17. 07. 2017 17:43 | ZÁHREB, PODGORICA/TASR

Plamene na Balkáne dosahovali výšku až 30 metrov, ľudia museli zo skál skákať do mora

Najhoršia situácia je v Čiernej Hore a Chorvátsku.

Požiar pri Splite
Požiar pri Splite Foto: čitateľ František

Od nedele večera zaznamenali v okolí čiernohorskej metropoly Podgorica 33 požiarov a niektoré z nich sa stále nepodarilo uhasiť, informoval dnes srbský spravodajský portál B92.

Hasiči bojujú s plameňmi aj na polostrove Luštica, odkiaľ museli evakuovať viac ako 100 ľudí. Podľa informácií čiernohorskej televízie bola situácia v istom momente kritická. Plamene dosahovali výšku až 30 metrov a ľudia pred nimi skákali do mora. Záchranári ich od tretej hodiny ráno z ohrozených domov premiestňovali do evakuačného centra v meste Herceg Novi. Asi 20 ľudí, väčšinou domácich, odmietlo opustiť svoje domovy.

S požiarmi bojujú aj v susednom Chorvátsku, odkiaľ hlásili už jednu ľudskú obeť, informuje chorvátsky spravodajský portál Index.hr. V meste Srinjine zhorela materská škola a niektoré mestá, ktoré zasiahol požiar, zostali bez dodávok vody a elektriny.

 

Najhoršia situácia je medzi mestami Omiš a Split, kde zhorelo niekoľko starých domov, plamene tam zachvátili rozsiahle borovicové lesy a trávnaté plochy. Oheň pomáhajú v Dalmácii hasiť požiarne vrtuľníky, v teréne je asi 200 hasičov.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?