24. 07. 2017 17:00 | RÍM/TV Markíza

Kritická situácia v Ríme. Hrozí, že obyvatelia budú mať vodu na prídel

Rím mal za prvý polrok tohto roka iba 26 daždivých dní.

Požiare a sucho v Taliansku.
Požiare a sucho v Taliansku. Foto: TV Markíza

Kritická situácia v talianskom hlavnom meste. Pre dlhodobé suchá hrozí, že Rimania budú dostávať vodu na prídel. Mesto tiež zvažuje, že vypne aj slávne fontány.

Taliansko tento rok hlási najhoršie suchá za uplynulé desaťročia. Tie sa drasticky dotkli poľnohospodárov, pričinili sa o masívne požiare a najnovšie hrozí, že zasiahnu aj do života Rimanov a desaťtisícov turistov.

„Veľmi sa obávam. Dúfam, že budeme môcť garantovať vodu všetkým obyvateľom Ríma, hlavne nemocniciam, hasičom a obchodníkom," vyhlásila starostka Ríma Virginia Raggiová.

Časť Ríma zásobuje voda z jazera Bracciano. Vedenie mesta však nateraz rozhodlo, že tento kohútik z dôvodu priveľkého poklesu hladiny zastaví. Ak sa rýchlo nenájde iné riešenie, nastúpi plán B. Dodávky vody budú vo štvrtiach Ríma striedavo prerušované až na osem hodín denne.

„Dúfam, naozaj dúfam, že čoskoro nájdeme nejaké riešenie," doplnila Raggiová.

Rím už začiatkom mesiaca pristúpil k šetreniu, keď uzavrel fontánky s vodou.

 

„Nechápem ako to mohli urobiť. Ja mám napríklad cukrovku a často som sa pri fontánke pristavil, aby som si naplnil fľašu vodou. V obchode je voda drahá, nemôžem si dovoliť neustále ju kupovať. Fontánky veľmi využívali aj turisti," diví sa obyvateľ Ríma.

„V Izraeli máme tlačidlo, ktorým vodu hneď po načerpaní zastavíme. Všade sú nápisy, aby ľudia pamätali na to, že vodou sa neplytvá," opísal turista z Izraela.

Rím mal za prvý polrok tohto roka iba 26 daždivých dní. Na porovnanie, minulý rok to bolo 88 dní. Mimoriadne suchá sú aj v ostatných častiach krajiny. Poľnohospodári odhadli škody na 2 miliardy. Taliansko tiež v uplynulých dňoch potrápili početné požiare, ktoré zničili 60-tisíc hektárov lesa.

Komentáre ( 0)