Správy z vášho kraja:
28. 12. 2016 19:13 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo čaká svet v roku 2017? Analytici hľadali odpoveď

Kľúčové udalosti tohto roku však budú rezonovať ešte aj na budúci.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: dizain/shutterstock.com

Nečakané výsledky volieb, politické otrasy aj zvraty v smerovaní zahraničnej politiky. V končiacom sa roku sme boli svedkami turbulentných udalostí, ktoré môžu zmeniť svet. Analytici sa prebiehajú v tom, ktoré očakávané udalosti budú v roku 2017 rezonovať ešte viac.

Brexit

Rozhodnutie Britov odísť z európskych štruktúr šokovalo verejnosť tento rok v júni. Očakávania na najbližšie mesiace sú ale jasné.Premiérka Theresa Mayová chce odštartovať dvojročné rokovania o podmienkach odchodu do konca marca.

Otázne však zostáva ako bude nový vzťah medzi suverénnym Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou vyzerať.

Theresa Mayová, britská premiérka.
Theresa Mayová, britská premiérka. Foto: TASR/AP
 

Smerodajné voľby v Európe

Nespokojnosť v Európe môžu postupne viesť k výmene štandardných politikov za ich radikálnejších nástupcov. Francúzi si v prvom polroku vyberú nového prezidenta.

Protisystémové politické subjekty zase zabojujú v parlamentných voľbách v Holandsku aj Nemecku. Ani nedávne teroristické útoky imigrantov však podľa prieskumov kancelárku Angelu Merkelovú zatiaľ vážne neohrozujú.

„Alternatíva pre Nemecko momentálne nekradne kresťanským demokratom príliš veľa voličov. Ale je veľmi nešťastné, že v pravici vznikla takáto strana, ktorá je skutočnou hrozbou pre kancelárkine politické ambície," myslí si riaditeľ berlínskeho inštitútu Thorsten Benner.

Donald Trump - 45. prezident USA

Víťazstvo outsidera nad typickým symbolom washingtonskej elity predpovedalo málo ľudí. Kontroverznými vyjadreniami spôsobil pobúrenie a jeho zvolenie masové protesty. Všetci ale očakávajú, ktorým smerom sa Biely dom pod Donaldom Trumpom naozaj uberie.

„Musíme mať stále na pamäti, že to boli jeho predvolebné sľuby a nie skutočné politické kroky. Uvidíme, ako so svojimi plánmi pochodí v Kongrese a či ich vôbec dotiahne do konca," tvrdí analytička Beth Ann Bovino.

Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov.
Donald Trump sa stal 45. prezidentom Spojených štátov. Foto: Profimedia.sk
 

Viacerí sú zvedaví najmä, ako a či vôbec sa zmenia momentálne veľmi napäté rusko-americké vzťahy. Trump sa netajil tým, že s Moskvou je pripravený spolupracovať. „Zvykli sme hovorievať, že Putin je nevypočítateľný a všetky svoje kroky a plány si necháva pre seba. Teraz máme už o jednu takúto osobu viac," myslí si analytička Masha Lipman.

Vývoj na Blízkom východe

Možnú spoluprácu Moskvy a Washingtonu očakávajú aj na Blízkom východe. Otázne je či sa spoja v boji proti terorizmu a či to môže mať priamy dôsledok aj na vývoj v ťažko skúšanej Sýrii či Iraku. Doteraz stáli obe veľmoci na opačných stranách konfliktu.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?