15. 07. 2017 19:27 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Ak plánujete v týchto dňoch dovolenku na juhu Európy, pripravte sa na komplikácie

Viaceré krajiny trápia lesné požiare. Prácu hasičom navyše sťažuje extrémne teplé počasie.

Juh Európy trápia požiare a horúčavy.
Juh Európy trápia požiare a horúčavy. Foto: TV Markíza

Rekordné horúčavy, požiare i nekonečné kolóny na cestách. Ak plánujete v najbližších dňoch dovolenku na juhu Európy, rátajte s možnými komplikáciami. Po Taliansku sa lesné požiare najnovšie šíria aj v Čiernej hore a v Španielsku.

Plamene likvidujú bok po boku španielski aj francúzski hasiči, pretože požiar sa šíri práve pozdĺž spoločnej hranice a ak sa ho nepodarí dostať pod kontrolu, môže ohroziť aj prímorské rezorty. Situácia je vážna. Na mieste zasahuje 380 mužov.

S požiarmi bojujú aj v Čiernej hore. Hlavné mesto je nimi doslova obkolesené. Hasiči zasahujú pri Podgorici momentálne na 30 miestach a prácu im komplikuje mimoriadne horúce počasie, ktoré sužuje celú južnú Európu. Dnes sa v oblasti mierne ochladilo, teploty však budú v nedeľu opäť stúpať. Zatiaľ čo v Taliansku, kde je toto leto rekordné sucho, namerali na niektorých miestach 40 stupňov Celzia, v Grécku bolo v uplynulých dňoch ešte teplejšie. V Aténach zatvorili múzeá, a turistom odporučili, aby sa radšej vôbec nezdržovali v centre mesta. Výzvy ale veľmi nezabrali.

Najteplejšie je stále v Španielsku, kde vo štvrtok a v piatok padali rekordy. Teploty sa vyšplhali na 47 stupňov Celzia. Z extrémnych horúčav nemajú domáci, turisti, ale ani poľnohospodári. Pestovatelia obilnín už hlásia miliónové škody, ohrozená je aj úroda olív a hrozna.

Veľa vody a trpezlivosť sa zíde aj dovolenkárom, ktorí sa tento víkend presúvajú do svojich destinácii. Na chorvátskych cestách rátať s poriadne hustou premávkou, pretože školákom z Holandska, Švajčiarska i Nemecka sa začali prázdniny.

 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?