20. 04. 2017 14:02 | PARÍŽ/ TASR

Francúzsko zverejní dôkazy, že za chemickým útokom je Asadov režim

Chemický útok si vyžiadal 87 obetí na životoch, vrátane 31 detí.

Francúzsko zverejní dôkazy, že za chemickým útokom je Asadov režim
Francúzsko zverejní dôkazy, že za chemickým útokom je Asadov režim Foto: TASR/ AP

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault vyhlásil, že francúzske tajné služby majú dôkazy o tom, že v sýrskom meste Chán Šajchún boli 4. apríla použité chemické zbrane. Chemický útok si vyžiadal 87 obetí na životoch, vrátane 31 detí.

"Je to otázka pár dní, ale prinesieme dôkazy, že tieto útoky s použitím chemických zbraní zorganizoval sýrsky režim," uviedol Ayrault v stredu večer v rozhovore pre francúzske médiá.

Po útoku chemickými zbraňami, ktorý svet šokoval po zverejnení záberov na jeho obete či trpiacich zranených, nasledovala americká odveta - prvá od roku 2011, keď sa občianska vojna v Sýrii začala. Americká armáda pri nej vypálila na leteckú základňu sýrskej armády takmer 60 striel s plochou dráhou letu.

Podľa analýz, ktoré robili odborníci z Turecka u zranených ľudí, bol pri útoku použitý neurotoxický plyn sarin. K rovnakému predbežnému záveru dospela aj Organizácia pre zákaz chemických zbraní (OPCW), podľa ktorej bol použitý sarin alebo podobná toxická látka, i britskí experti.

Agentúra AP dnes pripomenula, že sýrska opozícia obvinila zo zodpovednosti za útok vládnuci režim, ktorý podľa nej použil nálože obsahujúce toxický plyn.

Sýrsky prezident Bašár Asad sa k tragickým udalostiam v Chán Šajchúne vyjadril niekoľko dní po útoku v rozhovore pre francúzsku tlačovú agentúru AFP. Vyhlásil, že všetky vznesené obvinenia sú "100-percentným výmyslom (Západu)."

"Máme pocit, že Západ, najmä Spojené štáty, je komplicom teroristov a že vyfabrikoval tento príbeh, aby získal zámienku na americký útok zo 7. apríla - prvý za šesť rokov vojny -, ktorého terčom bola letecká základňa" sýrskej armády.
Asad okrem toho v rozhovore zdôraznil, že Sýria žiadne chemické zbrane nevlastní.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?