22. 12. 2016 23:14 | WASHINGTON/TASR

Nové preteky v jadrovom zbrojení? Trump žiada rozšírenie nukleárneho arzenálu USA

Svet by bol podľa Trumpa "na tom lepšie", ak by jadrové kapacity mali aj iné krajiny vrátane Japonska či Južnej Kórey.

Donald Trump.
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Novozvolený americký prezident Donald Trump dnes naznačil, že Spojené štáty musia výrazne posilniť a rozšíriť svoj jadrový potenciál. Na svojom účte na sociálnej sieti Twitter ďalej napísal, že USA musia posilňovať jadrový arzenál až dovtedy, kým "svet ohľadne jadrových bômb nepríde k rozumu". Svoj krátky príspevok uviedol bez kontextu a bližšie ho nevysvetlil.

Hovorca štábu novozvoleného prezidenta neskôr vysvetlil, že Trumpovo vyjadrenie poukazovalo na potrebu zabrániť šíreniu jadrových zbraní vo svete. Donald Trump sa však takto vyslovil len deň po tom, ako sa stretol s viacerými predstaviteľmi americkej armády, s ktorými prediskutoval plánované výdavky na obranu, analyzuje agentúra AP.

Trumpov tweet prišiel len niekoľko hodín po tom keď sa ruský prezident Vladimir Putin stretol so svojimi vojenskými poradcami, ktorým mal šéf Kremla povedať, že Rusko je vojensky silnejšie ako ktorákoľvek krajina na svete.

Republikánsky prezidentský kandidát už v priebehu svojej predvolebnej kampane naznačil, že USA by malo svoj jadrový arzenál rozšíriť. Svet by bol podľa neho "na tom lepšie", ak by jadrové kapacity mali aj iné krajiny vrátane Japonska či Južnej Kórey.

Spojené štáty pritom v súlade s medzinárodnou Dohodu o nešírení jadrových zbraní (NPT) ako aj ďalšími podobnými zmluvami, na ktorých sa dohodlo s Ruskom, svoj jadrový arzenál v posledných desaťročiach postupne redukujú, približuje agentúra DPA.

Portál BBC uviedol, že zatiaľ čo USA majú v súčasnosti 7 100 jadrových bômb, Rusko je na tom o čosi „lepšie" a vo svojom arzenále má 7 200 nukleárnych zbraní.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?