29. 07. 2016 12:52 | OSVIENČIM/ROCK

Pápež navštívil Osvienčim. Miesto, kde často iba viera pomohla prežiť

V knihe návštev nechal dojímavý odkaz.

Pápež František počas návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz- Birkenau.
Pápež František počas návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz- Birkenau. Foto: TASR/AP
Pápež František počas návštevy bývalého koncentračného tábora Auschwitz- Birkenau.
Pápež za ostnatým drôtom.
Vstup do tábora v Osvienčime.

Ako v poradí tretí pápež v histórii, navštívil pápež František bývalý nacistický tábor v Osvienčime. Dopoludnia prešiel pod smutne známou bránou s nápisom ARBEIT MACHT FREI (Práca oslobodzuje). Po prehliadke miesta, kde nacisti povraždili viac ako milión ľudí, sa stretol s pamätníkmi, ktorí prežili vyhladzovaciu mašinériu.

Potom ako prešiel táborovou bránou, ho auto previezlo k domom, kde nacisti držali svojich väzňov. Pápež sa následne pomodlil v cele smrti, kde bol väznený aj františkánsky mních Maximilián Kolbe, ktorý tam bol pred 75 rokmi zavraždený. Zapálil aj sviečku pri takzvanej stene smrti, kde sa konali popravy.

 

Po prehliadke vyhladzovacieho tábora sa pápež stretol s preživšími. Pri každom sa zastavil, potriasol im rukami, pobozkal ich na obe líca a s každým si vymenil zopár slov.

Je tretím pápežom v poradí, ktorý Osvienčim navštívil. Na rozdiel od svojich predchodcov, Poliaka Jána Pavla II. a Nemca Benedikta XVI., nemal v tábore verejné vystúpenie a jeho návšteva sa niesla v pietnej atmosfére. Namiesto toho sa v tichosti modlil a rozprával sa s bývalými väzňami.

Do knihy návštev na konci svojej návštevy napísal: „Pane, maj ľútosť so svojim ľudom! Pane odpusť toľkú krutosť!"

Osvienčim bol najväčším vyhladzovacím táborom, ktorý nacistické Nemecko zriadilo a stal sa jedným z najväčších symbolov holokaustu. O život tam prišlo 1,1 milióna ľudí, väčšinou Židov. V roku 1945 tábor oslobodila Červená armáda.

Pápež je v Poľsku na päťdňovej návšteve, ktorá potrvá do nedele. Popoludní sa z Osvienčimu vráti do Krakova, kde sa o šiestej hodine večer zúčastní krížovej cesty aj so stovkami tisíc účastníkov Svetových dni mládeže.Už ste čítali?