22. 07. 2017 07:48 | VARŠAVA/TASR

Poľský ľud v uliciach, kontroverznú reformu súdnictva schválil po Sejme aj Senát

Svoju nespokojnosť s rozhodnutím nahlas vyjadril dav demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred budovou Senátu.

Zákon o najvyššom súde v Poľsku vyvolal novú vlnu pouličných protestov.
Zákon o najvyššom súde v Poľsku vyvolal novú vlnu pouličných protestov. Foto: TASR/AP

Poľský Senát v noci nadnes schválil kontroverzný návrh zákona o najvyššom súde, ktorý vyvolal vlnu ostrej kritiky zo strany poľskej opozície, časti verejnosti aj EÚ.

Za návrh hlasovalo 55 členov hornej komory parlamentu, proti bolo 23 senátorov. Dvaja zákonodarcovia sa hlasovania zdržali.

Svoju nespokojnosť s rozhodnutím nahlas vyjadril dav demonštrantov, ktorí sa zhromaždili pred budovou Senátu. V piatok sa protestovalo aj pred prezidentským palácom. Dav prišli podporiť aj opoziční poslanci a poľskécelebrity. Podľa organizátorov sa tam zišlo 50-tisíc ľudí. Tí niesli sviečky, mávali vlajkami Poľska a Európskej únie a skandovali slogany ako "slobodné súdy" a "demokracia".

Návrh z dielne konzervatívnej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) už predtým schválila dolná komora poľského parlamentu (Sejm). PiS má v oboch komorách väčšinu.

Schválený právny predpis teraz poputuje na podpis prezidentovi Andrzejovi Dudovi, ktorý pri svojich rozhodnutiach dosiaľ vždy postupoval v duchu straníckej línie PiS, uviedla agentúra Associated Press.

Líder PiS Jaroslaw Kaczyňski tvrdí, že justičný systém v Poľsku je zastaraný, neefektívny a potrebuje reformu a nové tváre, keďže v ňom stále pôsobia ľudia z komunistických čias. Časť kritikov zákona tieto jeho argumenty uznáva, ale iní, ako aj samotní sudcovia, ich označili za nesprávne. Odporcovia návrhu vyčítajú, že umožní politikom, aby kontrolovali súdnu moc, ktorá tak stratí svoju nezávislosť.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?