29. 06. 2016 14:39 | MOSKVA/TASR

Putin sa dohodol s Erdoganom na normalizácii vzťahov, sľúbil zrušenie sankcií

Obaja lídri spolu telefonovali prvýkrát od novembrového incidentu.

Prezidenti Turecka a Ruska - Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin.
Prezidenti Turecka a Ruska - Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Prezidenti Ruska a Turecka Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan sa dnes počas telefonického rozhovoru dohodli na normalizácii vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré vážne narušilo vlaňajšie zostrelenie ruského bombardéra tureckou stíhačkou.

Proces normalizácie

Obaja lídri spolu telefonovali prvýkrát od novembrového incidentu. Putin v priebehu rozhovoru avizoval úmysel zrušiť sankcie, ktoré bránia ruským turistom v cestovaní do Turecka. Prezidenti sa tiež dohodli na spoločnom osobnom stretnutí, informovala agentúra DPA. Ruský prezident inštruoval vládu, aby začala rokovať s tureckou stranou o obnovení obchodnej, ekonomickej i ďalšej spolupráce. Reagoval tak na pondelkový list, v ktorom sa Erdogan za zostrelenie lietadla ospravedlnil.

"Po tom, čo nám bol doručený list tureckého prezidenta, rozhodli sme sa začať proces normalizácie vzťahov s tureckými partnermi," povedal počas stretnutia s členmi ruskej vlády Putin, ktorého citovala agentúra TASS. Zároveň vyjadril sústrasť Turecku v súvislosti s utorkovým teroristickým útokom na letisku v Istanbule. Proces normalizácie vzťahov s Tureckom sa podľa Putina začne zrušením administratívnych reštrikcií v oblasti turizmu.
Ruský stíhací bombardér Su-2

Vážne nezhody

4, ktorý bol na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom, zostrelila 24. novembra turecká stíhačka typu F-16. Podľa Ankary ruský stroj narušil vzdušný priestor Turecka. Incident vyvolal krízu vo vzťahoch medzi Moskvou a Ankarou. Rusko reagovalo uvalením série obchodných sankcií, pozastavením poľnohospodárskeho dovozu z Turecka, ako aj turistických zájazdov do Turecka, čo vážne poškodilo tamojšiu ekonomiku.

Obe krajiny už pred zostrelením bombardéra mali vážne nezhody ohľadne Sýrie, kde Moskva a Ankara podporujú rôzne strany konfliktu.

Komentáre ( 0)