17. 07. 2017 14:50 | VARŠAVA/

Poliak vylákal desaťtisíce eur na liečbu neexistujúceho pacienta, prispel aj Lewandowski

Recidivistovi, ktorý sa už skôr dopustil podvodov, podľa poľskej prokuratúry hrozí až 10 rokov za mrežami.

Upozornenie, že ide o podvod.
Upozornenie, že ide o podvod. Foto: wykop.pl

Poľsko žilo v minulých týždňoch bleskovou internetovou zbierkou na pomoc dva a pol ročnému Antkovi, ktorý mal trpieť rakovinou a hrozilo mu oslepnutie. Zbierka mala veľký ohlas, pretože prosila dobrých ľudí o príspevok pre Antka s odôvodnením, že chlapček urgentne potrebuje špeciálnu operáciu, ktorú v USA vykonávajú v prepočte za viac ako 100-tisíc eur.

„Ak sa nám nepodarí požadovanú sumu zhromaždiť, chlapec navždy oslepne," hlásal slogan zbierky vyhlásenej vo väčšine médií, dokonca aj v televízii. Náhle sa však ukázalo, že žiaden malý Antek neexistuje a viac ako sedemtisíc ľudí s dobrým srdcom naletelo cynickému podvodníkovi.

Srdcervúcu historku a scenár bezškrupulóznej akcie si vymyslel Michal Siniecki, varšavský podnikateľ s pochybnou povesťou, napísal portál novinky.cz.

Podvod odhalili reportéri

Peniaze darebákovi poslalo mnoho ľudí. Zapojili sa aj celebrity. Najviac prispel Robert Lewandowski, futbalová hviezda Bayernu Mníchov, ktorý prispel sumou takmer 25-tisíc eur. Nemalú sumu poslal aj expremiér Kazimierz Marcinkiewicz, pridali sa aj známi herci, novinári a športové kluby. Nešetrili ani tisíce jednoduchých Poliakov a tiež prispeli. Na konci júna už bolo na konte dostatok prostriedkov.

Ľudia už upozorňujú, že ide o podvod:

Zdroj:Twitter/Tomasz Litwin

S odhalením prípadu prišli reportéri portálu Pomagam.pl, na ktorý sa drzí podvodník obrátil so žiadosťou, aby zverejnili oznámenie o zbierke a tiež číslo konta, kam majú darcovia peniaze posielať. Lenže, keď ho požiadali o kontakt na rodičov či lekársku správu k chlapcovmu stavu a odborný odhad nákladov na liečenie, už sa neozval.

Sotva sa o chlapcov osud bližšie začali zaujímať ďalšie médiá, Siniecki najprv mlžil, že nemôže prezradiť žiadne podrobnosti o pacientovi, a potom sa po ňom zľahla zem. A keď vyšlo najavo, že na klinike v USA, kde Antka mali údajne operovať, o ňom nič nevedia a okrem toho, cena za operáciu bola poriadne premrštená, Siniecki oznámil na Facebooku, že Lewandowskému a ostatným peniaze vráti.

Hrozí mu 10 rokov

Podľa policajnej hovorkyne Malgorzaty Klausovej, podvodníka vo štvrtok zatkli vo Varšave. Pri výsluchu sa priznal, že si príbeh vymyslel. Získané peniaze použil na vyplatenie svojich dlhov, ale aj na návštevy nočných klubov i nákup luxusného tovaru, ktorý polícia pri prehliadke jeho bytu našla.

Ako recidivistovi, ktorý sa už skôr dopustil podvodov, mu podľa poľskej prokuratúry hrozí až 10 rokov za mrežami.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?