19. 06. 2017 05:58 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2017 14:06 | LONDÝN/TASR

Útok dodávkou v Londýne mal všetky známky teroristického činu, vyhlásila polícia

Dodávka narazila do ľudí, o život prišiel jeden človek a ďalších 10 je zranených.

Útok dodávkou pred mešitou v Londýne mal všetky známky teroristického činu.
Útok dodávkou pred mešitou v Londýne mal všetky známky teroristického činu. Foto: TASR/AP
Ilustračné foto.
Z mešity Finsbury Park Mosque práve vychádzali veriaci po skončení večerných modlitieb konaných počas ramadánu.
Dodávka narazila do moslimov odchádzajúcich z londýnskej mešity.

Útok dodávkou na moslimských veriacich pred mešitou v londýnskej štvrti Finsbury Park mal všetky známky teroristického činu, oznámila dnes londýnska Metropolitná polícia. Polícia ďalej vyzvala obyvateľstvo, aby zachovalo pokoj, do ulíc mesta totiž bude nasadené zvýšené množstvo policajných hliadok.

Štyridsaťosemročný muž, ktorý riadil dodávku, bol zatknutý pre podozrenie z pokusu o vraždu, uviedol na dnešnom tlačovom brífingu Neil Basu z veliteľstva londýnskej polície. "Bol to útok na všetkých Londýnčanov a mali by sme sa všetci spoločne postaviť extrémistom, bez ohľadu na ich príčiny," pokračoval Basu.

Jedna osoba zahynula priamo na mieste útoku. Osem ľudí hospitalizovali so zraneniami, dvoch ošetrili na mieste činu. Basu dodal, že všetky obete sú moslimskými veriacimi. Najmenej dvaja zranení sú podľa neho vo vážnom stave.

Dodávka narazila do ľudí pred mešitou.
Dodávka narazila do ľudí pred mešitou. Foto: Profimedia.sk
 

Basu ďalej uviedol, že podozrivý útočník konal s najväčšou pravdepodobnosťou osamote. "Vyšetrovanie sa momentálne nachádza na prvom stupni, iných podozrivých sme však dosiaľ neidentifikovali ani neboli hlásení polícii, nemáme ani informácie o tom, že by niekto utrpel bodné zranenia nožom," zhodnotil Basu. Na základe výpovedí svedkov a prvých zozbieraných informácií bol útočník zrejme v nákladnom aute sám. Vyšetrovatelia, samozrejme, preverujú celé pozadie a okolnosti tohto činu, dodal.


Ministerka vnútra Amber Ruddová dnes podľa spravodajskej stanice BBC vyhlásila, že to, čo sa stalo v londýnskom Finsbury Parku, polícia posudzuje ako "teroristický prípad". Vyšetrovatelia zatiaľ podľa nej ďalšími podrobnosťami o útočníkovi nedisponujú.

Na otázku, prečo Metropolitná polícia ihneď bezprostredne po útoku nehovorila o tom, čo sa stalo, ako o terorizme, dopovedala: "Ako podozrivý teroristický útok sa to posudzovalo okamžite. Musíme umožniť polícii, aby pracovala s faktami a zabezpečila, aby sa tieto informácie sprístupnili čo najskôr."

Dodávka narazila do moslimov odchádzajúcich z londýnskej mešity.
Dodávka narazila do moslimov odchádzajúcich z londýnskej mešity. Foto: TASR
 

Mayová označila útok dodávkou za ohavný pokus zničiť britské slobody

Britská premiérka Theresa Mayová útok odsúdila. Tento čin zároveň opísala ako "ohavný pokus" zničiť slobody, na ktorých stojí Británia - ako napríklad slobodu vierovyznania.

Pred svojím premiérskym sídlom na Downing Street č. 10 zároveň povedala, že útočník konal podľa prvotných zistení polície sám. Dodala, že vodiča dodávky, 48-ročného bieleho muža, najprv odvážne zadržali ľudia priamo na mieste a následne ho zatkla polícia.

 

Vo svojom vyhlásení pre médiá reagovala aj na výčitky niektorých moslimov, podľa ktorých londýnska polícia nezasiahla dostatočne rýchlo. Premiérka v tejto súvislosti uviedla, že polícia na incident reagovala do minúty, pričom za "teroristický útok" ho vyhlásila v priebehu ôsmich minút.

Mayová podľa agentúry AP dodala, že takejto nenávisti a zlu sa nikdy nepodarí zvíťaziť a že britská vláda sa v snahe poraziť extrémizmus nezastaví pred ničím. Premiérka zároveň uviedla, že britská polícia sa po útoku rozhodla zvýšiť počet policajtov hliadkujúcich pred mešitami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?