12. 08. 2017 06:51 | WASHINGTON/TASR

Trump zvažuje možnosť vojenského zásahu vo Venezuele

Trumpova administratíva označuje Madura za "diktátora" a uvalila naňho sankcie.

Donald Trump.
Donald Trump. Foto: TASR/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že zvažuje možnosť vojenského zásahu proti Venezuele v reakcii na uchopenie moci prezidentom Nicolasom Madurom.

Trump novinárom na golfovom ihrisku v New Jersey povedal, že nevylučuje vojenskú možnosť, bližšie ju však nešpecifikoval. "Je to určite niečo, čo by sme mohli urobiť," citovala ho agentúra AP.

Trumpova administratíva označuje Madura za "diktátora" a uvalila sankcie naňho i na viac ako dvadsať ďalších bývalých a súčasných vládnych úradníkov. Vojenská intervencia by však znamenala mimoriadnu eskaláciu odvety.

Trump odmietol telefonát s Madurom

Venezuelský prezident Maduro v piatok oznámil, že sa chce stretnúť s Trumpom, ktorého pritom pravidelne zosmiešňuje a označuje za obmedzeného imperialistického magnáta. V prejave k členom nového ústavodarného zhromaždenia uviedol, že poveril ministra zahraničných vecí, aby zabezpečil jeho telefonický rozhovor alebo stretnutie s Trumpom.

Americký prezident odmietol navrhovaný telefonát s odôvodnením, že s ním nebude hovoriť až do obnovenia demokracie v krajine.

Provládne ústavodarné zhromaždenie vládne vo Venezuele s prakticky neobmedzenými právomocami. Jeho úlohou bude prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999. Tento a ďalšie Madurove plány vyvolali v krajine vlnu protivládnych protestov, ktoré si doteraz vyžiadali najmenej 120 mŕtvych.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?