10. 08. 2017 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lucifer trápi Maďarsko, Chorváti mali zemetrasenie a Portugalsko horí: Počasie je extrémne

Poľskom sa zasa prehnali silné búrky. Okolo 170-tisíc ľudí zostalo bez dodávok elektriny.

Peklo v Portugalsku.
Peklo v Portugalsku. Foto: TV Markíza

Extrémne počasie naďalej komplikuje život v Európe. Kým Poliakov bičovali silné búrky, ktoré im ničili majetok, naši južní susedia sa varia vo vlastnej šťave. Maďari dúfajú, že vlna horúčav prezývaná Lucifer u nich už čoskoro pominie.

Horúčavy sa asi najhoršie znášajú v mestách. Obyvatelia Budapešti sa ochladenia nevedia dočkať.

„Tohtoročné leto je skutočne horúce. Máme tu v priemere asi 35 stupňové horúčavy," povedal obyvateľ Budapešti.

Extrémne počasie škrtá plány aj mnohým turistov. V Budapešti je ich počas tohtoročné leta badateľne menej. Úrady pre vysoké teploty vydali varovania, aby sa obyvatelia aj miestni počas horúčav vyhýbali aktivitám na slnku.

„Veríme, že toto teplé obdobie sa cez víkend skončí. No podľa predpovede Európskeho meteorologického úradu, bude teplejšie ako zvyčajne," vysvetlil meteorológ Imre Bonta.

Vysoké teploty sa podpísali pod požiare v Portugalsku. Plamene, s ktorými bojuje vyše 1300 hasičov, rozširuje silný vietor.

Poľskom sa zasa prehnali silné búrky. Okolo 170-tisíc ľudí navyše zostalo bez dodávok elektriny. Najväčšie škody hlásia z Varšavy a mesta Lodz.

Na severe Chorvátska, v okolí mesta Rijeka sa opäť triasla zem. Podľa svedkov otrasy trvali len pár sekúnd a cítili ich aj na ostrove Krk.

Prvé slabšie otrasy na severe Chorvátska zaznamenali ešte v utorok. Hoci ani vtedy nespôsobili nikomu zranenia ani väčšie škody, medzi turistami a miestnymi vypukla panika.

Viac v reportáži:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?