27. 07. 2017 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Dovolenkárov čaká cez víkend na cestách peklo. Poradíme vám, ako sa vyhnúť kolónam

Odborníci nám povedali, ako sa dá kolónam vyhnúť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Je pred nami najhorší víkend roka. Celá Európa bude na kolesách. Viac však bude stáť v kolónach, ako uháňať po diaľniciach. Kritické to bude na bude najmä na ceste k Jadranu. Reportér Martin Petro zisťoval, či sa tomu dá vyhnúť.

Niekoľkokilometrové kolóny na diaľniciach v Rakúsku, Slovinsku a Chorvátsku z minulého týždňa boli nič v porovnaní s tým, čo sa chystá tento víkend. Prázdniny začínajú v najväčších nemeckých spolkových krajinách Bavorsko a Bádensko-Württembersko, kde žije 23 miliónov ľudí.

A značná časť z nich sa poberie práve na chorvátske pobrežie. Aj preto vydal nemecký autoklub veľavravnú výstrahu - Zostaňte doma, ak nie je nevyhnutné, aby ste svoju dovolenku začali teraz. Zápchy sa môžu tento víkend vyhrotiť.

Radšej cez Maďarsko

Nemci štandardne chodia cez Villach alebo Graz. Práve tam sa s nimi asi po prvýkrát stretávajú Slováci, konkrétne tí, ktorí idú od Bratislavy. A už tam sa aj dostanú do kolón.

Odborníci na dopravu radia, aby sme šli radšej cez Maďarsko. „Cez Maďarsko sa to fakt oplatí, pretože tam sa napojíte priamo na Letenye - Goričan, na hranicu a už idete po diaľnici až do Dubrovníku prakticky," tvrdí dopravný analytik Marián Ürge.

Maďari navyše slovenských turistov potešili, keď postavili nový kus rýchlostnej cesty od Györu po Szombathely a niekoľko obchvatov, vďaka ktorým sa najmä zo západného Slovenska dostanete na chorvátske hranice rýchlejšie. Ďalších 100 kilometrov už na Jadrane prejdete relatívne bez problémov, potom sa však pohoda končí.

„Treba si dávať pozor na vstup na diaľnicu v chorvátsku v Záhrebe, to je úzke hrdlo, kde sa kumulujú cesty smerujúce na Istriu, Dalmáciu aj Makarskú," vysvetľuje odborník na dopravu v Chorvátsku Stanko Delič.

Cesta okreskami sa môže predĺžiť

Najhoršie je, že tomu sa už asi nijako nevyhneme. Vynechať diaľnice a vydať sa po okresných cestách znamená hodiny navyše a ak by sme chceli ísť na juh cez Bosnu, cesta sa predraží na poplatkoch a sú tam len kúsky diaľnic, takže si tiež veľmi nepomôžeme. Skôr ako nad obchádzkami teda treba špekulovať nad tým, kedy vyraziť.

„Keď nastupujete v sobotu, treba prísť v piatok večer, do polnoci prejsť chorvátsku hranicu a do druhej prejsť diaľnicu v Záhrebe. druhá možnosť je obetovať prvý deň oddychu, na obed ísť zo Slovenska, poobede prejsť hranicu a podvečer okolo Záhrebu tak, aby ste večer boli v destinácii. To je najlepší spôsob ako sa vyhnúť kolónam," tvrdí Delič.

No a aby toho nebolo na tento víkend málo, v Maďarsku sa ide veľká cena formuly jeden a tak tamojšie cesty zaplavia aj tisíce motoristických nadšencov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?