12. 08. 2017 17:36 | PARÍŽ/TASR

Emmanuel Macron varoval Severnú Kóreu pred stupňovaním napätia

Severná Kórea ohlásila plány na odpálenie rakiet do oblasti pri americkom tichomorskom ostrove Guam.

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron Foto: Profimedia.sk

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Severnú Kóreu, aby už ďalej "nestupňovala napätie", pretože to ohrozuje svetový mier a bezpečnosť. Macron však vyzval všetky strany v súčasnej severokórejskej jadrovej kríze, aby konali zodpovedne a po niekoľkodňovej vojne slov medzi Washingtonom a Pchjongjangom "zabránili vyostrovaniu napätia".

"Medzinárodné spoločenstvo musí v reakcii na túto (severokórejskú) hrozbu konať koordinovane, neotrasiteľne a efektívne - tak ako to dokázalo v Bezpečnostnej rade OSN - aby sa Severná Kórea vrátila na cestu dialógu," uviedol vo vyhlásení Macronov prezidentský úrad. A zdôraznil, že je to "povinnosťou všetkých".

Situácia "podkopáva zachovanie svetového mieru" a severokórejský režim "predstavuje vážnu hrozbu pre bezpečnosť svojich susedov", dodal Macron v dnešnom vyhlásení. Francúzsko je členom BR OSN, ktorá tento mesiac schválila nové sankcie proti KĽDR za jej nedávne testy medzikontinentálnych balistických striel.

Severná Kórea ohlásila aj plány na odpálenie rakiet do oblasti pri americkom tichomorskom ostrove Guam. Podľa ozbrojených síl KĽDR by plány na raketový útok na oblasť Guamu mohli byť dokončené do polovice augusta a následne sa bude čakať, či vodca Kim Čong-un vydá rozkaz na ich realizáciu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?