28. 04. 2017 17:22 | SKOPJE/TV Markíza

Rozzúrení Macedónčania vtrhli do parlamentu: Zranených rátajú na desiatky

Na situáciu v krajine sa s obavami pozerajú okolité krajiny, naša diplomacia aj Brusel.

Rozzúrení Macedónčania vtrhli do parlamentu
Rozzúrení Macedónčania vtrhli do parlamentu Foto: AP

Krv v parlamente! O poriadny rozruch sa včera postarali nahnevaní Macedónčania. Stúpenci vládnucej strany vtrhli počas protestu len tak bez kontroly do rokovacej sály. Medzi stovkou zranených sú policajti, novinári aj politici.

Budova macedónskeho parlamentu sa doslova premenila na bojisko. Rozhnevaní nacionalisti vtrhli do budovy s vlajkami v rukách a maskami na tvári. Policajti ich nemali šancu zastaviť. Najskôr zaútočili na novinárov. Nakoniec sa im podarilo vpadnúť do rokovacej sály. So zakrvavenou tvárou skončil aj líder opozície.

Macedónsky parlament je paralyzovaný. Decembrové predčasné voľby sa totiž skončili s veľmi tesným výsledkom. Doteraz sa nikomu nepodarilo zostaviť vládu. Zálusk na ňu majú socialisti, ktorí si našli koaličného partnera. Spojili sa s Albáncami. Za to im sľúbili silnejšie zastúpenie v štátnej správe aj väčšie právomoci albánskeho etnika. To tvorí približne štvrtinu populácie.

Včerajšia vzbura nacionalistov vypukla, keď si zákonodarcovia zvolili svojho predsedu. Lídra jednej z albánskych strán Zijadina Selu. Vládnuci národniari to označili za puč. Lídra opozície obvinili z vlastizrady.

Na situáciu v krajine sa s obavami pozerajú okolité krajiny, naša diplomacia aj Brusel. Situáciu v štáte, ktorý kandiduje do EÚ, sa snaží upokojiť aj prezident.

„Každý je zodpovedný za svoje činy a musí si byť vedomý následkov. Nikto nepochybuje o tom, že toto musíme vyriešiť dialógom v súlade s macedónskou ústavou. Chcem, aby sa lídri, ktorí dostali mandát od ľudí, stretli a našli spoločné riešenie," uzavrel macedónsky prezident Gjorge Ivanov.

 

Komentáre ( 0)