08. 01. 2017 16:33 | ATÉNY/TASR

Extrémne chladné počasie v Európe pokračuje: Na Kréte napadol sneh po 40 rokoch

V Grécku klesli na niektorých miestach teploty v noci nadnes na mínus 17 stupňov Celzia.

Sneh v Grécku
Sneh v Grécku Foto: Reuters

Extrémne chladné počasie v Európe dnes pokračovalo. V gréckom prístavnom meste Rethymno na ostrove Kréta napadol sneh prvýkrát po 40 rokoch, oznámila dnes ráno grécka televízna stanica Skai.

V Grécku klesli na niektorých miestach teploty v noci nadnes na mínus 17 stupňov Celzia a znova husto sneží. Niektoré cesty sú neprejazdné a opätovne sa vyskytli výpadky elektriny.

V severnej časti Egejského mora, na ostrove Skopelos je už viac ako pol metra snehu, povedali tlačovej agentúre DPA tamojší obyvatelia.

 

V Bulharsku sa dnes vykoľajil osobný vlak, ktorý narazil ho hromady snehu v centrálnej časti krajiny. Našťastie sa pri tom nik nezranil, informovala polícia.

Husté sneženie v tureckej obchodnej metropole Istanbul viedlo k značným dopravným obmedzeniam. Na Atatürkovom letisku, ktoré je najväčším v Turecku, zrušili až do večera všetky vnútroštátne lety a obmedzenia postihli aj niektoré medzištátne lety. Podľa tureckej tlačovej agentúry DHA to zasiahlo spolu vyše 600 letov.

Obnovili však lodnú a trajektovú dopravu cez Bospor, ktorú zastavili v sobotu kvôli zlej viditeľnosti. Niektoré štvrte Istanbulu postihli výpadky elektriny.

Studený front viedol v piatok večer k prudkému poklesu teploty v Istanbule. Následná búrka zasypala mesto snehom. Dnes vietor utíchol, ale ďalšej husto snežilo a sneženie by malo pokračovať aj začiatkom budúceho týždňa.

V Poľsku a Česku klesli teploty na mínus 25 stupňov Celzia a počas ostatných dvoch dní tam mráz zabil v Poľsku deväť a v Česku troch ľudí.

Blizardy sprevádzané nebezpečne nízkymi teplotami sužovali dnes štvrtým dňom väčšinu východnej Európy. V dôsledku arktických mrazov od mínus 15 do mínus 26 stupňov Celzia zamrzli niektoré rieky, ľad a sneh skomplikovali cestnú aj leteckú dopravu, mnohé lety boli zrušené či meškali. 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?