29. 12. 2016 21:02 | WASHINGTON/TASR

Obamov odkaz: USA uvalili na Rusko nové sankcie a vyhostia 35 diplomatov

Ruskí predstavitelia popreli obvinenia Obamovej vlády, že sa ruská vláda pokúšala ovplyvniť americké prezidentské voľby.

Barack Obama sa rozpráva s Vladimirom Putinom počas summitu G20 v čínskom Chang-čou.
Barack Obama sa rozpráva s Vladimirom Putinom počas summitu G20 v čínskom Chang-čou. Foto: TASR/AP

Americký prezident Barack Obama uvalil dnes na Rusko nové sankcie ako odvetu na zasahovanie do prezidentských volieb v USA prostredníctvom hakerských útokov na weby a e-mailové kontá amerických politických strán. Oznámil to vo vyhlásení Biely dom.

Americké ministerstvo zahraničných vecí súčasne nariadilo odchod 35 diplomatov z ruského veľvyslanectva vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu. Spolu s rodinami musia opustiť územie USA v priebehu 72 hodín. Washington označil týchto diplomatov za neželané osoby, pretože konali "spôsobom, ktorý nie je v súlade s ich diplomatickým postavením".

Obama tiež oznámil, že Rusi už nebudú mať prístup ku dvom komplexom v amerických štátoch Maryland a New York, ktoré sú majetkom ruskej vlády.

Ruskí predstavitelia popreli obvinenia Obamovej vlády, že sa ruská vláda pokúšala ovplyvniť americké prezidentské voľby. Americké tajné služby dospeli k záveru, že cieľom Ruska bolo pomôcť k víťazstvu Donaldovi Trumpovi, čo tento novozvolený americký prezident označil za absurdné.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?