10. 04. 2017 17:00 | SYDNEY/TV Markíza

Svet prichádza o koraly, poslednou nádejou je ich umelé pestovanie

Takzvané bielenie koralov spôsobuje úhyn rias, ktoré ich zásobujú kyslíkom a živinami.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Podmorské krásy fascinujú ľudstvo oddávna. To, na čo sme doteraz s údivom pozerali, však už o pár rokov môže byť minulosťou. Až dve tretiny koralov Veľkej koralovej bariéry na pobreží Austrálie sú poškodené. Väčšina vedcov vidí jediný spôsob ako dramatickú situáciu zvrátiť.

Veľká koralová bariéra - tisíce štvorcových kilometrov, ktoré sú snom všetkých potápačov. Domov pre 14-tisíc druhov morskej fauny a vyše 400 druhov koralov.

Koraly tam však v posledných rokoch výrazne blednú a strácajú svoju typickú pestrosť.

„Prekvapila ma tohtoročná miera poškodenia bariéry, obzvlášť preto, že toto nebol rok El Niňo. Tento klimatický fenomén minulý rok napáchal veľké škody, no že aj bez neho budeme čeliť takému výraznému poškodeniu nie je vôbec dobrým signálom," povedal odborník z centra pre výskum koralov Sean Connolly.

Takzvané bielenie koralov spôsobuje úhyn rias, ktoré ich zásobujú kyslíkom a živinami. Podľa vedcov sa tak deje najmä v dôsledku globálneho otepľovania. Ak sa vraj budú oceány otepľovať v takomto tempe, koraly by podľa niektorých odhadov mohli vyhynúť v najbližších 50 až 100 rokoch.

Viac v reportáži:

 

Komentáre ( 0)