17. 02. 2017 13:02 , článok bol aktualizovaný 17. 02. 2017 13:12 | KUALA LUMPUR/TASR

Malajzia zatiaľ odmieta vydať Kimovo telo, u jednej zo zadržaných našli jed

Malajzijskí patológovia sa stále snažia objasniť smrť Kim Čong-nama, ktorú Južná Kórea pripisuje agentom najatým Severnou Kóreou.

Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam.
Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam. Foto: TASR/AP

Malajzijské úrady dnes oznámili, že telo zavraždeného nevlastného brata vodcu KĽDR neopustí územie krajiny, kým jeho príbuzní vyšetrovateľom neposkytnú vzorky DNA. Ako informovala spravodajská televízia CNN, malajzijskí patológovia sa stále snažia objasniť smrť Kim Čong-nama, ktorú Južná Kórea pripisuje agentom najatým Severnou Kóreou.

Dnes odborníci pokračovali v analýzach vzoriek odobratých z tela zavraždeného muža v snahe zistiť, akú toxickú látku mu útočníci nasprejovali do tváre v čase, keď v termináli medzinárodného letiska v Kuala Lumpure čakal na svoj do Macaa.

Severokórejskí diplomati sa postavili už proti samotnej pitve tela Kim Čong-nama, ale Malajzia trvá na vykonaní všetkých potrebných policajných a zdravotných úkonov, kým telo vydá.

Abdul Samah Mat, veliteľ polície v malajzijskom štáte Selangor, na ktorého území sa nachádza miesto činu, sa podľa CNN vyjadril, že "doteraz žiaden z členov rodiny alebo blízkych neprišiel identifikovať telo či žiadať jeho vydanie. Potrebujeme vzorky DNA jedného z členov rodiny, aby sme telo identifikovali".

Malajzijská polícia pokračuje vo vypočúvaní troch zadržaných podozrivých osôb. Ide o ženu, ktorá mala v čase zadržania pri sebe vietnamský pas, a jej malajzijského priateľa, ako aj o ženu z Indonézie.

V kabelke jednej zo zadržaných podozrivých sa našiel jed

V kabelke ženy s vietnamským pasom sa našla fľaštička s vysokotoxickou látkou, informoval dnes s odvolaním sa na nemenované zdroje malajzijský denník Sing-čou Ž'-pao, vychádzajúci v čínštine. Bližšie podrobnosti nie sú zatiaľ známe.

Výsledky pitvy tela zavraždeného Kim Čong-nama nie sú známe, ale podľa hypotéz mohol byť otrávený buď ricínom alebo tetrodotoxínom. Podľa malajzijskej tlače páchatelia útoku Kimovi toxickú látku podľa všetkého nasprejovali priamo do tváre alebo mu na tvár priložili vreckovku s neznámou látkou.

Predtým médiá uviedli, že jed, ktorým bol Kim Čong-nam otrávený, bol oveľa silnejší ako kyanid. Tento parameter spĺňajú práve ricín a tetrodotoxín.

Malajzijský denník Star vo štvrtok s odvolaním sa na policajné zdroje napísal, že zadržaná Vietnamka počas výsluchu tvrdila, že sa stala obeťou podvodu, pretože útok na Kima považovala za "žart". Uviedla, že spolu s druhou zadržanou - občiankou Indonézie - ich nemenovaní ľudia nahovorili, aby sa zapojili do žartu nahrávaného na videozáznam.

Atentát na Kim Čong-nama bol spáchaný v pondelok na medzinárodnom letisku v Kuala Lumpure. Pchjongjang doteraz k nemu nevydal žiadne vyhlásenie. Vo štvrtok sa v KĽDR konali oslavy výročia narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila, ktorý bol otcom zavraždeného Kim Čong-nama i súčasného lídra krajiny Kim Čong-una. Štátne spomienkové podujatia sa uskutočnili bez akejkoľvek zmienky o smrti nevlastného brata súčasného vodcu KĽDR.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?