevzťahuje k spoločnému osvojeniu. Ide o individuálnu adopciu dieťaťa. Druhý z partnerov nebude mať k dieťaťu žiadne rodičovské práva.

Problémy s osvojením

Nález tak nezahŕňa situácie, kedy si chce registrovaný partner osvojiť partnerovo dieťa. V prípade individuálnej adopcie totiž dochádza k zániku príbuzenského vzťahu, medzi dieťaťom a jeho biologickými rodičmi.

Poslancom už predložili novelu zákona z pera ministra spravodlivosti Roberta Pelikána a ministra pre ľudské práva Jiřího Dienstbiera. Tá by mala umožniť aj druhému partnerovi získať rodičovské práva na dieťa. A to aj v prípade osvojenia detí z predošlého vzťahu. Vláda by mala o novele jednať do konca prázdnin. V Európskej únii si homosexuáli môžu adoptovať deti celkom v 15 krajinách.

Doteraz bola situácia taká, že dieťa si mohli osvojiť manželia, partneri aj jednotlivci - rôznej orientácie. Znamenalo to, že slobodní gayovia a lesbičky s adopciou problém nemali, ten nastal až vo chvíli, keď vstúpili do registrovaného zväzku. Registrovaní partneri tak boli v Čechách jedinou skupinou, ktorej nebola adopcia umožnená. Ak však má jeden z partnerov deti z predošlého vzťahu, jeho rodičovská zodpovednosť nezaniká.