30. 12. 2016 12:08 , článok bol aktualizovaný 30. 12. 2016 14:05 | MOSKVA/TASR

Rusko nevyhostí nijakých amerických diplomatov, vyhlásil Putin

Ruský prezident neschválil návrh šéfa ruskej diplomacie.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: TASR

Rusko nevyhostí 35 amerických diplomatov ako odvetný krok za vyhostenie pracovníkov ruského diplomatického zboru zo Spojených štátov, uviedol dnes ruský prezident Vladimir Putin.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov predtým oznámil, že navrhne, aby Rusko vyhostilo 35 amerických diplomatov a reagovalo tak na rovnaký krok zo strany administratívy prezidenta USA Baracka Obamu. Putin však Lavrovove návrhy napokon neschválil. "Nebudeme americkým diplomatom spôsobovať žiadne problémy. Nikoho nevyhostíme," zdôvodnil svoje rozhodnutie Putin vo vyhlásení zverejnenom na webovej stránke Kremľa.

Rusko malo podľa Lavrovovho návrhu opustiť 31 amerických diplomatov pôsobiacich na veľvyslanectve Moskve a štyria pracujúci na konzuláte v Petrohrade. Všetci mali byť označení za neželané osoby.

Americké ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok nariadilo odchod 35 diplomatov z ruského veľvyslanectva vo Washingtone a konzulátu v San Franciscu. Spolu s rodinami musia opustiť územie USA v priebehu 72 hodín. Washington označil týchto diplomatov za neželané osoby, pretože konali "spôsobom, ktorý nie je v súlade s ich diplomatickým postavením". Obamova administratíva podnikla tieto kroky ako odvetu za údajné ruské zasahovanie do prezidentských volieb v USA.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?