18. 08. 2017 06:00 | PRAHA/TV Markíza, TV NOVA

Česká mládež si našla novú drogu, bola v liekoch bežne dostupných v lekárňach

Aj na Slovensku sme sa pred časom stretli s podobnými prípadmi zneužívania toho istého liečiva.

Nová droga z lekární.
Nová droga z lekární. Foto: TV NOVA

Českí mladíci si našli novú drogu - lieky na kašeľ. Pri prehnanom dávkovaní totiž môžu spôsobiť euforické alebo halucinogénne stavy. Ide o tablety STOPEX a pastilky MEDDEX VICKS. Českí odborníci preto rozhodli, že tieto lieky budú dostupné iba na predpis. Zisťovali sme, či si tieto isté lieky môžu tínedžeri bez problémov kúpiť u nás.

Nekontrolovateľný smiech, eufória, potenie, skreslené vnímanie, zvracanie či paranoja. To sú podľa českého Štátneho ústavu pre kontrolu liekov príznaky, ktoré môžu navodzovať tieto lieky na suchý kašeľ. Vo väčšom ako odporúčanom množstve sa z nich ale stáva droga.

Lekári majú nahlásených 113 prípadov zneužitia týchto liekov, vrátane vyvolania závislosti. Môže ich však byť oveľa viac. Podľa lekárnikov látku najčastejšie zneužívajú tí, ktorí už o drogách niečo vedia.

Tieto lieky sú v Česku od tohto týždňa už len na predpis. Aj u nás sme sa pred časom stretli s podobnými prípadmi zneužívania toho istého liečiva.

Slovenskí lekárnici preto zareagovali podobne, ako tí českí. Tablety STOPEX na kašeľ si u nás voľne nekúpite. Od zmeny spôsobu výdaja tohto lieku výrazne kleslo jeho zneužívanie (od zmeny výdaja do dnešného dňa evidujeme iba tri prípady).

Druhý liek, ktorý v Česku zneužívali na výrobu drog, pastilky Medex Vicks sa na Slovensku vôbec nepredávajú.

 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?