20. 03. 2017 19:50 | KANADA/TV Markíza

Najlepšia učiteľka sveta učí na netradičnom mieste

Získala finančnú odmenu milión dolárov.

Najlepšia učiteľka na svete je Maggie MacDonnellová.
Najlepšia učiteľka na svete je Maggie MacDonnellová. Foto: TASR/AP

Pracovná doba non-stop, vonku - 25 stupňov a každý deň sa vynára nový problém. Podmienky, aké má v práci mladá Kanaďanka, jej asi nezávidí nikto. Ona na svoje povolanie ale nedá dopustiť. Navyše najnovšie má aj extra motiváciu. Stala sa najlepšou učiteľkou sveta a dostala finančnú odmenu milión dolárov.

V odľahlom meste v Arktíde učí Maggie MacDonnellová mladých inuitov. Odovzdáva im oveľa viac, ako len vedomosti. Snaží sa ich presvedčiť o tom, že aj na konci sveta, kde nie je takmer nič okrem snehu a ľadu, stojí za to žiť.

„Na severe čelia ľudia vážnym problémom. Napríklad s bývaním. 18 ľudí tam žije v štvorizbovom dome," hovorí Maggie MacDonnellová.

Maggie sa do Salluit presťahovala pred šiestimi rokmi. Do mesta sa dá dostať len letecky, čiže tamojšia komunita, ktorú tvorí 1300 ľudí, je od zvyšku Kanady úplne izolovaná. Mladá učiteľka priniesla do nehostinnej oblasti nádej aj nové nápady. A práve za to jej v Dubaji udelili prestížnu cenu. To, že ju získala práve ona, prezradil astronaut z ISS.

Meno víťazky oznámil francúzsky astronaut Thomas Pesquet.

Maggie zriadila v mestečku komunitnú kuchyňu i fitnescentrum, založila bežecký klub a vedie hodiny psychológie, ktoré majú študentom pomôcť potláčať pochmúrne myšlienky. Problémom číslo jeden sú totiž v Salluit samovraždy. Za rok si tu vezme život v priemere 6 mladých ľudí. Cítia sa nepotrební, demotivovaní a navyše sa často stávajú obeťami sexuálneho násilia.

„Niektoré spomienky ma mátajú dodnes. Napríklad keď som videla tínedžerov, ako pochovávajú svojich rovesníkov. Vlastnými rukami im kopali hroby v tundre," spomína si Maggie.

Najlepšia učiteľka sveta má z nového titulu radosť. Z milióna dolárov, ktorý tiež získala, si ale nenechá ani cent. Peniaze plánuje investovať do nových projektov pre deti z inuitskej komunity.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?