20. 04. 2017 22:00 , článok bol aktualizovaný 21. 04. 2017 10:19 | PARÍŹ/TASR, kc

Video ukazuje, ako polícia zneškodnila páchateľa útoku zo Champs-Élysées

Vyšetrovatelia stále preverujú, či páchateľ konal sám, alebo mal komplica.

Útočník zastrelil policajta
Útočník zastrelil policajta Foto: Profimedia.sk
Na snímke policajné autá sú na bulvári Champs-Élysées v centre francúzskeho hlavného mesta Paríž, kde došlo k streľbe.
Na snímke policajt hliadkuje na bulvári Champs-Élysées v centre Paríža, kde došlo k streľbe.
Na snímke z videa policajti hliadkujú na bulvári Champs-Élysées v centre Paríža, kde došlo k streľbe.

Strelcom, ktorý vo štvrtok večer v centre Paríža zabil policajta a dvoch ďalších zranil, bol podľa francúzskych médií 39-ročný Francúz Karim Cheurfi alias Abu Yusuf al Beljiki, ktorý žil na východnom predmestí metropoly. Polícia ho už skôr vyšetrovala v súvislosti s terorizmom, uviedla agentúra AFP. Pri útoku sa ľahko zranila okoloidúca zahraničná turistka.

Zdroj:Twitter/Ardit Arifaj

K útoku sa prihlásil Islamský štát. Spáchať ho mal ich bojovník "Belgičan" abu Yusuf Beljiki. Belgické ministerstvo vnútra dnes oznámilo, že džihádistická skupina Islamský štát (IS) poskytla falošné meno útočníka zo Champs-Elyssés. Minister vnútra Jan Jambon spresnil, že útočníkom bol občan Francúzska, podľa jeho slov však v tejto chvíli nemožno vylúčiť jeho prípadnú súvislosť s Belgickom.

Médiá zverejnili zatiaľ jedinú dostupnú fotografiu údajného strelca z Paríža.
Médiá zverejnili zatiaľ jedinú dostupnú fotografiu údajného strelca z Paríža. Foto: TASR/AP
 

Incident sa stal vo štvrtok okolo 21.00 h potom, čo páchateľ vystúpil z auta a spustil paľbu na stojace policajné hliadkovacie vozidlo, pričom jedného policajta usmrtil a ďalších dvoch vážne zranil.

Po útoku sa páchateľ z miesta činu pokúsil za stálej streľby utiecť. Jeden zo zranených policajtov spolu s kolegom, ktorý sa nachádzal v blízkosti miesta činu, ho však na úteku zastrelili. Polícia celú Champs-Élysées po útoku úplne uzavrela.

Video zo zásahu polície, ktorá zneškodnila útočníka:

Francúzsky prezident Francois Hollande po mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady štátu povedal, že štvrtkový útok v Paríži bol teroristickým činom. Parížsky prokurátor Francois Molins dnes uviedol, že vyšetrovatelia stále preverujú, či páchateľ konal sám, alebo mal komplica.

Polícia vykonala domovú prehliadku v meste Chelles vo východnej časti metropolitnej oblasti Paríža. Podľa informácií, ktoré sa podarilo získať tlačovej agentúre AP, patrí prehľadávaná nehnuteľnosť rodine Karima Cheurfiho. Podľa prokuratúry tiež polícia vykonala najmenej jednu domovú prehliadku na jednom z predmestí vo východnej časti Paríža.

Francúzske úrady totožnosť páchateľa údajne poznajú, ale zverejnia ju až potom, keď zistia, či páchateľ konal sám. Polícii bol však známy a údajne ho evidovala ako extrémistu.

Denník Le Parisien uviedol, že Cheurfi bol v roku 2001 uznaný za vinného z útoku na policajta. Vo väzení mal stráviť 20 rokov, ale minulý rok ho prepustili.

 

Podľa polície však mal Cheurfi komplica, po ktorom intenzívne pátrala. Ako informuje ČT24, prihlásil sa sám na komisariáte v Antverpách. Francúzska polícia tiež podľa zdrojov z právnického prostredia zadržala troch príbuzných atentánika. 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?