10. 01. 2017 16:56 , článok bol aktualizovaný 10. 01. 2017 18:46 | Bukurešť/Varšava/Istanbul/TASR

Európu sužujú silné mrazy, na Dunaji zastavili plavbu

Situácia sa zhoršuje aj na maďarskom úseku Dunaja.

Na Dunaji v Budapešti sa hromadia ľadové kryhy.
Na Dunaji v Budapešti sa hromadia ľadové kryhy. Foto: Profimedia.sk

Rumunsko dnes na poludnie pre nepriaznivé počasie zastavilo až do odvolania plavbu na svojom 900-kilometrovom úseku Dunaja, rovnako ako predtým Chorvátsko a Srbsko. Situácia sa zhoršuje aj na maďarskom úseku Dunaja. V Srbsku z rovnakého dôvodu nepremávajú lode na rieke Sáva.

Na juhu Srbska, v obci Duga Poljana, umrzli 88-ročný muž a jeho 64-ročný syn. Podľa televízie boli mimoriadne chudobní. Ich telá objavil muž rozvážajúci chlieb.

Poľsko sužuje smog

Alarmujúce úrovne smogu v južnom Poľsku prinútili úrady, aby ponúkli ľuďom bezplatnú dopravu s cieľom zlepšiť kvalitu ovzdušia a chrániť zdravie detí.

Expertka na ovzdušie Barbara Toczková dnes povedala, že hlavným zdrojom smogu sú nekvalitné palivá spaľované v súkromných domoch. V dôsledku zrážok zostávajú znečisťujúce látky v ovzduší nad oblasťou, v ktorej vznikli. Poľská vláda bude rokovať o tom, ako bojovať proti smogu, keďže znečistenie ovzdušia prekročilo tento týždeň vo Varšave a na priemyselnom juhu krajiny v dôsledku silných mrazov hraničnú úroveň.

Pár si robí selfie pred Chrámom božej múdrosti v Istanbule.
Pár si robí selfie pred Chrámom božej múdrosti v Istanbule. Foto: TASR/AP
 

Turecko aj Rumunsko trápi sneh a mráz

V rumunskom hlavnom meste Bukurešť vyhlásila dnes starostka Gabriela Fireová až do konca týždňa školské prázdniny. Rumunsko je už piaty deň v zajatí arktického mrazu, ktorý spôsobil meškania vo verejnej doprave, výpadky v dodávkach elektriny a prudký nárast spotreby zemného plynu a elektriny.

V Turecku sa v dôsledku silného vetra a snehovej nádielky zrútila počas smútočnej rozlúčky klenba mešity stojacej neďaleko hlavného letiska v Istanbule. Jedna osoba zahynula a vyše 10 ďalších utrpelo zranenia. V Istanbule od piatka silno sneží, boli zrušené stovky letov a nepremávajú ani trajekty cez Bospor. Školy sú od pondelka uzavreté a prevádzku neobnovia ani v stredu.

Na maďarskom úseku Dunaja pre tvorbu ľadu zakázali plavbu

Maďarský plavebný úrad dnes vydal zákaz plavby na celom maďarskom úseku Dunaja s platnosťou od 16.00 h, informovala agentúra MTI. Dôvodom opatrenia sú zhoršené plavebné podmienky z dôvodu tvorby ľadu.

Zákaz pre úsek medzi 1792. a 1433. riečnym kilometrom, teda od obce Gönyü až po južné hranice Maďarska, sa vzťahuje aj na kompy a plavbu na budapeštianskom úseku Dunaja. Výnimku majú iba plavidlá orgánov riečnej a vodohospodárskej kontroly.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?