06. 01. 2017 11:45 | MOSKVA/TASR

Rusko začalo s odchodom zo Sýrie

Ako prvý krok sťahuje Rusko od sýrskeho pobrežia lietadlovú loď Admiral Kuznecov a niekoľko ďalších vojnových lodí.

Ruská lietadlová loď Admiral Kuznecov sa plaví počas misie vo východnej časti Stredozemného mora.
Ruská lietadlová loď Admiral Kuznecov sa plaví počas misie vo východnej časti Stredozemného mora. Foto: TASR

Ako prvý krok odsunu svojich jednotiek zo Sýrie sťahuje Rusko od sýrskeho pobrežia lietadlovú loď Admiral Kuznecov a niekoľko ďalších vojnových lodí z jej flotily, oznámil dnes náčelník generálneho štábu ruskej armády Valerij Gerasimov.

Podľa ruskej tlačovej agentúry TASS generál uviedol, že "v zmysle rozhodnutia vrchného veliteľa ruských ozbrojených síl (prezidenta) Vladimira Putina začína ministerstvo obrany "sťahovať zoskupenie ozbrojených síl v Sýrii".

Ruská lietadlová loď Admiral Kuznecov na archívnej snímke z roku 2004.
Ruská lietadlová loď Admiral Kuznecov na archívnej snímke z roku 2004. Foto: TASR
 

Moskva je hlavným podporovateľom vlády a vojenských síl sýrskeho prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne, ktorá už dlhší čas blízkovýchodnú Sýriu ničí a devastuje.
Bezpečnostná rada OSN schválila v posledný deň uplynulého roka rezolúciu podporujúcu prímerie v Sýrii a začatie mierových rokovaní. Ruskom navrhnutá rezolúcia predpokladá vytvorenie prechodnej sýrskej vlády, ktorá vyvedie túto krajinu z vojny.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov sa domnieva, že do mierového procesu by sa mohli po inaugurácii novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa zapojiť aj USA. Najvyšší ruský diplomat by si takisto prial, aby sa na dialógu zúčastnili aj zástupcovia Egypta, Saudskej Arábie, Kataru, Iraku, Jordánska a OSN.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?