18. 06. 2017 18:32 | BRATISLAVA/METRO, ROCK

Vinná! V kauze, ktorá rezonovala aj u našich čitateľov, padol nekompromisný verdikt

Roy chcel, aby boli ako Rómeo a Júlia, milenci, ktorí sa nakoniec zabijú.

Carterová počas vynášania rozsudku.
Carterová počas vynášania rozsudku. Foto: Reuters

Mladá žena bola odsúdená za posielanie textových správ priateľovi, v ktorých ho povzbudzovala, aby spáchal samovraždu - ten to urobil. O prípade sme už informovali a aj pre záujem čitateľov prinášame jeho rozuzlenie.

Upozorňujeme na explicitný obsah prepisu komunikácie Carterovej s priateľom. Neodporúčame tento text čitateľom so slabšou povahou!

Len 20-ročná žena Michelle Carter, v dobe činu iba 17-ročná, za mrežami jej hrozí až 20 rokov. Oficiálne za neúmyselné zabitie. Prípad rezonoval v americkej justícii od roku 2014, kedy si jej priateľ Conrad Roy III, ktorý trpel depresívnymi stavmi a mal tendenciu vziať si život. Urobil tak na okraji Bostonu v aute, do ktorého nechal vnikať výfukové plyny.

Conrad Roy III.
Conrad Roy III. Foto: Facebook/Justice for Conrad Roy III
 

Celé zástupy odborníkov si tri roky lámali hlavu nad tým, či je vôbec možné odsúdiť niekoho za to, že si iný človek siahne na život. K prípadu sa vyjadrovalo množstvo špičkových kapacít z oblasti práva. Teraz je dohadom koniec a je jasné, že sa podobný čin stane precedensom.

Súd totiž riešil aj to, či možno virtuálnu prítomnosť brať ako reálne nabádanie k fyzickej akcii so všetkými následkami - podľa rozsudku áno. Carterová s priateľom pred jeho smrťou dokázateľne hovorila a namiesto toho, aby tragédii zabránila, čo by sa od milujúcej priateľky asi očakávalo, urobila presný opak. (prepis ich komunikácie nižšie) So všetkým sa zdôverila kamarátke.

Jej psychicky labilný priateľ pri pokuse o samovraždu začal pochybovať a z auta, ktoré sa mu stalo osudným, vystúpil a volal priateľke. Namiesto pomoci mu povedala, aby sa okamžite vrátil späť. Dobre vedela, čo sa stane. Všetko dokazuje rozsiahla komunikácia mladého páru, tesne pred Royovou smrťou.

 

„Si odhodlaný a pripravený. Všetko čo musíš urobiť je spustiť to naplno a budeš voľný a šťastný. Žiadne odkladanie, žiadne čakanie," písala v jednej zo správ.

Po vynesení rozsudku sa Carterová rozplakala, jej matka pred súdom ešte stihla na sociálnych sieťach uverejniť jej fotografie z promócií a návštevy Disneylandu, kde bola vysmiata a šťastná. Royova teta na to reagovala, že on to už nikdy nezažije.

Dvojica sa stretla na Floride v roku 2012 a osobne sa videli iba málo, aj keď od seba bývali iba 50 km v štáte Messachusetts. Roy v Mattapoisett a Carterová v Plainville. Komunikovali hlavne cez sms-ky. Napísal denník Metro.

Bývali od seba neďaleko.
Bývali od seba neďaleko. Foto: Google Maps.
 

Jej obhajca Joseph Cataldo na súde povedal, že Roy chcel, aby boli ako Rómeo a Júlia, milenci, ktorí sa nakoniec zabijú. Carterová povedala, že ona nechcela zomrieť.

„Conrad Roy bol na ceste k samovražde už viac rokov. Bol to jeho nápad, zabiť sa, nie Carterovej. Bola to samovražda, smutná a tragická, no nie vražda," obhajoval Carterovú.

Ponúkame vám časť prepisu ich komunikácie. NEVHODNÉ PRE SLABÉ POVAHY!

Carterová: Tvoji rodičia vedia, že tu nemáš byť a si na nesprávnom mieste. Nehovorím, že chcú, aby si to urobil, no skutočne si myslím, že by to prijali. Vedia, že sa nedá nič robiť, snažila sa pomôcť.

Niekedy sa dostaneme do bodu, kedy to už nejde a ty si už tam, myslím si, že aj tvoji rodičia to vedia.

Hovoril si, že tvoja mama videla samovraždu v počítači a nič nepovedala. Vie, čo máš v hlave a je na to pripravená. Všetci budú chvíľu smutní, no dostanú sa z toho.

Nebudú mať depresie, nedovolím, aby sa to stalo. Vedia, aký si nešťastný, že to chceš urobiť, aby si svoje šťastie našiel, myslím, že to pochopia a príjmu. Vždy ťa budú nosiť v srdci.

Conrad: Aww. Ďakujem Michelle.

Carterová: Vždy sa usmievaj a, áno, iba to musíš urobiť. Máš všetko čo potrebuješ. Nemôžeš nijako zlyhať. Dnes je ten večer. Dnes alebo nikdy.

Carterová: Sadni do auta a zaparkuj na parkovisku alebo v parku. Neváhaj a urob to.

Conrad: Nebude to teraz večer podozrivé?

Carterová: Myslím si, že noc je oveľa podozrivejšia...urob to. Nebude to podozrivé a nebude to ani dlho trvať.

Conrad: O.K. idem sa previesť. Neviem, prečo som taký.

Carterová: Niekedy sa to stane a my nemáme odpoveď - prečo.

Conrad: Prečo som taký nerozhodný, pred dvomi týždňami som bol pripravený urobiť hocičo. Teraz je to nanič. Zožiera ma to.

Carterová: Váhaš, pretože nad tým premýšľaš. Si pripravený, už žiadne odkladanie.

Conrad: Máš pravdu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?