Správy z vášho kraja:
20. 03. 2017 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Z pekla do Hollywoodu. Legendárny fotograf mieri do dôchodku

Ut mal v čase vzniku fotografie 21 rokov a pracoval pre americkú agentúru AP.

Dnes už dáma Kim Phuc pred legendárnou fotografiou.
Dnes už dáma Kim Phuc pred legendárnou fotografiou. Foto: Profimedia.

Je autorom fotografií, o ktorých možno právom povedať, že zmenili dejiny. Zaznamenal krutú tvár vojny vo Vietname, vytvoril ikonickú snímku napalmového dievčaťa. Nick Ut po vyše 50 rokoch práce ohlásil odchod do zaslúženého dôchodku. Jeho kariéru podľa vlastných slov najlepšie vystihujú tieto štyri slová - „z pekla do Hollywoodu".

„Zbadal som dievča, bežalo a kričalo," spomína Nick Ut.

Približuje moment vzniku jednej z najslávnejších fotografií histórie jej autor Nick Ut. Zachytáva 9-ročné nahé a na smrť vystrašené dievča, ktoré s telom popáleným od napalmovej bomby kričí od nepredstaviteľnej bolesti.

„Táto fotografia odkryla podstatné detaily toho o čom vojna v skutočnosti je," povedal bývalý korešpondent agentúry AP Peter Arnett.

Ut mal v čase vzniku fotografie 21 rokov a pracoval pre americkú agentúru AP. Osud dievčaťa mu nebol ľahostajný. Odviezol ju do nemocnice, kde ju lekári spočiatku pre vážne zranenia odmietli ošetriť. Ut však naliehal, čím Kim zachránil život.

 

Z dievčatka na fotografii je dnes zrelá žena a so svojim záchrancom je dodnes v kontakte. Napriek tomu, že pre zranenia celé roky trpí, je vďačná že žije, má dve deti a venuje sa pomoci obetiam vojny.

„Volám ho strýko," povedala dnes dospelá žena Kim Phuc.

„Áno, volá ma strýko," potvrdil Ut.

Nick Ut sa v roku 1977 presťahoval do Spojených štátov, kde sa začala nová kapitola jeho fotografickej kariéry. Začal sa špecializovať na hviezdy z červeného koberca. Z tohto obdobia ho azda najviac preslávila fotografia plačúcej Paris Hilton v aute počas toho ako smerovala do väzenia pre dopravné priestupky.

„Verte či nie, ale tá fotografia vznikla presne v deň 35. výročia od napalmového dievčaťa Kim," spresnil bývalý fotograf AP Hal Buell.

Nick Ut sa na dôchodku plánuje venovať najmä vnúčatám a samozrejme chce ďalej fotografovať!

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?